Статті

Інсульт: симптоми, види, як розпізнати

За даними МОЗ, щороку в Україні трапляється близько 150 тисячі інсультів і понад 100 тисяч людей помирають від інсульту та інших порушень кровотоку в мозку. Про головні симптоми інсульту, його ознаки та допомогу при порушенні мозкового кровообігу 24 канал поговорив з завідувачем Інсультного центру "Оберіг" Юрієм Фломіним. Читайте статтю за посиланням.

Направлення:
Інсульт, Діагностика інсульту, Реабілітація після інсульту
Відділення:
Інсультний центр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Коли частина мозку помирає: що не так з лікуванням інсульту в Україні

В інтерв’ю "Українській правді.Життя" доктор Фломін, разом з докторкою Мариною Гуляєвою, керівницею науково-організаційного відділу Інсультного центру та директоркою ГО "Українська асоціація боротьби з інсультом", пояснюють, що таке інсульт, чому важливо діагностувати його у перші години та що не так з лікуванням інсульту в українських лікарнях.

Читати статтю

Направлення:
Інсульт, Діагностика інсульту, Реабілітація після інсульту
Відділення:
Інсультний центр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Як ми лікуємо і які призначаємо ліки: пояснює медичний директор “Оберегу”

Словосполучення “доказова медицина” стало настільки популярним, що ним прикриваються навіть ті лікарі, які призначають своїм пацієнтам фуфломіцини. Так називають препарати, які не мають науково доведеної ефективності.

Дослідження показало, що у 2017 році українці витратили 53,6 млрд грн на ліки в аптеках. Чверть суми пішло на препарати без доведеної ефективності.

При таких результатах не дивно, що пацієнти не розуміють, кому вірити і на що звертати увагу.

Як в “Оберегу” працює контроль якості і чому тут вам не призначать фуфломіцини, пояснює медичний директор клініки, професор Валентин Парій.

Парій В.Д.
Парій В.Д.

Що таке доказова медицина і чому вона важлива

Років 20 тому в Україні з’явився один препарат. Закордонна фірма зробила йому в Україні рекламу. Мовляв, знайшли ліки від ішемічного інсульту, препарат може його вилікувати. На презентації водили відомих професорів.

Тоді я ще практикував неврологом. Зустрівся з колегою-професором, кажу про цей препарат, а він: “Та який він доказовий? Мені за його промоцію кошти заплатили, це лікування 90-х років, а зараз є ліки такі і такі”. Той препарат дійсно не входить ні в один закордонний клінічний протокол .

Чи “Есенціале”. Всі його купували і ним лікувалися, реклами було повно. А один з академіків мені каже: “Що про цей препарат говорити? Він ж до печінки не доходить!”, а його як захисника печінки рекламували. І так цілий ряд інших.

Словосполучення “доказова медицина” багато хто чіпляє на себе, але не розуміє і не використовує його принципи. Навіть серед науковців буває, пишуть: “Дослідження на основі доказової медицини”. На якій основі виконане те чи інше дослідження?

Доказова медицина базована на результатах проведених якісних клінічних досліджень.

На нашій кафедрі (менеджменту охорони здоров’я в Національному медуніверситеті імені О.О. Богомольця) є велика база даних. Вона показує, що в Україні при тому ж інсульті призначають до 70% препаратів, які не мають доказової бази.

Якщо проаналізували топ-продаж медичних препаратів за 2019 рік, у топ-20 немає пріоритетів по захворюваності і смертності, зате 90% в топі препаратів не мають доказової ефективності.

***

Не можна ділити лікарів на доказових і недоказових. Можна ділити на тих, які мають сучасні погляди на діагностику та лікування, і на лікарів, які ще мають сталі традиції і думають про те, як виглядати добре в очах пацієнта.

В очах пацієнта лікар може бути добрим, коли призначить крапельниці і ще 10 препаратів (сміється). Тому в нас дуже багато затрат в країні йде на крапельниці, на “водичку”.

