Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Рак кишківника (товстої і прямої кишки)

Рак кишківника (товстої і прямої кишки)

ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ І ДІАГНОСТИКИ РАКУ ТОВСТОЇ І ПРЯМОЇ КИШКИ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

  • Колоноскопія проводиться з хромоскопією (підфарбовування слизової), NBI (дослідженням у вузькосмуговому спектрі світла), обов’язкової прицільною біопсією: комплексне використання цих методів дозволяє виявити рак на ранніх стадіях
  • Ендоскопічне лікування раку товстої кишки на ранніх стадіях – без розрізів на тілі
  • Малоінвазивні лапароскопічні операції з відмінним косметичним результатом
  • Власний патогістологічний центр з досвідченими лікарями-гістологами і сучасним обладнанням
  • Таргентна хіміотерапія, яка має високу ефективність при підборі по генетичному профілю пухлини
  • Установка спеціальних портів для довготривалих внутрішньовенних інфузій у пацієнтів, які потребують хіміотерапії
  • Спостереження після онкологічного лікування з метою раннього виявлення і своєчасного лікування рецидивів або прогресування захворювання


Рак товстої і прямої кишки (колоректальний рак) вражає найнижчу частину кишківника людини. Термін «рак кишківника» не є коректним, оскільки кишківник також включає в себе і тонку кишку.


Рак товстої і прямої кишки можна назвати «тихим вбивцею». Пухлина кишківника зростає повільно і не викликає жодних симптомів до тих пір, доки не досягне великого розміру. Але, на щастя, рак успішно лікується, якщо його вчасно діагностувати.


Скринінгові тести і профілактичні обстеження є важливими інструментами профілактики і раннього виявлення раку товстої і прямої кишки. Вони дозволяють визначити не тільки рак, але і передракові новоутворення (аденоматозні поліпи).


Рання діагностика рятує життя. Скринінгові програми успішно працюють в розвинутих країнах Європи, Японії, США, Ізраїлі. Своєчасне видалення поліпів з подальшим спостереженням за пацієнтом суттєво знижує ризик колоректального раку.

СИМПТОМИ І ОЗНАКИ РАКУ ТОВСТОЇ І ПРЯМОЇ КИШКИ

Найбільш частими симптомами раку товстої і прямої кишки є:

  • Біль в шлунку (сонячному сплетінні) і кишкові кольки
  • Зміни в характері кишкових відправлень (закріп або понос)
  • Кров або слиз в калі
  • Відчуття втомлюваності або слабкості
  • Залізодефіцитна анемія (зниження гемоглобіну в крові)
  • Кал чорного кольору


При наявності таких ознак ваш лікар може запідозрити онкологічне захворювання (рак) кишківника. Якщо у вас спостерігаються вищезгадані симптоми, запишіться на прийом терапевта або гастроентеролога Універсальної клініки «Оберіг».

ДІАГНОСТИКА РАКУ ТОВСТОЇ І ПРЯМОЇ КИШКИ

Найбільш інформативним дослідженням є колоноскопія. Під час процедури можна побачити пухлину або підозрілі утворення і взяти шматочки на біопсію (патогістологічне дослідження тканини під мікроскопом) для підтвердження або виключення ракових клітин.


В Універсальній клініці «Оберіг» колоноскопія проводиться з хромоскопією (підфарбовуванням слизової), NBI (дослідженням у вузькосмуговому спектрі світла), обов’язковою прицільною біопсією, а також в разі необхідності – з ендоскопічним ультразвуковим дослідженням (ендосонографією) для визначення точних розмірів і структури виявленого новоутворення. В нашій клініці пацієнти проходять колоноскопію в стані глибокого «медикаментозного сну», тому не відчувають ніякого дискомфорту.


Інколи пухлина може бути знахідкою при інших дослідженнях, наприклад, комп’ютерній томографії, огляді прямої кишки у проктолога, уролога, гінекологічному огляді або ультразвуковому дослідженні.

СТАДІЇ РАКУ ТОВСТОЇ І ПРЯМОЇ КИШКИ

Для правильного вибору стратегії лікування наступним етапом є стадіювання пухлини. Воно може бути первинним (до операції) або вторинним (післяопераційним). При стадіюванні визначають поширення пухлини як місцево в стінці кишки, так і системно (наявність ураження лімфатичних вузлів і віддалених метастазів). Стадіювання є надзвичайно важливим для прогнозу захворювання, вибору об’єму і способу лікування.


Для стадіюівання використовують огляд пацієнта, дані біопсії, КТ, МРТ, рентгенографію, УЗД (в залежності від можливостей лікувального закладу і особливостей захворювання).


Остаточне стадіювання в більшості випадків можливе тільки по результатам гістологічного дослідження видаленого на операції матеріалу. В діагнозі обов’язково повинна бути вказана кількість досліджених лімфовузлів, тому що це важливо для оцінки стадії і радикальності операції. Універсальна клініка «Оберіг» має власний патогістологічний центр з досвідченими лікарями-гістологами і сучасним обладнанням.


