Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Ожиріння (рекомендації для пацієнтів)

Ожиріння (рекомендації для пацієнтів)

Ні для кого не секрет, що надмірна маса тіла — один із показників стану здоров’я людини. Надлишкові кілограми значно підвищують ризик таких серйозних захворювань, як цукровий діабет 2 типу, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, тому надзвичайно важливо слідкувати за своєю вагою.


Ожиріння — це:

 • накопичення жиру в організмі, що призводить до збільшення маси тіла. Ожиріння характеризується надмірним накопиченням жиру в жирових депо організму;
 • результат такого споживання калорій з їжею, яке перевищує їх витрати, тобто результат підтримання позитивного енергетичного балансу протягом тривалого часу;
 • хронічне захворювання, що потребує терпіння, наполегливості пацієнта для тривалого лікування та лікарського нагляду. Спільні зусилля повинні бути направлені на стабільне зниження маси тіла, зменшення частоти супутніх захворювань та смертності. До 75% пацієнтів, які додержувалися низькокалорійної дієти (особливо дуже низькокалорійної — близько 400–800 ккал на добу), набирали більшу частину втраченої ваги протягом 1 року.
ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ

Ожиріння виникає тоді, коли споживання калорій перевищує їх згорання. Тобто, людина або надмірно харчується, або мало рухається, або в неї присутні обидва фактори.


Але чому деякі люди їдять багато і не поправляються? Все залежить від темпу обміну речовин. На цей темп впливає багато чинників, які іноді неможливо встановити у даної конкретної людини. Насамперед, це спадкова схильність, наявність ендокринних захворювань, що призводять до гормональних порушень, нераціональне та надмірне харчування, недостатня фізична активність. Причину ожиріння допоможе встановити та, по можливості усунути, лікар, а от від Вашого терпіння і наполегливості залежить успіх у зниженні ваги.

КЛАСИФІКАЦІЯ ОЖИРІННЯ ЗА ІНДЕКСОМ МАСИ ТІЛА (КГ/М2):
 • ІМТ: 18,4 і менше — дефіцит маси тіла;
 • ІМТ: 18,5–24,9 — нормальна маса тіла;
 • ІМТ: 25–29,9 — надлишок маси тіла;
 • ІМТ: 30–34,9 — ожиріння І ст.;
 • ІМТ: 35–39,9 — ожиріння ІІ ст.;
 • ІМТ: 40 і більше — ожиріння ІІІ ст.


Визначити ступінь ожиріння нескладно. Для цього Вам необхідно вирахувати свій індекс маси тіла: поділіть свою вагу у кілограмах на зріст у метрах, піднесений до квадрату. Наприклад, Ваша вага 100 кг, зріст 180 см: 100 кг/ (1,8 м×1,8 м) = 100 кг /3,24 м2 = 30,9 кг/м2, тобто у вас І ступінь ожиріння.

ТИПИ ОЖИРІННЯ:
 • «верхній тип» (абдомінальний, за типом яблука), чоловічий, коли співвідношення об’єму талії до об’єму стегон у чоловіків перевищує 1, у жінок — 0,85, або обхват талії у чоловіків перевищує за американськими «мірками» 102 см, у жінок — 88 см, а за європейськими — 94 см та 80 см відповідно (але ж ми з вами живемо в Європі і будемо приміряти на себе більш «тендітні» європейські мірки);
 • «нижній тип» (за типом груші), жіночий, коли жирові відкладення зосереджені на стегнах та сідницях.


Жирові відкладення можуть розміщуватися:

 • у підшкірній клітковині — підшкірний жир;
 • навколо внутрішніх органів — вісцеральний жир.


Підшкірний жир в ділянці живота + вісцеральний жир черевної порожнини = абдомінальний жир.


Абдомінальне ожиріння більш чітко пов’язане із захворюваністю та смертністю, ніж «нижній» тип ожиріння чи, навіть, ступінь ожиріння! В численних дослідженнях доведено, що «верхній» тип ожиріння тісно пов’язаний з порушенням рівня ліпідів крові, а саме — підвищенням рівня холестерину та його шкідливих фракцій, тригліцеридів, які призводять до розвитку атеросклерозу та підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Крім того, при цьому виді ожиріння значно підвищений ризик розвитку цукрового діабету 2 типу, захворювання печінки (стеатогепатиту). При однаковому індексі маси тіла, саме абдомінальне ожиріння, тобто надмірне відкладення жиру в ділянці живота, має більший ризик розвитку ускладнень та смертності, ніж «нижній» тип ожиріння.


