Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Цироз печінки

Цироз печінки

ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ ЦИРОЗУ ПЕЧІНКИ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

  • Спеціалісти Гастроцентру при діагностиці та лікуванні цирозу печінки керуються принципами доказової медицини, Стандартами і Рекомендаціями Європейської асоціації по вивченню печінки (EASL) і Американської асоціації по вивченню захворювань печінки (AASLD)
  • Використовуються сучасні методи лабораторної діагностики для оцінки стадії цирозу печінки
  • Доступні неінвазивні методи визначення ступеня ураження печінки, такі як ФІБРОТЕСТ і ФІБРОМАКС, для виконання яких не потрібна біопсія печінки
  • Наявність спеціалістів, сучасного обладнання і власного патогістологічного центру для проведення тонкоголкової аспіраційної пункційної БІОПСІЇ ПЕЧІНКИ і дослідження зразків тканин печінки, взятих під час біопсії
  • Апарат експертного класу УЗД з використанням Shеar Wave еластографії для оцінки ступеню фіброзу
  • Використовується сучасна апаратура для проведення комплексної езофагогастродуоденоскопії, що дозволяє вчасно встановити наявність проявів портальної гіпертензії - варикозного розширення вен стравоходу, зупинити кровотечу з них, та попередити розвиток ускладнень
  • Наявність сучасної МРТ та КТ діагностики допомагають комплексно діагностувати ступінь ураження печінки та виявити розвиток ускладнень на ранніх етапах, що дозволяє вчасно попередити прогресування цирозу печінки та уникнути небажаного прогресування ускладнень


Цироз печінки – це хронічне прогресуюче захворювання, яке характеризується дифузними ураженнями печінки зі зменшенням кількості функціонуючих клітин, надмірним розвитком сполучної тканини, що призводить до перебудови архітектоніки печінки, її судинної системи і до розвитку печінкової недостатності.


Найбільш поширені причини цирозу печінки – це зловживання алкоголем, хронічні гепатити B і C, неалкогольна жирова хвороба печінки. Пізня стадія цирозу – незворотна, а життя пацієнта може врятувати лише трансплантація печінки. На ранніх стадіях печінка здатна відновитися в разі вчасної діагностики та призначення лікування причини цирозу.

СИМПТОМИ ТА ОЗНАКИ ЦИРОЗУ ПЕЧІНКИ

Цироз призводить до великої кількості різноманітних симптомів. Пацієнти мають наступні скарги: підвищена слабкість, стомлюваність, зниження працездатності (астенічний синдром), носові кровотечі, кровоточивість ясен, чорний стілець, блювання кров´ю (геморагічний синдром), зниження апетиту, нудота, здуття і збільшення живота, порушення частоти і характеру стільця (диспепсичний синдром), тупий біль у правій половині живота (больовий синдром), жовтушний відтінок шкіри, шкірний свербіж (холестатичний синдром), лихоманка, схуднення і т.д.


Характерні ознаки печінково-клітинної недостатності, що проявляються печінковою енцефалопатією (ураженням головного мозку), кровотечами, зниженням маси тіла, асцитом (накопиченням рідини в черевній порожнині).


Цироз викликає синдром, який називається портальна гіпертензія, – підвищення тиску в системі ворітної вени, якою кров надходить до печінки. Це відбувається, тому що сполучна тканина в печінці перешкоджає нормальному кровопостачанню органа.


Портальна гіпертензія супроводжується спленомегалією (збільшенням селезінки), гіперспленізмом (анемія, лейко-, тромбоцитопенія), кровотечами із варикозно-розширених вен стравоходу, кардіального відділу шлунка, мезентеріальних і гемороїдальних вен.


Пацієнти мають характерну схильність до генералізації інфекції (септицемія, спонтанний бактеріальний перитоніт, спонтанна емпієма плеври, бактеріальний ендокардит), розвитку гастродуоденальних ерозивно-виразкових пошкоджень з можливим розвитком кровотечі.


Нерідко у термінальній стадії хвороби розвивається гепатоцелюлярна карцинома (цироз-рак), тромбоз ворітної вени, печінкова кома, гепаторенальний синдром (вторинне ураження функції нирок) з відповідною клінічною симптоматикою.

СТАДІЇ ЦИРОЗУ ПЕЧІНКИ

Відомо, що цироз печінки проходить у своєму розвитку 3 стадії:

  • початкова стадія цирозу, яка нерідко протікає безсимптомно (компенсована стадія);
  • стадія сформованого цирозу з клінічними ознаками портальної гіпертензії і функціональних порушень печінки (субкомпенсована стадія);
  • декомпенсована стадія з прогресуючим наростанням симптомів портальної гіпертензії і вираженої печінково-клітинної недостатності.