Існують 4 стадії раку товстої і прямої кишки. Хворі з 1-3 стадіями зазвичай піддаються хірургічному або комбінованому лікуванню (операція, хіміотерапія або променева терапія).


Четверту стадію раку переважно лікують хіміотерапією, а також деяким пацієнтам можливе виконання втручань для циторедукції (видалення пухлини і/або метастазів).

ЛІКУВАННЯ РАКУ ТОВСТОЇ КИШКИ

Основним методом лікування раку товстої кишки є хірургічна операція. На ранніх стадіях пухлина може бути видалена ендоскопічним способом. В Універсальній клініці «Оберіг» проводяться ендоскопічні хірургічні втручання – ендоскопічна резекція слизової оболонки (EMR) і ендоскопічна дисекція в підслизовому шарі (ESD).


В тих випадках, коли ендоскопічні оперативні методики вже не можуть дати бажаного результату, лікарі звертаються до відкритих або лапароскопічних втручань. Під час операції уражену пухлиною частину товстої кишки і оточуючі тканини видаляють. Важливим елементом операції є видалення лімфатичних вузлів, в яких відбувається відтік лімфи із зони пухлини (лімфодисекція).


У більшості людей кінці кишки можуть бути з’єднані разом після видалення частини, ураженої раком, і, в цьому випадку, пацієнт продовжує ходити в туалет природнім шляхом. В клініці «Оберіг» такі операції виконують як традиційним шляхом, так і малоінвазивно – лапароскопічно.


В деяких випадках кінці кишки не можна з’єднати одразу під час операції. Це відбувається, коли існує високий ризик неспроможності (розходження або не заживання) з’єднаних частин кишки, частіше при запаленні, при якому необхідний час для заживання тканин.


В цих випадках хірург пришиває кінець кишки до шкіри стінки живота, ця операція називається колостомією (при виведенні тонкої кишки – ілеостомією). При цьому кал відходить в спеціальний пластиковий мішок. Зазвичай колостома – це тимчасовий захід, і кишківник може бути відновлений (його кінці зшиті) через декілька тижнів або місяців. У деяких пацієнтів колостомія може бути постійною.

ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРЯМОЇ КИШКИ

Більшість пацієнтів з раком прямої кишки потребують комбінованого лікування: хірургії, хіміотерапії і променевою терапії. Лікування обирають відповідно до стадії захворювання.


При першій стадії можливе тільки хірургічне лікування. При 2 і 3 стадіях зазвичай хіміотерапію і опромінення призначають до операції (неоад'ювантна терапія), з додатковою хіміотерапією в післяопераційному періоді.


При четвертій стадії в основному призначають хіміотерапію, яка може бути доповнена хірургічною операцією. Неоад'ювантна терапія сприяє зменшенню пухлини, знижуючи ризик рецидивів пухлини і покращуючи можливості її видалення.


Хірургічне лікування полягає у видаленні частини або всієї прямої кишки, інколи з анусом. Такі операції також часто закінчують колостомією (тимчасовою або постійною). Операції виконують як лапароскопічно, так і відкрито.

ХІМІОТЕРАПІЯ

Хіміотерапія – це лікування, яке призначають, щоб зупинити ріст ракових клітин або уповільнити його. Навіть при повному видаленні пухлини є ризик, що в тілі людини залишаться клітини, і рак може виникнути знову (рецидив). Хіміотерапія після операції може вбити ці клітини і підвищити можливість виживання пацієнта. Цей тип хіміотерапії називається ад'ювантним. Хіміотерапія може бути як внутрішньовенною, так і таблетованою.


Сучасне покоління хіміопрепаратів називається «таргетними» (цільовими) і має високу ефективність при підборі по генетичному профілю пухлини. Хіміотерапія показана при 3 і 4 стадії раку, а в деяких випадках при другій стадії.


Хіміотерапія раку в Універсальній клініці «Обергі» проводиться спеціально підготовленим персоналом згідно з міжнародними протоколами лікування злоякісних новоутворень. В нашому медичному центрі лікарі встановлюють, а також виконують ревізію або заміну при зміщенні, спеціальних портів для довготривалих внутрішньовенних інфузій. Вони є найкращою альтернативою регулярній постановці катетерів людям, які потребують хіміотерапії.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ

На жаль, операція і хіміотерапевтичне лікування не дають 100% гарантії одужання від раку. Однак раннє виявлення і своєчасне лікування рецидивів або прогресування захворювання дають пацієнту шанс продовжити життя на 5-10 років навіть з 4 стадією захворювання.


Тому пацієнти після операцій при раку товстої кишки повинні знаходитись під спостереженням лікаря. Це включає огляди, виконання колоноскопій, КТ, рентгенологічних і ультразвукових досліджень, а також  контроль рівня раково-ембріонального антигену в крові. В Універсальній клініці «Оберіг» є всі можливості для спостереження після онкологічного лікування.