Отже, визначимо чи є у Вас надмірна вага та оцінимо ступінь ризику виникнення ускладнень.

 1. Визначимо Ваш індекс маси тіла (ІМТ) за формулою, наведеною вище.

 2. Виміряємо об’єм Вашої талії (ОТ) та стегон (ОС).

 3. Визначимо відношення об’єму Вашої талії (ОТ) до стегон (ОС).


Якщо у вас ІМТ не перевищує 24,9, ОТ — 88 см (якщо ви жінка) або 102 см (якщо ви чоловік), Вам поки що немає підстав хвилюватися. Ведіть здоровий спосіб життя, слідкуйте за своєю вагою та станом свого здоров’я.


Більш високі показники — привід задуматися, адже ризик для здоров’я зростає пропорційно до надмірних кілограмів та сантиметрів на талії.


Крім того, ожиріння значно погіршує якість життя. Багато людей страждають від болю в суглобах, обмеженої рухливості, мають низьку самооцінку, страждають від депресії та інших психологічних проблем, пов’язаних з дискримінацією та ізоляцією в суспільстві. Чи не виникло у Вас бажання щось змінити у власному житті, а не тішити себе думками на кшталт «гладкі люди — добрі», «чоловіки не собаки — на кістки не кидаються», «хорошої людини повинно бути багато» і т. ін. Якщо так, тоді дочитайте цю інформацію до кінця і почніть діяти. 

ЛІКУВАННЯ

Провідні спеціалісти в царині лікування ожиріння рекомендують комплексний підхід до проблеми зниження ваги. 


Сучасні програми боротьби з ожирінням включають: 

 • повне обстеження стану вашого здоров’я та виявлення причини надмірної ваги; 
 • розробку індивідуальної програми поступового, але стабільного зниження маси тіла;
 • лікування супутніх захворювань; 
 • профілактику збільшення маси тіла та підтримку її на досягнутому рівні.


Перш ніж розпочинати лікування, необхідно визначити цілі терапії ожиріння: 

 1. Зменшення маси тіла (зі швидкістю не більше 0,5–1 кг за тиждень);

 2. Підтримка на новому рівні досягнутої маси тіла та попередження повторної її прибавки після схуднення;

 3. Зменшення проявів факторів ризику чи супутніх захворювань.


Ожиріння — хронічна хвороба, лікування якої необхідно проводити все життя!


Отже, якщо у Вас ІМТ більше 30 кг/м2 або більше 27 кг/м2, але в поєднанні з:

 • абдомінальним ожирінням (відношення ОТ/ОС у чоловіків >1,0; у жінок > 0,85),
 • обтяженою спадковістю цукровим діабетом, артеріальною гіпертензією, серцево-судинними захворюваннями,
 • факторами ризику (підвищеним рівнем холестерину, тригліцеридів, тощо),
 • супутніми захворюваннями (цукровим діабетом 2 типу, артеріальною гіпертензією), то лікування необхідно розпочинати негайно! 


Але перш ніж приступити до лікування, необхідно змінити спосіб життя.


Ніякі препарати не допоможуть без перебудови стилю харчування та поступового підвищення фізичних навантажень. Така перебудова повинна пройти перш за все у Вашій свідомості для того, щоб притримуватись пожиттєво здорового способу життя.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ОЖИРІННЯ

Сучасні методи лікування ожиріння розподіляють на 3 групи:

 • немедикаментозні;
 • медикаментозні;
 • хірургічні.


До немедикаментозних методів відносять:

 • раціональне гіпокалорійне харчування;
 • підвищення фізичної активності.


Принципи раціонального харчування:

 • Харчування повинно бути помірним та збалансованим за вмістом жирів (25–30%), білків (15–20%) і вуглеводів (55–60%).
 • Харчування регулярне, не менше 4–5 разів на день, без великих перерв, харчова цінність перекусів не повинна перевищувати 200 ккал.
 • Вживайте різноманітну їжу з різних груп продуктів щоденно.


В Універсальній клініці "Оберіг" приймає лікар-дієтолог. Ми розробили спеціальну Програму корекції харчування у людей з надмірною вагою та ожирінням, яка триває 3 місяці. Запишіться на консультацію дієтолога за номером:

(044) 521 30 03


БАЖАЄМО ВАМ МІЦНОГО ЗДОРОВ’Я ТА УСПІХУ В ДОСЯГНЕННІ ПОСТАВЛЕНОЇ МЕТИ!