До мене звертаються пацієнти клініки: “Я привів свою дружину інсульт лікувати, а їй не крапають! В іншій лікарні крапали!”. Кажу: “Так, ми не крапаємо. Але робимо те, що там не роблять”. Крапати треба, коли пацієнт зневоднений і не п’є достатньо рідини, тобто прямі покази.

Наша кровоносна система - не каналізаційна труба, куди можна все, що завгодно, лити. Треба це пацієнтам пояснювати.

Є ще таке поняття серед особливостей ринку медичних послуг як асиметрії інформації: пацієнт не має стільки знань, щоб оцінити якість лікування. Тоді може включатися маркетинг, і пацієнту можуть призначати купу непотрібних аналізів і досліджень, зате буде враження, що його добре обстежили і лікували.

Лікарі теж змінюються непросто. Коли немає мотивації, коли держава не звертає увагу... Говорять про реформи, але проблема в медицині одна - відсутність якості лікування і медичних послуг. Кадри потрібно готувати.

За кордоном лікар не розуміє, як це - не дотримуватись стандартів і протоколів лікування.

***

Коли ми відкрилися в 2008 році, нашою політикою став меседж “Розумна медична допомога”. У нашому розумінні це - доказова медицина.

Для ефективного використання ресурсів у медицині існує стандартизація. У 2013 році парламент ухвалив, що галузевими стандартами в сфері охорони здоров’я є клінічний протокол, медичний стандарт, табель і лікарський формуляр.

Клінічні українські протоколи писали за ініціативою окремих головних спеціалістів. Їх було немало, але вони не базувалися на підходах, які ми рекомендували.

Десь брали рекомендації професійних асоціацій і адаптували до наших умов. На жаль, якщо говорити про фармакотерапію, в багатьох клінічних протоколах було багато препаратів, які не мали доказової бази. Найперше включали препарати нашого вітчизняного виробника. Хтось їх лобіював, хтось ні.

Тому питання раціональної фармакотерапії (призначення ліків), яка базується на найкращій практиці доказової медицини, для нас актуальне.

Протоколи клініки: У клініці затверджена стандартна операційна процедура щодо розробки локальних протоколів та клінічних маршрутів пацієнта. Ними передбачена структура протоколу і на які посилання слід орієнтуватися, включаючи накази та рекомендації МОЗ.

Лікарський формуляр - це довідник лікарям, які препарати і при яких станах слід призначати.

Багато років я був головою центрального формулярного комітету при МОЗ. Команда зібрала документи з формулярів інших країн, і у 2009 році сформувала перший державний формуляр. В основу увійшли ефективні препарати, які мали доказову базу і доведену дію.

В останні роки там залишилось дуже мало недоказових препаратів. Я 5 років суджуся з однією компанією за препарат, який ми виключили.

Із запровадженням довідника ми дали можливість створювати локальні формуляри ліків, які б мінімізували неефективне використання ресурсів.

Які у клініці призначають ліки

З 2008 року ми почали формувати в клініці свій локальний формуляр. Недоказових препаратів там немає. Лікарі по різних напрямках формулювали свої пропозиції, сідала наша комісія, розглядала і вирішувала, включати чи ні.

Це не разова акція, а постійний процес. Лікарі знають, які ліки можна включати, дають посилання, що з’явилися нові клінічні настанови, які рекомендують нові препарати.

Мало, щоб були протоколи і формуляри. Треба, щоб вони працювали. Тому ми сформували свою політику якості, вона прописана в документах. У формулярі прописана політика фармакотерапії та правила виписування лікарських засобів.

Наприклад, що не можна призначати пацієнтам більше 4 препаратів одночасно. Якщо більше - треба погодити зі мною чи начмедом.

Якщо призначати 5 і більше препаратів, невідомо, що буде з пацієнтом при їх поєднанні. Вони можуть взаємодіяти так, що вийде протилежний до потрібного ефект.

Тому існує поняття лікосумісності. Над цією темою ми працюємо з кафедрою клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького, професором Андрієм Зіменковським.

