Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Клімакс

Клімакс

Клімактеричний період — це фізіологічний перехідний період в житті жінки, який обіймає період часу між репродуктивною фазою і старістю. У цьому періоді життя жінки домінують інволюційні процеси в репродуктивній системі. В основі цього процесу лежить виснаження фолікулярного апарату яєчників. Поступово відбувається зниження функції яєчників, а згодом вони і зовсім перестають функціонувати.


У клімактеричному періоді, який триває довго, виділяють так звані фази: менопаузальний перехід, менопауза, перименопауза, постменопауза.


Крім фізіологічного процесу клімактерію виділяють такі поняття як:

  • Передчасна менопауза — припинення менструації у віці 37-40 років;
  • Рання менопауза — припинення менструації в 40-45 років;
  • Індукована менопауза — припинення менструації внаслідок хірургічного видалення яєчників.


Соціальне становище жінки останнім часом зазнало великих змін. Ряд соціальних факторів вплинули на репродуктивні наміри жінки. Багато жінок відкладають народження дитини на більш пізній період життя, коли можливість вагітності та її виношування досить обмежені. Дана проблема є як медичною, так і соціальною, тому що зростає кількість жінок старшого віку, які лікуються від безпліддя.


У цьому зв'язку дуже важливим є визначення параметрів, які відображають функціональну активність репродуктивної системи, а саме: рівня фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), кількості антральних фолікулів, об'єму яєчників, рівня пептидного гормону (інгібіну Б). Показником зниження яєчникового резерву є підвищення рівня фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). У міру наближення жінки до менопаузи відзначається зниження рівня статевих гормонів, особливо, естрогенів, зниження рівня інгібіну Б, який є прямим маркером старіння яєчників.


Статеві гормони впливають на багато органів і тканин через свої специфічні рецептори. У міру зниження рівня статевих гормонів виникають різні симптоми (приливи, гіпергідроз, нестійкість настрою, депресія, порушення сну, порушення менструального циклу). З віком підвищується частота передменструального синдрому, який проявляється нейропсихічними, вегетативно-судинними і обмінно-ендокринними порушеннями. Порушення балансу статевих гормонів закономірно призводить до порушення регулярності менструальних циклів і розвитку гіперпластичних процесів ендометрію і дисфункційних маткових кровотеч. Порушення менструальної функції відносяться до найбільш поширених клінічних проявів періменопаузи. У цьому віковому періоді підвищується частота гормональнозалежної патології. Так, міома матки у віці 30-50 років зустрічається у 30% жінок, на цей період припадає близько 70% всіх доброякісних і злоякісних пухлин яєчників і вузлових форм новоутворень молочних залоз.


Особливо важливе значення має припинення менструації у віці 36-40 років, що називається передчасною менопаузою або передчасної недостатністю яєчників. Передчасна менопауза супроводжується різними емоційно-вегетативними симптомами, високим рівнем ФСГ, низькими показниками естрадіолу.


Передчасний дефіцит статевих гормонів сприяє більш ранній появі симптомів типового клімактеричного синдрому. Під час кожного огляду у жінок після 35-40 років необхідно уточнювати, чи є прояви гормональної недостатності яєчників. Рання діагностика цих станів дозволяє проводити своєчасну корекцію оваріальної недостатності.


Цій категорії жінок потрібен індивідуальний підбір замісної гормональної терапії (ЗГТ). Метою ЗГТ є підвищення якості життя, профілактика передчасного старіння і розвитку хвороб старості. Відновлення репродуктивної функції можливо тільки при використанні донорської яйцеклітини. При обстеженні жінок 35-40 років крім загальноклінічного, гінекологічного обстеження, оцінки стану молочних залоз, проводяться лабораторні дослідження крові (гемоглобін, ліпідограма) і електрокардіографія. Жінкам старше 40 років необхідне визначення рівня глюкози в крові та біохімічних показників функції печінки.


У віці 46-55 років необхідно не тільки оцінити ступінь прояву вазомоторних симптомів, порушень пам'яті але і уважно діагностувати наявність урогенітальних і сексуальних розладів. Береться до уваги маса тіла, рівень артеріального тиску.


Таким чином, у даній віковій групі жінок доцільно виконання наступних додаткових методів дослідження: загальний аналіз крові; цукор крові; ліпідограма; рівень ФСГ, естрадіолу, тиреотропного гормону (ТТГ); цитологічне дослідження мазків з шийки матки; УЗД малого тазу і молочних залоз; мамографія; остеоденситометрія; біопсія ендометрія; ендоскопічне дослідження прямої і сигмовидної кишки.


Згідно з рекомендаціями ВООЗ (2000р.) доцільно призначати КОК від 35 років до настання менопаузи. Крім контрацепції, очікуються неконтрацептивні ефекти застосування цих препаратів. Їх застосування призводить до зниження ризику раку ендометрія, яєчників, дисфункційних маткових кровотеч, анемії, передменструального синдрому, функціональних кіст яєчників, ендометріозу, профілактиці остеопорозу та інших захворювань. З настанням менопаузи вже здійснюється до обстеження та індивідуальний підбір препаратів для замісної гормональної терапії.


Сучасна жінка в середньому проживає третину свого життя після настання менопаузи. Менопауза - це не просто припинення репродуктивної функції, а відправна точка для нового відрізка життя, який повинен бути таким же цікавим і активним, як і всі попередні роки. Вкрай важливо, щоб в цей період жінка приділяла більше уваги своєму здоров'ю. Замісна гормональна терапія, є суттєвим компонентом здорового способу життя і допоможе зберегти фізичне, психічне здоров'я і високу якість життя жінки. Замісна гормональна терапія дозволяє захистити організм жінки від виникнення істотних проблем зі здоров'ям у майбутньому.


У світлі сучасних пріоритетів в медицині перше місце посідає профілактика, а не лікування хвороб старіння. Жінки, вік яких відповідає періоду періменопаузи і постменопаузи, які отримують або не отримують замісну гормональну терапію повинні перебувати під постійним лікарським наглядом.


У клініці «Оберіг» для ведення даної категорії жінок є високопрофесійні лікарі (акушери-гінекологитерапевтикардіологиневрологи та інші), а також клініка має всі можливості сучасного лабораторного та інструментального обстеження. Телефонуйте:

(044) 521 30 03