Естрогени і менопауза

Естрогени і менопауза

лікар акушер-гінеколог
15 років медичного стажу
кандидат медичних наук

Якщо враховувати статистичні показники з усього світу, то клімактеричний вік в середньому настає в проміжку від 43 до 54 років. Однак практика показує, що в останні десятиліття вік настання менопаузи почав знижуватися – випадки передчасного виснаження яєчників зустрічаються тепер і в 37, і в 35, і в 30 років. І, думаємо, з кожним роком їхня кількість буде збільшуватися. А так як до 2030 року кількість жінок старше 30 років складе 1,2 млрд, то стає зрозуміло, що у замісної гормональної терапії – велике майбутнє.

Клімакс – це дефіцит жіночих статевих гормонів, зокрема естрогенів, в організмі жінки, що розвивається внаслідок вікового або вимушеного (оперативне видалення, променева або хіміотерапія) вимикання функції яєчників. Це природний період, своєрідний перехід на новий щабель, до якого потрібно підходити філософськи, без паніки. Проте, не дивлячись на заявлену природність клімактеричних процесів, в даний період якість життя жінки може помітно знизитися через високу частоту і тяжкість симптомів дефіциту статевих гормонів, що в багатьох випадках перетворює цей період в своєрідну хворобу.

За статистикою, до 85% жінок в цей час страждають від типових клімактеричних розладів, до 78% жінок відчувають приливи жару, близько 50% жінок страждають від депресивних розладів, нервозності, дратівливості, безсоння, ослаблення пам'яті, близько 50% жінок мають артеріальну гіпертензію та ішемічну хворобу серця.

Однак зустрічаються і атипові форми клімактеричного синдрому – приблизно у 13% жінок. До них відносяться клімактерична кардіоміопатія (міокардіодистрофія), симпатико-адреналові кризи, напади бронхіальної астми, що не піддаються традиційній терапії, «сухий» кон'юнктивіт, стоматит, ларингіт. У 80% «здорових» жінок (без припливів) є психовегетативні порушення. І переважна кількість таких пацієнтів вперше звертаються по медичну допомогу не до гінеколога, а до терапевта та інших фахівців, в результаті діагноз часто ставиться неправильно.

Періоди климактерію

Період менопаузального переходу клінічно зазвичай маніфестує початком коливань тривалості менструального циклу до 1-2-х тижнів в ту або іншу сторону; при цьому на 2-3-й день від початку менструації в крові реєструють збільшення ФСГ вище нормативних для репродуктивного віку значень і зниження естрадіолу.

Менопауза – період від останньої самостійної менструації, про яку можна говорити лише через 12 міс аменореї. У більшості жінок менструальна функція припиняється в середньому в 51 рік.

Постменопауза починається після настання менопаузи; в ній виділяють ранню (перші 5 років (6-8 років згідно з новими критеріями STRAW + 10) після останньої менструації) і пізню стадії, при цьому остання плавно перетікає в досить умовний за своїми часовими рамками період старості.

У клінічній практиці найважливіше значення має перименопаузальний період. Він охоплює термін менопаузального переходу (пременопаузу), менопаузу і перші 2 роки постменопаузи. Саме в цей час більшість жінок вперше відзначають зміни самопочуття, появу і прогресування клімактеричних симптомів.

Естрогени і їхній вплив на шкіру

Синтез естрогенів в жіночому організмі починається в період статевого дозрівання і триває аж до настання клімаксу. Естрогени відповідають за молодість і красу жінки, її емоційний стан і лібідо. Крім того, від естрогенів залежать: міцність кісткової тканини, хороша пам'ять, рівень холестерину в крові, стан шкіри і багато іншого.

Естрогени роблять значний вплив на синтез колагену і стан сполучної тканини. Зі зменшенням їхньої кількості тканини втрачають пружність, шкіра стає тонкою, з'являються і поглиблюються зморшки. При вирівнюванні рівня естрогенів якість шкіри поліпшується – так, наявні зморшки не зникнуть, але перестануть заглиблюватися, а поява нових сповільниться.

Під контролем естрогенів проходить синтез мукополісахаридів і гіалуронової кислоти. Застосування естроген-вмісних препаратів допомагає зберегти зволоженість шкіри і слизових. Естрогени підтримують функціонування і цілісність рогового шару шкіри.

Естрогени – «жироспалювальні» гормони, саме тому зі зменшенням їхньої кількості багато жінок відзначають невелике збільшення ваги. З іншого боку, це навіть добре, оскільки під час менопаузи утворення естрогенів відбувається переважно в жировій тканині, що хоч трохи зменшує дефіцит естрогенів.

