COVID-19 у питаннях і відповідях. Частина 4. Тести

13 жовтня 2020 р.

ПЛР-тестування виглядає болісним. Яке це відчуття?

Тестування на COVID-19 першого ряду проводилось за допомогою мазка з носоглотки, який береться з носа або горла. Це може бути неприємно. Однак це швидкий тест, і в руках досвідченої людини це зазвичай не так вже й погано.

Чому ми іноді чуємо про помилково негативні результати тестування?

Нині ми переважно робимо ПЛР-тест, для якого береться мазок з носа або горла. Мазок, повний слизу, відправляється в лабораторію. Цей тип тестування може показати хибно негативні результати – це пов’язано з тим, що слиз на мазку не містив достатньої кількості вірусу для виявлення на тесті. Це може статися, якщо мазок було зроблено неправильно або якщо кількість вірусу в організмі – «вірусне навантаження» – була низькою (наприклад, одразу після контакту з хворим, коли зараження відбулося, але вірус не встиг розмножитися в достатній кількості).

Якщо тести показують, що у мене був COVID-19, це означає, що у мене імунітет? Або я можу захворіти знову?

Цілком ймовірно, що у людей певний час після зараження виробляється імунітет, і вони не можуть заразитися знову. Але оскільки COVID-19 є новим, ми точно не знаємо, як довго організм зберігатиме імунітет від вірусу.

Отже, якщо я перехворів(ла), я можу ходити куди завгодно і не заразитися чи не заразити когось іншого?

Якщо Ви перехворіли на COVID-19 і тест на антитіла (ІФА-тест) виявив наявність імунітету, тоді так, Ви можете сподіватися, що не будете інфіковані повторно принаймні протягом кількох місяців. Імунітет – це не якась суперсила. А антитіла не зберігаються безкінечно. Це означає, що будь-який захист у якийсь момент закінчиться.

Як визначити, чи проводиться достатньо тестів?

Перше, на що потрібно звертати увагу, – це відсоток позитивних тестів з усіх проведених, так званий коефіцієнт виявлення. Чим меншим є цей показник, тим краще. Рекомендований показник ВООЗ – до 5% виявлення серед проведених тестів. Це свідчення того, що загальна кількість тестувань є достатньо великою і дає можливість раннього виявлення інфікованих.

В Україні цей показник становив 11-17%, а в деяких областях більше 25%. Це значить, що ми тестуємо переважно вже хворих, і цього недостатньо для ефективного виявлення всіх інфікованих.

Я контактував(ла) з хворим на COVID-19, але почуваюся добре. Навіщо мене просять здати тест?

Ви можете бути інфіковані, але не відчувати ознак хвороби або відчувати незначне нездужання. Своєчасне виявлення вірусу та обмеження контактів дозволить запобігти передачі захворювання.

Джерело: https://www.thecut.com/article/science-advice-covid-19.html

Направлення:
Відділення:
Клініко-консультативне відділення (Поліклініка), Стаціонар лікування COVID-19
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»