Адже немає нешкідливих ліків. Недарма є інструкції до них. Чому в країні алергії ростуть? Чому така проблема з гепатитами? Одна з причин, на мій погляд: ми надто багато приймаємо ліків і робимо це безсистемно. А потім організм стає стійким до ліків і вже проблема.

Як лікарів перевіряють

Я знаю по кожному нашому лікарю, що він призначає, як лікує, і так далі.

Є розроблена система моніторингу. Я зробив електронну табличку. Сідав, і дивився, скільки умовна Іванова і чого за 30 днів призначала, і вносив в таблицю.

Це швидко робиться. А потім показував лікарям такий аналіз, завідувачів навчив вносити дані. Всіх лікарі, які поступили на роботу, ми моніторимо. Вони знають про це.

За допомогою цієї таблички навіть бачу, які препарати той чи інший лікар любить більше призначати, скільки на одного пацієнта призначають ліків і так далі. Наприклад, гастроентерологи в нас призначають 1-2 або 2-4 препарати. Це ідеально (усміхається).

Лікарі в 98% випадків призначають ліки лише зі списку, що є у локальному формулярі. Можуть бути винятки, але я про них знаю.

В аптеці є наш формуляр і провізори мені кажуть, якщо щось поза ним. Лікар має право призначити поза формуляром, але має розуміти, навіщо. Але фуфломіцинів, вибачте, у нас не призначають. У нас майже ідеальна ситуація у фармакотерапії. Нема жодного закладу, найперше приватного, де так все побудовано.

Завдяки цьому недотримання протоколів у нас теж немає, бо це зразу видно.

Як знати, що новенький лікар у клініці не лікуватиме погано?

Лікар має знати, яка тут політика і правила гри. Він обов’язково ознайомлюється з формуляром під час стажування, має вивчити клінічні протоколи і настанови.

Я одразу кажу: “Маєте розуміти, що ми вас будемо перевіряти. Якщо не погоджуєтеся з тим, що є, надішліть свої пропозиції”.

Коли новий лікар приходить на роботу, начмед дивиться на його клінічну роботу, а мені як медичному директору важливо побачити обізнаність лікаря в сучасних підходах. Важливе його стратегічне бачення, що він розуміє під доказовою медициною.

Ми також активно працюємо над тим, щоб не призначали зайвих обстежень, незважаючи на те, що в нас лікарі теоретично підготовлені, кандидати наук, з червоними дипломами. А коли починаєш копати глибше, можуть бути проблеми. Тому періодично проводимо лікбез, пояснюємо, як змінюються ті чи інші параметри. Десь треба не частіше, ніж раз на тиждень, робити аналізи. То навіщо кожні три дні? Це ж гроші коштує.

Але лікарі і підходи змінюються. Коли менеджери клінік розумітимуть, що їм потрібно забезпечити лікування за виділені державою кошти, і зробити це так, щоб пацієнт додатково ліки не купував, бо за це каратимуть, тоді доказова медицина ввійде в обіг.

Направлення:
Дитяча поліклініка
Відділення:
Клініко-консультативне відділення (Поліклініка)
Теги:
Парій Валентин Дмитрович

Черезшкірна ендоскопічна гастростомія: показання, техніка, ускладнення і результати

Мета роботи – узагальнення даних літератури і власного досвіду виконання черезшкірної ендоскопічної гастростомії (ЧЕГ). За період з 2011 по 2018 р. 105 пацієнтам клініки «Оберіг» виконана ЧЕГ. Проаналізовано результати, показання, протипоказання, методика установки гастростоми, особливості лікування пацієнтів, ускладнення. Виконання ЧЕГ було технічно успішним у всіх спостереженнях. Всього відзначено 5 (4,8%) ускладнень (95% довірчий інтервал (ДІ) 1,6 - 10,8): неспроможність гастростоми з перитонітом (1), пневмоперітонеум (1), кровотеча з черевної стінки (1), інфільтрат м'яких тканин передньої черевної стінки (1), міграція бампера гастростоми в стінку шлунка (1). У терміни спостереження 30 днів летальності не було. Таким чином, зроблено висновки, що ЧЕГ – безпечний, доступний мініінвазивний метод, який є вибором у пацієнтів, які потребують тривалого ентерального харчування або тривалої декомпресії шлунка. Необхідні суворе дотримання всіх технічних етапів ЧЕГ, показань і протипоказань, правильний післяопераційний догляд за стомою.

