COVID-19 у питаннях і відповідях. Частина 3. Види масок

12 жовтня 2020 р.

Різні види масок відрізняються за ступенем зниження ризику передачі SARS-CoV-2. Яким чином і як це доведено?

Хірургічні маски і респіратори N95

Результати досліджень кажуть:

  • 3 із 10 (30%) зразків дихальних крапель та 4 з 10 (40%) зразків аерозолів у тих людей, хто був без масок, містили SARS-CoV-2;
  • у тих, хто був одягнений у хірургічну маску, вірус у краплях і аерозолях не виявили.
Інше дослідження показало, що респіратори N95 навіть краще захищають від інфекції, однак вони таки рекомендовані для медичних працівників, а не для носіння в громадських місцях.

І хірургічні маски, і респіратори N95 є ефективніші, ніж багатошарові бавовняні маски.

Тканинні багатошарові маски

Дослідники дізналися, що кращу фільтрацію мають бавовняні матеріали з більшою густиною ниток; що шифон працює краще, ніж шовк, який, у свою чергу, працює краще, ніж байка.

Важливою знахідкою в дослідженні є те, що багатошаровість різних матеріалів (наприклад, один шар бавовни, а потім шар шовку) може суттєво покращити здатність до фільтрації.

Бафи й бандани

Також вчені виявили, що так звані бафи (neck gaiters, особливо з поліефіру зі спандексом) аж ніяк НЕ захищають від розповсюдження вірусу, а навпаки сприяють його поширенню, розпорошують краплі з вірусом на менші крапельки – і затримують їх у повітрі на довше. Люди, які користуються цим аксесуаром, можуть виділяти більше крапель з вірусами, ніж ті, хто є без маски взагалі.

Носіння бандан замість бавовняних багатошарових або хірургічних масок також не є надто ефективним.

Чи можу я повторно використовувати свої маски і як їх мити?

Хірургічні маски призначені для одноразового використання. Якщо ваша маска пошкоджена або забруднена, або якщо дихання через маску стає важким, вам слід зняти маску з обличчя, безпечно утилізувати її та замінити новою. Миття хірургічних масок пошкоджує їх фільтраційні можливості.

Тканинні маски, за рекомендаціями CDC, варто мити після кожного їх використання. Ви можете прати тканинні маски, як звичайну білизну, хоча рекомендується використовувати найвищі температури для прання і сушіння. Інший варіант – розмістити маску під прямими сонячними променями для висихання (однак це було б актуально влітку).

Зауважте, що шийні бафи можуть нанести більше шкоди, ніж відсутність маски.

Висновки:

Носіння маски зменшує ризик зараження та передачі вірусу іншим. Дослідження показують, що використання хірургічних та бавовняних масок може значно зменшити загальний рівень зараження. Свідчення очевидні: маски для обличчя є ефективним способом мінімізації поширення COVID-19.

https://cutt.ly/IgrVANV

Направлення:
Відділення:
Клініко-консультативне відділення (Поліклініка), Стаціонар лікування COVID-19
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»