Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Аденоїдит. Аденоїди у дітей.

Аденоїдит. Аденоїди у дітей.

Аденоїди — це надмірне збільшення носоглоткової мигдалини. Найчастіше аденоїди зустрічаються у дітей в дошкільному віці. Після 10 років аденоїдна тканина зазвичай піддається зворотному розвитку, у зв'язку з чим у дорослих вони бувають украй рідко. До причин, сприяючих розвитку даної хвороби, відносяться: запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, інфекційні захворювання (кір, скарлатина, дифтерія, грип), при яких відбувається поразка слизової оболонки порожнини носа і мигдалин, що призодить до порушення носового дихання.

ОЗНАКИ АДЕНОЇДІВ

Основною ознакою аденоїдів є тривала скрута носового дихання. Одночасно проходять рясні виділення, що стікають в носоглотку, з носа. Хворі діти сплять з відкритим ротом, хропуть. Вони мляві, апатичні, їх непокоять головні болі. Слух у них часто понижений. При повному припиненні носового дихання дитина дихає ротом. Рот у неї постійно відкритий, нижня щелепа відвисає, згладжуються носогубні складки, внаслідок чого особа набуває характерного вираження. При тривалому порушенні носового дихання змінюється склад крові, знижується кількість еритроцитів і гемоглобіну, збільшується кількість лейкоцитів, порушується функція нирок і шлунково-кишкового тракту, порушується обмін речовин, виявляються гормональні порушення. Все це впливає на нервову систему дитяти. З'являється зміна настроїв, дратівливість, перехідна в сльози.У ряді випадків переважають інші ознаки: не спокійний сон, часті катаральні запальні процеси в порожнини носа, кашель. Скрута носового дихання призводить до запалення в навколоносових пазухах, порушення зростання скелета особи. Виділення з носа призводять до роздратування шкіри переддня носа і верхньої губи. Проковтування виділень веде до захворювань шлунково-кишкового тракту. Поверхневе дихання через рот поступово призводить до неправільного розвитку грудної клітини (так звані «курячі груди»). Вдихання через рот холодного повітря розвиває запальні захворювання глотки, гортані, трахеї, бронхів. Крім того, аденоїди є причиною запалення середнього вуха, нефриту, нічного нетримання сечі, нападів бронхіальної астми і ін.


При порушенні носового дихання страждає і мова, з'являється так звана закрита гнусавість, коли приголосні м, н, р, к, х чуються як б, д або л.


Лікар дитячий оториноларинголог (дитячий ЛОР) при огляді дитини на консультації визначає ступень аденоїдів, також може бути призначене рентгенологічне дослідження носоглотки для підтвердження поставленого діагнозу. Розрізняють аденоїди 1,2,3,4 ступеню. При аденоїдних розрощуваннях 1-го ступеню носове дихання під час неспання і слух помітно не порушуються. Під час же сну об'єм аденоїдної тканини за рахунок венозного кровонаповнення декілька збільшується, внаслідок чого дихати через ніс важко. Дитя спить з відкритим ротом. Саме ця ознака і є початковим для аденоїдних вегетації 2-го ступеню. Є також аденоїди 3 і 4 ступеню.

АДЕНОЇДИТ

У дитини з аденоїдами часто розвивається аденоїдит, тобто їх запалення, таке ж, як і запалення піднебінних мигдалин — хронічний тонзиліт. Аденоїдит може бути гострим або хронічним, коли є запалення глоткової мигдалини; захворювання найчастіше зустрічається в дошкільному і молодшому шкільному віці.


ХРОНІЧНИЙ АДЕНОЇДИТ — наслідок перенесеного раніше гострого аденоїдита. Він часто супроводжується збільшенням глоткової мигдалини і наростаючими ознаками захворювання. Попадання в гортань слизу і гною, особливо ночами, викликає тривалий кашель. Хронічне запалення в носоглотці наводить до хронічного запалення слухової труби, порушення її прохідності, а внаслідок цього — і до зниження слуху. Хронічний аденоїдит супроводжується невисокою температурою і такими симптомами хронічної інтоксикації, як підвищена стомлюваність, головний біль, поганий сон, зниження апетиту.

ОЗНАКИ ГОСТРОГО АДЕНОЇДИТА

Гострий аденоїдит буває найчастішим в ранньому віці при активізації мікрофлори носоглотки, при охолоджуванні, вірусній інфекції (ОРЗ, грип, кір, вітряна віспа), скарлатині і інших інфекційних захворюваннях. У маляти з'являються слизово-гнойні виділення з носоглотки, глотки, що стікають по задній стінці, утруднене носове дихання, підвищення температури. Запальний процес з носоглотки може поширитися на слухову трубу, а через неї і у вухо, що обумовлює виникнення гострого середнього отиту у дитини. Таким чином, часті гострі аденоїдити викликають і виникнення частих середніх отитів у дітей, що, у свою чергу, веде до порушення слуху.

ЛІКУВАННЯ АДЕНОЇДІВ

Лікування аденоїдів, в основному, хірургічне (дитяча ЛОР -хірургія). Консервативні методи лікування застосовують при невеликому ступеню збільшення носоглоткової мигдалини або за наявності протипоказань до їх видалення. Кліматотерапія в умовах Криму і Чорноморського узбережжя Кавказу робить благотворний вплив на стан дитини. В будь-якому разі, рішення про метод лікування аденоїдів приймає лікар, виходячи із стану дитини. Основним свідченням до видалення аденоїдів є утруднене дихання через ніс і різні порушення загального і місцевого характеру (отит, фарингіт, ангіна, хронічний тонзиліт, ларингіт, трахеїт, пневмонія, деформація лицьового скелета, грудної клітки, нетримання сечі і ін.). Проте в деяких випадках видалення аденоїдів протипоказане, наприклад, при хворобах крові, інфекційних, шкірних захворюваннях, якщо недавно дитя перенесло яке-небудь захворювання і ін. Найчастіше операцію роблять в 3—5—7-літньому віці. При різькому погіршенні носового дихання і погіршення слуху видалення аденоїдів роблять і в ранньому віці, аж до грудного. 

Телефонуйте:

(044) 521 30 03