Читати статтю російською мовою

Направлення:
Гастроентерологія, Ендоскопія
Відділення:
Гастроцентр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Які ліки допоможуть полегшити переліт

Перельоти, особливо далекі, можуть спровокувати загальне нездужання та інші серйозні неприємності зі здоров'ям.

Насамперед перельоти шкодять ногам, тому рекомендується приймати і мастити їх препаратами від набряклості, про це в ексклюзивному коментарі Здоров'ю 24 розповіла Тарнавська Ольга, лікар-дерматолог, клініка "Оберіг".

Для ніг і судин

Аскорутин – комбіновані вітамінні ліки. Речовина Рутин в поєднанні з аскорбіновою кислотою сприяють зниженню проникності, ламкості дрібних судин, зменшує агрегацію (склеювання) тромбоцитів, зміцнює судинну стінку, має протизапальний ефект.

Гель Венітан наносять на шкіру ніг за 1,5 - 2 години до польоту. При варикозному розширенні вен нижніх кінцівок рекомендується також в комплекті застосовувати еластичний бинт або компресійні панчохи.

Гель Троксевазин також використовують зовнішньо. Його наносять на область шкіри ніг, легкими рухами пальців втираючи до повного всмоктування. Для посилення впливу рекомендується поєднувати використання гелю c прийомом капсул Троксевазин.

Ліотон-гель призначений для нанесення на шкіру ніг і рук. Невелику кількість гелю (смужку 3-10 см) наносять тонким шаром за добу до перельоту.

Від закладання вух допоможуть м'ятні льодяники без цукру.

Слизова оболонка носа дуже чутлива до сухого повітря в літаку, тому рекомендується її зволожувати. Наприклад, препаратом –Аквірін Ріно – спрей для зрошення порожнини носа, широко використовується в отоларингології.

Від захитування і нудоти

Якщо вас захитує, тоді можна використати гелевий пластир Extraplast Aroma "від захитування" або аналогічними таблетками. Extraplast допоможе усунути дискомфорт, що виникає під час авіаперельотів. Ефірні олії м'яти перцевої і імбиру, що входять до складу пластиру, впливають на нервову і вестибулярну системи організму, запобігають нудоту і запаморочення. Пластир не містить лікарських компонентів.

Дуже добре допомагає побороти почуття нудоти без використання лікарських препаратів імбир. Можна випити чашку імбирного чаю перед початком польоту. Імбир – природний засіб, що допомагає ефективно впоратися з почуттям нудоти і не має ніяких побічних ефектів.

Здоров'я 24 наголошує, що самолікування може вам нашкодити, тому перед вживання будь-яких ліків – зверніться до лікаря.

Джерело: https://24tv.ua/health/yaki_liki_dopomozhut_polegshiti_perelit_n1139603

Направлення:
Терапія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Легкий доторк

Героїня інтерв'ю – талановитий і висококваліфікований лікар-дерматовенеролог, косметолог клініки «Оберіг» Ольга Тарнавська. Її роботи є прикладом для наслідування як в професійному, так і в естетичному сенсі. Ексклюзивно для журналу Touch Magazine Ольга розповіла про свій шлях до успішної кар'єри лікаря, безперервне зростання, прекрасні мрії, тренди та анти-тренди 2019 року в сфері косметології. А також дала кілька цінних порад, на які, безумовно, варто звернути увагу!

Читати далі російською мовою

Направлення:
Дерматологія
Відділення:
Центр пластичної хірургії «Oberig Beauty»
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Яковенко В.О. продемонстрував операцію із застосуванням методу ендоскопічної підслизової дисекції на II Бакинському ендоскопічному форумі

6 жовтня в конференц-залі Національного центру онкології (НЦО) Азербайджану почав роботу II Бакинський ендоскопічний форум, організований НЦО спільно з "Olympus" – всесвітньо відомим концерном, що спеціалізуються в області ранньої діагностики та в методиці малоінвазивного лікування. В роботі форуму взяв участь завідувач відділенням ендоскопії та малоінвазивної хірургії Універсальної клініки «Оберіг», кандидат медичних наук Яковенко Владислав Олександрович.