Пам’ятайте, рання діагностика раку кишечника – запорука успішного лікування! Не відкладайте відвідування лікаря. Запишіться до спеціалістів Універсальної клініки «Оберіг» за номером:

(044) 521 30 03

Рак кишківника (товста та пряма кишка) – що робити?

Рак товстого кишківника чи прямої кишки є однією з найпоширеніших злоякісних пухлин із високим рівнем смертності. На розвиток цього захворювання багато в чому впливає спосіб життя, який можна змінити відповідним чином. Воно може протікати безсимптомно протягом тривалого часу, що ускладнює раннє виявлення. Тільки діагностика захворювання на ранній стадії із застосуванням найновішого обладнання, яке використовується в універсальній клініці «Оберіг», дає шанс на повне лікування.

Причини раку кишківника

Найбільш частим місцем ураження є сигмоподібна та пряма кишка, де локалізується понад 60% випадків цієї патології.

Генетичні чинники та вплив навколишнього середовища (переважно пов'язаний зі способом життя) відіграють важливу роль у розвитку онкологічної проблеми.

До порушень у харчуванні, що підвищують ризик колоректального раку (друга назва хвороби), належать:

  • Меню, багате на тваринні жири.
  • Вживання великої кількості червоного м'яса.
  • Мінімальна кількість споживаних овочів та фруктів.
  • Дефіцит кальцію та селену.
  • Низький рівень харчових волокон.
  • Висококалорійне харчування.

Ознаки раку кишківника виникають на тлі чинників, що підвищують ризик виникнення.

До них відносяться:

  • Куріння тютюну.
  • Часте вживання алкоголю.
  • Недостатня фізична активність – малорухливий спосіб життя.
  • Ожиріння.
  • Попередня променева терапія черевної порожнини.
  • Спадковість у плані передачі подібної онкології.
  • Наявність доброякісних пухлин, які зазвичай мають форму поліпів у даному відрізку ШКТ.

Запальні захворювання (наприклад, виразковий коліт) також спричиняють формування проблем онкологічного характеру.

Рак кишківника – симптоми

Ознаки колоректального раку залежать від стадії та локалізації. Спочатку здебільшого пацієнта нічого не турбує. Іноді у калі з'являється кров, але зазвичай її не видно неозброєним оком.

Хронічна крововтрата може супроводжуватися анемією, що виявляється:

  • Легка стомлюваність.
  • Блідістю шкіри та слизових оболонок.
  • Слабкістю, запамороченням.

Симптоми раку кишківника залежать від відділу тракту, в якому розвивається пухлина:

  • Права частина. Виявляється прихованою кровотечею, що спричиняє анемію. Іноді спостерігається драглеподібний, чорний стул. Також відзначається дискомфорт у животі та розлитий, неспецифічний, тупий біль у ділянці правого нижнього відділу, пупка та епігастрію.
  • Лівий відділ. Ключові прояви – метеоризм, кольки у животі, наявність свіжої яскраво-червоної крові у калі, зміною ритму дефекації (чергування проносу із запором). Надалі настає шлунково-кишкова непрохідність, наростання метеоризму, болю, нудоти, блювання, запорів.
  • Онкологія прямої кишки характеризується частими позивами до дефекації та випорожненням олівцеподібної форми (звужена форма, що нагадує по діаметру олівець). Свіжа кров при випорожненні, діарея, шлунково-кишкова непрохідність, нетримання газів та калу.

На пізніх стадіях іноді виникає перфорація (розрив стінки) чи кишкова непрохідність.

Як лікувати рак кишківника

Метод лікування даної патології залежить від стадії захворювання, її локалізації та загального стану пацієнта. 

Найчастіше проводиться хірургічне втручання, що є основою лікування. У разі місцево-поширеної форми хірургічному втручанню іноді передує хімієтерапія, для легшого видалення тканини, що розрослася. При прямокишковій онкології променеву терапію зазвичай проводять перед операцією. У ході операційного втручання пухлина видаляється разом із краєм здорових тканин та навколишніми лімфатичними вузлами.

Хімієтерапію поділяють на три основні типи:

  • Передопераційний (також відомий як неоад'ювантний) – необхідний при більш пізніх стадіях. Його використовують для зменшення розміру пухлини та полегшення її видалення.
  • Післяопераційний (ад'ювантний) – застосовується для зниження ризику рецидиву хвороби.
  • Паліативний – спрямований на покращення якості життя хворих на метастази.

Рак кишківника на УЗД можна діагностувати на ранній стадії. У клініці «Оберіг» проводиться і профілактична колоноскопія, яка знижує ризик розвитку процесу. Досвід лікарів та сучасне обладнання значно підвищують шанси на одужання та повернення до звичайного способу життя.