Перші ознаки цирозу печінки характеризуються астено-вегетативними симптомами, можуть мати місце симптоми шлункової і кишкової диспепсії. Часто спостерігається больовий синдром чи відчуття важкості у правому підребер'ї, визначається збільшення печінки і/або селезінки. Жовтяниця проявляється стійким, яскраво-жовтим або із зеленуватим відтінком кольором шкіри і слизових оболонок та наявністю шкірної сверблячки.


При огляді виявляються «судинні зірочки», «печінкові долоні» (яскраве червоне забарвлення долонь), «лакований» язик. Можуть мати місце гінекомастія (збільшення молочних залоз у чоловіків), зменшення росту волосся у пахвових ямках і на лобку, атрофія яєчок, аменорея чи дисменорея. Часто при цирозі печінки спостерігається анемічний синдром, зумовлений дефіцитом вітаміну В12, фолієвої кислоти, гемолізом, кровотечами, приєднується полінейропатія і атрофія м'язів плечового пояса.


На пізніх стадіях хвороби на перший план виступають прояви портальної гіпертензії та печінково-клітинної недостатності, розвиваються ускладнення –  шлунково-кишкові кровотечі, печінкова кома, гепаторенальний синдром, цироз, рак печінки та ін.


Найбільш поширеним у нашому регіоні є алкогольний цироз печінки, який є одним з найважчих та має несприятливий перебіг та прогноз. Проте вчасне звернення до лікаря може суттєво покращити перебіг хвороби і запобігти  розвитку ускладнень цирозу печінки.

КЛАСИФІКАЦІЯ ЦИРОЗІВ ПЕЧІНКИ

Відповідно до причини захворювання, виділяють вірусний, токсичний (алкогольний, медикаментозний, спричинений іншими отруйними хімічними токсинами, радіаційний), змішаний, криптогенний (тобто, невідомого походження). Також використовується класифікація цирозів печінки за стадією, активністю процесу, варіантом клінічного перебігу.

Розрізняють особливі рідкісні форми цирозів:

  • первиннийбіліарнийцирроз;
  • гемохроматоз;
  • гепатолентикулярнадегенерація(хворобаКоновалова-Вільсона);
  • кардіальнийцироз;
  • цирозпечінкипридефіцитіα1-антитрипсину;
  • хворобаРандю-Ослера.

ДІАГНОСТИКА ЦИРОЗУ ПЕЧІНКИ

При огляді пацієнта спостерігається жовтявість шкіри, склер і слизових оболонок, «лакований» язик, розширення вен передньої черевної стінки («голова медузи»), «печінкові» долоні, дрібні нитковидні судини на обличчі, «судинні зірочки», гінекомастія у чоловіків; зміна форми і величини печінки, спленомегалія, збільшення живота, ознаки наявності рідини в черевній порожнині, набряково-асцитичний синдром.


Для діагностики захворювання використовуються інструментальні методи – УЗД та МРТ, допплерографія портальної та селезінкової вен. Проводиться езофагогастроскопія з метою виявлення варикозно-розширених вен стравоходу.


При підозрі на цироз необхідна біопсія печінки з гістологічним дослідженням отриманих зразків. Альтернативою біопсії може бути комбіноване використання  фіброеластографії (ультразвукова Shear-Wave еластографія, FibroScan) і  визначення маркерів фіброзу у сироватці крові (FibroTest, FibroMax та ін.).


Важливе значення має лабораторна діагностика цирозу печінки. Обов’язково призначається дослідження на маркери вірусного гепатиту (HВsAg, anti-HCV, anti-HGV). Також при цирозі печінки проводиться клінічний аналіз крові, біохімічний аналіз крові (холестерин, АсАТ, АлАТ, ГГТП, лужна фосфатаза, загальний білок, фібриноген,  коагулограма, протромбін, ПТІ, сечовина, залізо, креатинін, глюкоза), загальний аналіз сечі, протеїнограма, копрограма з реакцією на приховану кров.


Диференціальну діагностику цирозу печінки у стадії компенсації проводять з первинним склерозуючим холангітом, первинним біліарним цирозом, аутоімунним гепатитом, амілоїдозом печінки, захворюваннями крові, первинним раком і цирозом-раком печінки, ехінококозом, гемохроматозом, хворобою Вільсона-Коновалова, макроглобулінемією Вальденстрема.

ЛІКУВАННЯ ЦИРОЗУ ПЕЧІНКИ

При цирозі печінки категорично заборонені вживання алкогольних напоїв, виключаються гепатотоксичні препарати (антидепресанти, транквілізатори, наркотичні препарати, парацетамол та ін.).


В залежності від причини виникнення цирозу печінки, клінічної картини, наявності ускладнень, ступеню важкості цирозу печінки, лікар обирає подальшу тактику лікування та спостереження пацієнта.


Мета лікування цирозу печінки – це забезпечення стабільної компенсації хвороби та попередження розвитку ускладнень (кровотечі з верхніх відділів травного тракту, печінкової енцефалопатії, гіперспленізму).


