Ні для кого не секрет, що надмірна маса тіла — один із показників стану здоров’я людини. Надлишкові кілограми значно підвищують ризик таких серйозних захворювань, як цукровий діабет 2 типу, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, тому надзвичайно важливо слідкувати за своєю вагою.
Ожиріння — це:
Ожиріння виникає тоді, коли споживання калорій перевищує їх згорання. Тобто, людина або надмірно харчується, або мало рухається, або в неї присутні обидва фактори.
Але чому деякі люди їдять багато і не поправляються? Все залежить від темпу обміну речовин. На цей темп впливає багато чинників, які іноді неможливо встановити у даної конкретної людини. Насамперед, це спадкова схильність, наявність ендокринних захворювань, що призводять до гормональних порушень, нераціональне та надмірне харчування, недостатня фізична активність. Причину ожиріння допоможе встановити та, по можливості усунути, лікар, а от від Вашого терпіння і наполегливості залежить успіх у зниженні ваги.
КЛАСИФІКАЦІЯ ОЖИРІННЯ ЗА ІНДЕКСОМ МАСИ ТІЛА (КГ/М2):Визначити ступінь ожиріння нескладно. Для цього Вам необхідно вирахувати свій індекс маси тіла: поділіть свою вагу у кілограмах на зріст у метрах, піднесений до квадрату. Наприклад, Ваша вага 100 кг, зріст 180 см: 100 кг/ (1,8 м×1,8 м) = 100 кг /3,24 м2 = 30,9 кг/м2, тобто у вас І ступінь ожиріння.
ТИПИ ОЖИРІННЯ:Жирові відкладення можуть розміщуватися:
Підшкірний жир в ділянці живота + вісцеральний жир черевної порожнини = абдомінальний жир.
Абдомінальне ожиріння більш чітко пов’язане із захворюваністю та смертністю, ніж «нижній» тип ожиріння чи, навіть, ступінь ожиріння! В численних дослідженнях доведено, що «верхній» тип ожиріння тісно пов’язаний з порушенням рівня ліпідів крові, а саме — підвищенням рівня холестерину та його шкідливих фракцій, тригліцеридів, які призводять до розвитку атеросклерозу та підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Крім того, при цьому виді ожиріння значно підвищений ризик розвитку цукрового діабету 2 типу, захворювання печінки (стеатогепатиту). При однаковому індексі маси тіла, саме абдомінальне ожиріння, тобто надмірне відкладення жиру в ділянці живота, має більший ризик розвитку ускладнень та смертності, ніж «нижній» тип ожиріння.
Отже, визначимо чи є у Вас надмірна вага та оцінимо ступінь ризику виникнення ускладнень.
Визначимо Ваш індекс маси тіла (ІМТ) за формулою, наведеною вище.
Виміряємо об’єм Вашої талії (ОТ) та стегон (ОС).
Визначимо відношення об’єму Вашої талії (ОТ) до стегон (ОС).
Якщо у вас ІМТ не перевищує 24,9, ОТ — 88 см (якщо ви жінка) або 102 см (якщо ви чоловік), Вам поки що немає підстав хвилюватися. Ведіть здоровий спосіб життя, слідкуйте за своєю вагою та станом свого здоров’я.
Більш високі показники — привід задуматися, адже ризик для здоров’я зростає пропорційно до надмірних кілограмів та сантиметрів на талії.
Крім того, ожиріння значно погіршує якість життя. Багато людей страждають від болю в суглобах, обмеженої рухливості, мають низьку самооцінку, страждають від депресії та інших психологічних проблем, пов’язаних з дискримінацією та ізоляцією в суспільстві. Чи не виникло у Вас бажання щось змінити у власному житті, а не тішити себе думками на кшталт «гладкі люди — добрі», «чоловіки не собаки — на кістки не кидаються», «хорошої людини повинно бути багато» і т. ін. Якщо так, тоді дочитайте цю інформацію до кінця і почніть діяти.
ЛІКУВАННЯПровідні спеціалісти в царині лікування ожиріння рекомендують комплексний підхід до проблеми зниження ваги.
Сучасні програми боротьби з ожирінням включають:
Перш ніж розпочинати лікування, необхідно визначити цілі терапії ожиріння:
Зменшення маси тіла (зі швидкістю не більше 0,5–1 кг за тиждень);
Підтримка на новому рівні досягнутої маси тіла та попередження повторної її прибавки після схуднення;
Зменшення проявів факторів ризику чи супутніх захворювань.
Ожиріння — хронічна хвороба, лікування якої необхідно проводити все життя!
Отже, якщо у Вас ІМТ більше 30 кг/м2 або більше 27 кг/м2, але в поєднанні з:
Але перш ніж приступити до лікування, необхідно змінити спосіб життя.
Ніякі препарати не допоможуть без перебудови стилю харчування та поступового підвищення фізичних навантажень. Така перебудова повинна пройти перш за все у Вашій свідомості для того, щоб притримуватись пожиттєво здорового способу життя.
МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ОЖИРІННЯСучасні методи лікування ожиріння розподіляють на 3 групи:
До немедикаментозних методів відносять:
Принципи раціонального харчування:
В Універсальній клініці "Оберіг" приймає лікар-дієтолог. Ми розробили спеціальну Програму корекції харчування у людей з надмірною вагою та ожирінням, яка триває 3 місяці. Запишіться на консультацію дієтолога за номером:
БАЖАЄМО ВАМ МІЦНОГО ЗДОРОВ’Я ТА УСПІХУ В ДОСЯГНЕННІ ПОСТАВЛЕНОЇ МЕТИ!