На форумі були заслухані доповіді фахівців з Грузії, Росії та України, а також провідних лікарів Національного центру онкології Азербайджану. Крім цього, з операційної НЦО в онлайн режимі була організована трансляція ендоскопічних операцій. Так, завідувач відділенням ендоскопії та малоінвазивної хірургії Універсальної клініки «Оберіг», яке є провідним в Україні в сфері гастроінтестинальної ендоскопії та малоінвазивної ендоскопічної хірургії, Владислав Яковенко в онлайн режимі продемонстрував операцію із застосуванням методу ендоскопічної підслизової дисекції ESD (Endoscopic Submusocal Dissection) при видаленні субмукозного новоутворення шлунка.

Направлення:
Гастроентерологія, Ендоскопія
Відділення:
Гастроцентр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Блокада другого поперекового нервового корінця при переломі третього і четвертого поперекових хребців

В клініку звернулася пацієнтка 83 років зі скаргами на сильні болі в ділянці нирок (7 балів за чисельною шкалою). Тривалість болю до моменту надходження близько 3-х тижнів. При обстеженні в клініці виявлено перелом тіла третього поперекового хребця (L3) на тлі вираженого остеопорозу (розрідження кісткової тканини). При огляді не було виявлено неврологічної симптоматики, встановлено зв'язок больового синдрому з переломом хребця L3.

Згідно з рекомендаціями Американської Асоціації Хірургів-Oртопедов (AAOS) по лікуванню переломів хребта на тлі остеопорозу (AAOS Guideline on The Treatment of Osteoporotic Spinal Compression Fractures) одним з методів лікування больового синдрому при переломі третього і четвертого поперекових хребців є блокада другого поперекового нервового корінця:

«It is an option to treat patients who present with an osteoporotic spinal compression fracture at L3 or L4 on imaging with correlating clinical signs and symptoms suggesting an acute injury and who are neurologically intact with an L2 nerve root block. Strength of Recommendation: Limited» (https://www.aaos.org/research/guidelines/scfsummary.pdf)

Представлений випадок повністю відповідав критеріям даної рекомендації (гостра травма, відсутність неврологічних симптомів, зв'язок больового синдрому з переломом третього поперекового хребця). Пацієнтці була рекомендована блокада нервових корінців L2 з двох сторін (з огляду на двосторонній характер болю).

Блокаду корінців L2 під контролем комп'ютерної томографії виконав лікар-нейрохірург Вадим Ілляшенко. За пультом апарату КТ лікар-рентгенолог Олександр Власенко.

Біль у пацієнтки пройшла ще під час процедури. На наступну добу знеболюючий ефект зберігався. Виписана на амбулаторне лікування з рекомендаціями щодо лікування остеопорозу, з програмою рухової реабілітації. У більшості випадків проведення даної блокади не вимагає госпіталізації.

На знімках видно розташування голок у місця виходу нервових корінців і контрастування повітрям епідурального простору через міжхребцеві отвори. Одним з переваг методу КТ-навігації при проведенні інтервенційних процедур на хребті є те, що замість йод-вмісних препаратів в якості контрастної речовини можна використовувати повітря. Це дозволяє проводити процедури у хворих з непереносимістю йод-вмісних препаратів.

У Клініці "Оберіг» для лікування компресійних переломів хребців на фоні остеопорозу також застосовуються: вертебропластика, кіфопластика, програми рухової реабілітації.

Направлення:
Нейрохірургія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Пункційна вертебропластика у пацієнтів з метастазами в хребці

Хребет є третьою за частотою мішенню для метастазування ракових клітин. Найчастіше метастази в хребет дають рак легенів, молочної залози і шлунково-кишкового тракту. 90% хворих з метастазами в хребці турбують сильні болі в спині, які можуть посилюватися в нічний час.

