Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Синдром подразненого кишечника

Синдром подразненого кишечника

Синдром подразненого кишечника (СПК) належить до гастроентерологічних захворювань, але при цьому він тісно пов'язаний з емоційною сферою людини. Незважаючи на те, що причини СПК до кінця не вивчені, добре відомо, що в розвитку захворювання важливу роль грає нервова система. Синдром подразненого кишечника зустрічається у людей чутливих та вразливих, які близько приймають до серця життєві проблеми та негаразди.


СПК відноситься до так званих функціональних захворювань шлунково-кишкового тракту. Це означає, що його симптоми не можуть бути пояснені якими-небудь структурними змінами органів або іншими порушеннями. Але, звичайно, скарги пацієнта – справжні, не видумані! Симптоми СПК значно погіршують якість життя людини, викликаючи сильні страждання. Це біль в животі (переважно, в нижній частині), здуття та метеоризм, спазми, відчуття неповного випорожнення кишечника, діарея або закреп.


Стресові ситуації часто викликають загострення синдрому подразненого кишечника. Пацієнт стає «заручником» свого захворювання. Страх перед неприємними симптомами утримує від подорожей, публічних виступів, виконання складних задач на роботі і т.п. Тривога за своє здоров’я, викликана болями і дискомфортом в животі, тільки збільшує стрес, котрий, в свою чергу, підсилює прояви захворювання. В результаті формується порочне коло. Часто СПК стає відчутною перешкодою для особистих стосунків. Людина боїться побачень і емоційного зближення, соромлячись і приховуючи свої симптоми.


Синдром подразненого кишечника може мати тривалий перебіг, який характеризується періодами загострення і покращення стану пацієнта. У деяких людей СПК проходить доволі швидко, затихаючи разом з вирішенням стресової ситуації. В будь-якому випадку захворювання не прогресує з часом, не перетворюється в рак або запальні процеси, не несе загрози життю.


При цьому необхідно пам’ятати, що симптоми СПК дуже схожі на розповсюджені ознаки інших гастроентерологічних патологій. Дуже важливо своєчасно звернутися до лікаря, щоб не пропустити більш небезпечні захворювання. Головна діагностична задача при підозрі на СПК – виключити органічні причини скарг.


Для цього в «Гастроцентрі» проводяться всі необхідні процедури – гастроскопія, колоноскопія, УЗД органів черевної порожнини і т.д., а також лабораторні дослідження (наприклад, аналіз на кальпротектин, який дозволяє відрізнити функціональні та органічні захворювання ЖКТ). Тільки після точного визначення діагнозу, лікар підбирає індивідуально для кожного пацієнта лікування, а також рекомендації по дієті і корекції способу життя.


СПК – складне, комплексне захворювання. Щоб позбавитися неприємних симптомів, людина повинна здобути душевну рівновагу. Тому лікуванням СПК займаються як гастроентерологи, так і спеціалісти «Центру психосоматики та депресій». Тільки командний підхід дозволяє допомогти пацієнту, який страждає синдромом подразненого кишечника. Не треба терпіти і жити з дискомфортом, СПК піддається лікуванню!