В  Гастроцентрі Універсальної клініки «Оберіг» працюють досвідчені лікарі-гепатологи, є власна лабораторія і патогістологічний центр. Клініка обладнана всім необхідним для проведення малоінвазивних досліджень печінки, які можуть заміняти біопсію, – Фібромакс, Фібротест, апарат експертного класу УЗД з використанням Shеar Wave еластографії. Не зволікайте, телефонуйте за номером:

(044) 521 30 03



Цироз печінки — що це таке і як з ним боротися

Цироз печінки – це стан, за якого функція печінки порушується, і вона ушкоджується. Процес стає наслідком різноманітних хронічних захворювань органу. Найпоширенішими причинами є хронічний або алкогольний гепатит, а також діагноз гепатоз. Порушення роботи жовчних проток або їхня обструкція, а також приймання деяких лікарських препаратів часто призводять до захворювання. Наслідком тривалого запалення стає зменшення кількості здорових клітин та накопичення фіброзної тканини в паренхімі. Так формуються невеликі після запальні рубці.

Причини цирозу печінки

Буває цілий перелік проблем, що призводять до цього ускладнення.

Серед них особливо вирізняють:

  • Хронічні гепатити B та С.
  • Регулярне зловживання спиртними напоями.
  • Запалення, спричинене гепатозом.
  • Аутоімунні захворювання.
  • Вторинне ураження жовчовивідних шляхів з утрудненням відтоку жовчі.
  • Захворювання, пов'язані з надмірним накопиченням різних речовин у печінці (хвороба Вільсона).
  • Токсична дія хімічних речовин та деяких ліків.

Признаки цирозу печінки прогресують швидше, якщо одночасно діють два та більше чинники. Тому пацієнтам, у яких діагностовано один із вище перерахованих діагнозів, вживання алкоголю повністю заборонено.

Симптоми цирозу печінки

На початковій стадії захворювання може не спричиняти жодних проблем. Лабораторні аналізи крові можуть виявити аномальну активність ферментів. Також часто виникають біль у підребер'ї з правого боку. На ранній стадії хворобу можна діагностувати лише за допомогою біопсії чи неінвазивного методу – еластографії. Надзвичайно важливо встановити правильний діагноз якомога раніше. Це дає змогу провести відповідне лікування та уникнути летального результату.

Симптоми цирозу печінки:

  • Повільна втрата ваги.
  • Атрофія м'язів – погана постава «каштанової людини» (стрункі кінцівки, збільшений живіт).
  • Шлункові прояви (нудота, блювання), особливо після рясного прийняття їжі або вживання алкоголю.
  • На шкірі грудей з'являються розширені дрібні кровоносні судини, звані судинні зірочки.
  • З'являється безсоння та свербіж шкіри.

Наступним етапом є розвиток портальної гіпертензії. Це провокує застій крові у венах травного тракту та селезінці. З'являється розширення вен прямої кишки та хронічне запалення органів травлення. Констатується зниження кількості тромбоцитів – результат прискореного їхнього руйнування селезінкою. Великі варикозні вени можуть луснути та спричинити небезпечні для життя кровотечі.

На пізніх стадіях захворювання посилюється жовтяниця, а також набряк стоп, кісточок та гомілок, що посилюється протягом дня. Асцит – скупчення рідини в черевній порожнині, що спричиняє значне збільшення кола живота. Також спостерігаються порушення згортання крові (носові кровотечі, кровотечі з ясен, легкі синці на шкірі, тривалі кровотечі з порізів), порушення роботи головного мозку (печінкова енцефалопатія) – розлади пам'яті, орієнтації та настрої. У найважчих випадках виникає кома. Занедбане захворювання призводить до смерті.

Які методи лікування цирозу печінки

Лікування складається з придушенням фіброзу печінки та боротьби з ускладненнями. Пацієнтам із цим захворюванням необхідні регулярні лабораторні дослідження для оцінювання функціональності органу та тяжкості портальної гіпертензії.

Крім того, необхідно проводити такі дослідження:

  • УЗД черевної порожнини (1 раз на рік).
  • Доплерографію (щорічно).

Призначення препаратів спрямоване на стадію розвитку хвороби. Коли проявляється асцит, набряки, жовтяниця, енцефалопатія, необхідне лікування у стаціонарі. Пацієнти без протипоказань мають бути кваліфіковані для трансплантації органів.

Доволі поширеною формою є алкогольний цироз печінки. Тому пацієнтам найсуворіше заборонено вживання алкоголю у будь-якій формі, включно з пивом та ліками на спиртовій основі. Важлива легкозасвоювана дієта. Потрібно уникати зневоднення, інфекцій, значних фізичних навантажень.

Фахівці Гастроцентру універсальної клініки «Оберіг» врятували десятки життів та повернули здоров'я безлічі пацієнтів із цією патологією. Медичний заклад забезпечений інноваційним діагностичним обладнанням. Тут працюють майстри високого класу.