Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність

ПЕРЕВАГИ ДІАГНОСТИКИ І ЛІКУВАННЯ ПОЗАМАТКОВОЇ ВАГІТНОСТІ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

  • Спеціалізований Центр здоров’я жінки, де працюють досвідчені лікарі-гінекологи;
  • УЗД-апарати експертного класу;
  • Власна лабораторія для визначення рівня хоріонічного гонадотропіну (ХГЧ);
  • Лапароскопічне лікування позаматкової вагітності, яке забезпечує короткий післяопераційний період і швидке відновлення.


Позаматкова вагітність – небезпечний для життя стан. Завдяки сучасній медицині можна попередити серйозні наслідки позаматкової вагітності і зберегти можливість знову завагітніти і народити здорову дитину. 


Зустріч яйцеклітини і сперматозоїда відбувається в фаллопієвій трубі. Запліднена яйцеклітина просувається в порожнину матки за допомогою «війок» на внутрішніх стінках фаллопієвої труби. В нормі ембріон імплантується в ендометрій матки. Після імплантації ембріон продовжує розвиватись і утворює плаценту – орган, який забезпечує його кровопостачання. 


При позаматковій вагітності ембріон імплантується не в порожнині матки, а в інших поверхнях. В 98% випадків позаматкової вагітності імплантація відбувається в фаллопієвій трубі (трубна вагітність). Зрідка ембріон прикріплюється до інших частин тіла – шийки матки, яєчника і навіть стінки черевної порожнини. 


Дуже рідко при вагітності двійнею один ембріон імплантується в матку, а інший – поза маткою. Подібні випадки зазвичай зустрічаються у жінок, які проходили екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). 


Трубна вагітність небезпечна внутрішньочеревною кровотечею, яка потребує невідкладного хірургічного лікування. На відміну від матки, фаллопієва труба не може збільшуватися в розмірі по мірі росту плоду і з часом розривається. На жаль, врятувати ембріон при позаматковій вагітності неможливо. 

ФАКТОРИ РИЗИКУ ПОЗАМАТКОВОЇ ВАГІТНОСТІ

Позаматкова вагітність зустрічається в 1-2% випадків. Деякі фактори підвищують ризик розвитку позаматкової вагітності:

  • Часті запальні процеси в малому тазу, аборти, ендометріоз, хірургічні втручання, порушення розвитку матки та придатків і т.д.
  • Перенесена раніше позаматкова вагітність.
  • Захворювання, які передаються статевим шляхом (гонорея, хламідіоз пошкоджують «війки» фаллопієвих труб, приводять до розвитку спайок).
  • Лікування безпліддя за допомогою екстракорпорального запліднення.
  • Стерилізація («перев’язка труб»): дуже рідко жінки можуть завагітніти після стерилізації, і в цьому випадку підвищений ризик позаматкової вагітності. 
  • Внутрішньоматкова спіраль: як і після стерилізації, ймовірність виникнення вагітності – невелика, але якщо вона все ж таки трапляється, то частіше буває позаматковою.
  • Вік 35-44 роки. 
  • Паління. 

СИМПТОМИ ПОЗАМАТКОВОЇ ВАГІТНОСТІ

Перші симптоми позаматкової вагітності зазвичай виникають через 4-8 тижнів від першого дня останньої менструації. Найбільш розповсюджені симптоми – біль внизу живота, вагінальна кровотеча, яка може бути слабкою або рясною. Можлива ситуація, коли жінка приймає вагінальну кровотечу за менструацію, і не здогадується про позаматкову вагітність. Позаматкова вагітність може викликати біль в області ключиці, плеча, правого підребер’я, що пов’язано з потраплянням крові в черевну порожнину і подразненням діафрагми. 


Деякі жінки не відчувають жодних симптомів до тих пір, доки не відбудеться розрив фаллопієвої труби, який викликає сильний біль. Виникає запаморочення, слабкість, різке падіння кров’яного тиску. Кровотеча внаслідок розриву фаллопієвої труби без своєчасного лікування загрожує життю жінки. 


Ембріон може відторгнутися до розриву фаллопієвої труби, в цьому випадку говорять про трубний викидень. Він може викликати сильну кровотечу, яка потребує невідкладного хірургічного втручання. Іноді трубний викидень може вирішитися самостійно, без лікування. 

ДІАГНОСТИКА ПОЗАМАТКОВОЇ ВАГІТНОСТІ

Для діагностики позаматкової вагітності використовується два основних метода – трансвагінальне ультразвукове дослідження органів малого тазу і аналіз крові на рівень хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ). УЗД дозволяє побачити ознаки імплантації ембріона поза порожниною матки. Але це вдається не завжди. В деяких випадках тільки фіксується відсутність ембріона в порожнині матки. 


Хоріонічний гонадотропін – це гормон, який виробляється тканиною хоріона, після імплантації ембріона. Рівень ХГЛ вимірюється в динаміці для підтвердження вагітності і спостереження за її розвитком. Якщо на УЗД не виявлений ембріон в порожнині матки, а ХГЛ перевищує певний рівень (зазвичай 1500-2000 мОД/мл), підозрюється позаматкова вагітність.


Якщо рівень ХГЛ – нижче, а на УЗД не виявлено ембріон в матці, це може вказувати як на позаматкову вагітність, так і на ранню маткову вагітність. В цьому випадку УЗД і аналіз на ХГЛ повторюють кожні декілька днів до тих пір, доки ситуація не проясниться. 

ЛІКУВАННЯ ПОЗАМАТКОВОЇ ВАГІТНОСТІ

Лікування позаматкової вагітності потрібно починати як можна швидше після встановлення діагнозу. Хірургічне лікування зазвичай проводиться лапароскопічним способом. Інструменти вводяться через невеликі розрізи на животі. В залежності від місця прикріплення плідного яйця під час операції або видаляють плідне яйце, не розсікаючи трубу, або видаляють частину труби і проводять реконструкції частини труби, що залишилась, або видаляють маткову трубу цілком. 


Якщо друга труба працює нормально, це не знижує ймовірність подальшої вагітності і народження здорової дитини. Поговоріть зі своїм лікарем про те, коли ви можете знову почати планувати вагітність. Зазвичай рекомендують почекати 3-6 місяців. 


Якщо ви зіткнулися з позаматковою вагітністю, не втрачайте час, звертайтесь в Центр здоров’я жінки Універсальної клініки «Оберіг» за номером:

(044) 521 30 03


Лікування позаматкової вагітності необхідно починати невідкладно!