Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Невралгія статевого нерва

Невралгія статевого нерва

Невралгія (нейропатія) статевого нерва (син. статева невралгія, статева нейропатія, невралгія сороміцького нерва) – одна з причин хронічного тазового болю. Розвивається при ураженні, компресії або подразненні статевого нерва. Основний симптом – біль в області заднього проходу, промежини, зовнішніх статевих органів, що підсилюється в положенні сидячи.


Статевий нерв (син. сороміцький нерв) є одним з основних тазових нервів. Він іннервує наступні області:

  • аноректальну (область заднього проходу);
  • промежину;
  • зовнішні статеві органи.


Статевий нерв може вражатися в декількох місцях по ходу його проходження через таз:

  • при виході з великого сідничного отвору під грушоподібним м'язом (рідко);
  • в області сідничної ості в просторі між крижово-остистою і крижово-бугорною зв'язками (найбільш часто – 70% випадків);
  • в області каналу Алькока (син. статевий канал) – між листками фасції внутрішнього затульного м'яза (20% випадків).


Статева невралгія (нейропатія) зустрічається як у жінок, так і у чоловіків.

Статевий нерв
Статевий нерв

ПРИЧИНИ

Статева невралгія розвивається при пошкодженні, компресії або подразненні статевого нерва.


Можливі причини:

  • тривале перебування в положенні сидячи;
  • при деяких видах спортивної активності: велоспорт, верхова їзда. При виконанні деяких вправ, наприклад, станова тяга, присідання з великою вагою;
  • при хронічних закрепах;
  • після хірургічних операцій на органах таза;
  • при переломах кісток таза;
  • травматизація нерва під час пологів;
  • генітальний герпес (постгерпетична невралгія);
  • при доброякісних і злоякісних новоутвореннях (пухлинах) в безпосередній близькості від статевого нерва.


У багатьох випадках виявити причину не вдається.

СИМПТОМИ

В даний час при постановці діагнозу лікарі використовують так звані Нантські критерії (прийняті мультидисциплінарною робочої групою у французькому місті Nantes в 2006 р.). Виділено 5 основних (обов'язкових) симптомів:

  1. Біль в зоні іннервації статевого нерва (від ануса до зовнішніх статевих органів, включаючи промежину).
  2. Біль переважно виникає в положенні сидячи. При цьому сидіння на унітазі не викликає болю.
  3. Біль не турбує ночами. Якщо пацієнт скаржиться на біль протягом ночі, то необхідно обстеження для виключення компресії статевого нерва пухлиною.
  4. Відсутність об'єктивних розладів чутливості. Це пояснюється тим, що зона іннервації статевого нерва перекривається іншими нервами (наприклад, заднім шкірним стегновим нервом та ін.). При виявленні чутливих розладів потрібно виключити ураження крижових нервових корінців (наприклад, грижею поперекового міжхребцевого диска) або крижового нервового сплетення.
  5. Біль проходить при проведенні діагностичної блокади статевого нерва.


Додаткові критерії:

  1. Біль, який пече, стріляє, поколює; відчуття оніміння (характеристики нейропатичного болю).
  2. Непереносимість тісного одягу, який облягає, нижньої білизни.
  3. Відчуття стороннього тіла в прямій кишці або піхві.
  4. Погіршення болю протягом дня (до вечора).
  5. Переважно однобічний біль. Двосторонній біль не виключає діагнозу.
  6. Біль провокується дефекацією (частіше за все не відразу, а через кілька хвилин).
  7. Підвищена чутливість при пальпації в області сідничної ості при пальцевому ректальному або вагінальному дослідженні.
  8. Нейрофізіологічні дані.


Додаткові симптоми, що не відносяться безпосередньо до ураження статевого нерва, але не виключають діагнозу статевої невралгії:

  1. Біль в сідничних областях в положенні сидячи (можливо пов'язана зі спазмом грушоподібного м'яза, під яким проходить статевий нерв; або спазмом внутрішнього затульного м'яза).
  2. Відбитий біль по ходу сідничного нерва.
  3. Біль по внутрішній поверхні стегна (по ходу затульного нерва).
  4. Біль в надлобковій області (пов'язаний зі спазмом м'яза, що піднімає задній прохід).
  5. Часте сечовипускання.
  6. Біль після еякуляції.
  7. Біль після статевого акту.
  8. Еректильна дисфункція.


Діагноз встановлюється методом виключення: необхідно в першу чергу виключити захворювання органів таза, черевної порожнини, для чого може знадобитися консультація гінеколога, уролога, проктолога, проведення додаткових досліджень (МРТ, УЗД, МСКТ).

ЛІКУВАННЯ

  • Модифікація рухової активності. Уникати активності, яка викликає появу болю: їзда на велосипеді, верхова їзда, присідання та ін. Обмежити перебування в положенні сидячи, частіше робити перерви. Сидіти на кільцеподібних або напівкруглих подушках. Сидіти зі збереженням поперекового лордозу (використовувати валики під поперек).
  • Лікування закрепів.
  • Фізична терапія (фіз.реабілітація): вправи для м'язів тазового дна та інших м'язів таза (вправи типу Кегеля, наприклад), розтяжки, міофасціальний реліз, йога та ін.
  • Медикаментозне лікування. Можуть допомогти наступні препарати: нестероїдні протизапальні засоби, міорелаксанти центральної дії (препарати, які розслаблюють мускулатуру), габапентіноїди (прегабалін, габапентин). При сильних болях – опіоїди. Дозування і тривалість застосування визначається лікарем індивідуально.
  • Блокади статевого нерва. Блокада нерва проводиться під контролем ультразвуку, рентгена або комп'ютерної томографії. У нашій клініці можливе застосування всіх трьох видів контролю, але перевага віддається методу комп'ютерної томографії, як найбільш точному і безпечному. Для проведення блокади використовуються протимікробні засоби (лідокаїн, бупівакаїн та ін.) І глюкокортикоїди у вигляді суспензії (препарати, що володіють вираженими протизапальною та протинабряковою діями). Під час проведення блокади також виконується гідродисекція – створення додаткового простору навколо нерва за рахунок введення рідини (анестетика або фізрозчину). Зазвичай виконується три блокади з проміжками в чотири тижні.
Момент виконання блокади нерва під контролем МСКТ
Момент виконання блокади нерва під контролем МСКТ

Таке комплексне лікування (фізична терапія, медикаментозне, блокади) виявляється ефективним у більшості пацієнтів. У разі його неефективності або рецидиву больового синдрому показано проведення пульсової радіочастотної терапії нерва.


В даний час також вивчаються можливості застосування препаратів гіалуронової кислоти, ботулотоксину для лікування статевої нейропатії.