Від естрогенів залежить щільність кістки.

З різким зниженням гормонального фону відразу ж підвищується ризик появи папілом і кератом. До речі, в США після видалення даних шкірних новоутворень рекомендується нормалізувати гормональний фон за допомогою ЗГТ. Також новітні дослідження доводять, що зниження гормонального статусу може бути передумовою для розвитку доброякісних, а згодом злоякісних новоутворень на шкірі.

Естрогени, діючи на рецептори, сприяють швидшому росту ендотеліальних клітин судин, допомагають ендотелію швидше відновитися після пошкодження. Якщо естрогенів мало, функції ендотелію порушуються. А, як відомо, хороше кровопостачання – запорука краси і молодості.

Терапія клімактеричних змін: сучасні можливості

Терапія в клімактеричний період може бути:

 • немедикаментозною – включає в себе дотримання режиму дня, заняття спортом, раціональне харчування, ЛФК, санаторне лікування, фізіолікування;
 • медикаментозною: 1) що не впливає на естрогенні рецептори (призначення антидепресантів, седативних засобів, вітамінів, мікроелементів); 2) впливає на естрогенні рецептори (гормональна - ЗГТ, і негормональна – фіто-SERM, гомеопатичні засоби).

Якщо говорити про гормональну терапію в цілому, не тільки в зв'язку з клімактеричними проявами, то це медикаментозна терапія ендокринних захворювань, лікування гормональними препаратами з метою заміщення втраченої гормональної функції, відновлення порушеного гормонального балансу, а також досягнення імунодепресивного, сечогінного і ряду інших ефектів при лікуванні внутрішніх, шкірних та інших захворювань.

Використовувані на сьогоднішній день гормональні препарати (в тому числі і препарати ЗГТ) – це лікарські засоби, які одержують з залоз внутрішньої секреції, або їхні синтетичні аналоги (замінники), які подібно до власних гормонів специфічно впливають на обмін речовин і відновлюють різні порушені функції тканин, органів і організму в цілому: естрогени, гестагени, андрогени, прогестагени, прогестини, оральні контрацептиви, Мірена – внутрішньоматкова система, стимулятори овуляції, антиестрогенні препарати, антигонадотропні препарати, агоністи.

Конкретно замісна гормональна терапія використовується у випадках недостатньої (втраченої) ендокринної функції: наприклад, клімакс, цукровий діабет I типу і т. д. Мета ЗГТ при клімаксі – фармакологічно замінити гормональну функцію яєчників у жінок, які відчувають дефіцит статевих гормонів. Важливо досягти таких мінімально-оптимальних рівнів гормонів в крові, при яких реально забезпечувався б лікувальний і профілактичний ефект при клімактеричних розладах з мінімальними побічними ефектами естрогенів, особливо в ендометрії і в молочних залозах.

Препаратами вибору для ЗГТ на сьогоднішній день є:

 • комбіновані естроген-гестагенні препарати;
 • природні естрогени: естрадіолу валерат, мікронізований естрадіол;
 • кон'юговані естрогени: естрону сульфат, еквіліни; естріол, екстріола сукцинат;
 • природні або синтетичні гестагени: медроксипрогестерон, прогестерону ацетат, ципротерону ацетат, норгестрел, левонор-гестрелейшен, норетистерону ацетат і нове покоління прогестагенів – дезогестрел, гестоден, норгестімат.

Показання і протипоказання до призначення ЗГТ

Всі показання діляться на коротко- і довготривалі.

До короткочасних відносяться: терапевтичний вплив на нейровегетативні і косметичні симптоми.

До довготривалих показань належать профілактика остеопорозу, ІХС, депресії, хвороби Альцгеймера.

Тривала ЗГТ (більше 5 років) має як лікувальну, так і профілактичну дію.

Короткотривалі курси ЗГТ можуть бути використані у жінок з приливами жару, психологічними порушеннями, диспареунією, при порушенні сечовипускання. При цьому, природно, є категорії жінок, яким замісна гормональна терапія протипоказана.

Основними протипоказаннями вважаються:

 • рак ендометрія і молочної залози;
 • маткові кровотечі неясного генезу;
 • коагулопатія і тромбоемболічний анамнез;
 • ниркова і печінкова недостатність;
 • тяжкий перебіг цукрового діабету;
 • меланома, менінгіома.

Читати "Топ-5 міфів пацієнтів про замісну гормональну терапію (ЗГТ)"

Відгуки про фахівця

Прекрасна, уважна людина і фахівець. Нічого зайвого не нав'язує. Мені сподобалося.

Наталія