Одним з ефективних методів усунення больового синдрому у даної групи пацієнтів є пункційна вертебропластика (https://www.nice.org.uk/guidance/CG75/chapter/1-Guidance#treatment-of-spinal-metastases-and-mscc): введення цементу в тіло хребця через прокол шкіри. Цемент зміцнює хребець і частково руйнує метастаз. Крім того при застиганні цементу виділяється тепло, яке також сприяє загибелі клітин метастазу. Як результат – біль в спині проходить або значно зменшується, поліпшується якість життя пацієнта. Введення цементу в хребець виконується під контролем цифрової рентгенівської флюороскопії або комп'ютерно-томографічної флюороскопії (спеціальний режим апарату КТ, що дозволяє отримувати зображення в режимі реального часу).

В даному повідомленні представлений випадок пацієнта з раком легені 4-й стадії з метастазом в третій поперековий хребець. Пацієнта турбували сильні болі в попереку (7 балів за числовою шкалою) на тлі постійного прийому знеболюючих препаратів (кожні 4 години), посилення болю в нічний час, що змушувало пацієнта проводити ночі в положенні сидячи.

Хворому виконана пункційна вертебропластика під контролем КТ-флюороскопії. Час операції 45 хв. Провів втручання лікар-нейрохірруг Вадим Ілляшенко. За пультом апарату КТ лікар-рентгенолог Марія Луцька.

Пацієнту дозволено вставати і ходити через 2 години після втручання. Біль у спині пройшла повністю. Виписаний з стаціонару через добу, знеболюючий ефект зберігається, ніч спав, відмова від прийому знеболюючих.

Іншими показаннями для проведення вертебропластики є больовий синдром при переломі хребців на тлі остеопорозу, агресивні гемангіоми хребта і мієломна хвороба.

Пункційні втручання на хребті під контролем КТ-флюороскопії проводяться в клініці з 2010 р.

Направлення:
Нейрохірургія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Тромбофілічні стани та вагітність

Тромбофілічні стани є однією з важливих причин невиношування вагітності та фетоплацентарної недостатності. Репродуктивні втрати за своєю соціальною значущістю залишаються найбільш актуальною проблемою акушерства. Згідно з літературними даними, частота цієї акушерської патології коливається від 16 до 20%.

З найбільш ранніх строків фізіологічна вагітність сама по собі є тромбофілічним станом, при якому в 5-6 разів підвищується ризик венозних тромбозів за рахунок стиснення вагітною маткою нижньої порожнистої вени і клубових вен, збільшення об’єму крові під час вагітності, недостатності венозних клапанів. Факторами, які сприяють, можуть бути тенденція до стазу в результаті гормональних змін, стан фізіологічної гіперкоагуляції, інгібування фібринолізу, зниження вмісту та активності природних антикоагулянтів крові, підвищення функціональної активності тромбоцитів.

Оскільки повноцінний плацентарний кровообіг залежить від збалансованого співвідношення прокоагулянтних і антикоагулянтних механізмів, спадкові тромбофілії можуть призводити не тільки до розвитку тромбозів під час вагітності та в післяпологовому періоді, а й до різних плацентарних судинних ускладнень, наслідком яких може бути порушення імплантації або розвитку зародка. Ризик венозних тромбозів і тромбоемболій додатково зростає у жінок з поєднаними тромбофілічними станами і антифосфоліпідним синдромом.

Таким чином, виявлення спадкових тромбофілій, що найчастіше зустрічаються при звичному невиношуванні вагітності, вплив їх на становлення і перебіг вагітності, післяпологовий період, є актуальною медичною проблемою.

Наш гематолог, враховуючи набутий досвід ведення пацієнтів із зазначеною патологією в іспанській клініці IOB, допоможе виявити генетичні порушення і провести медикаментозну корекцію тромбофілії і антифосфоліпідного синдрому для успішного планування вагітності або завершення вагітність.

Направлення:
Ведення вагітності, Гематологія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»