Історія відкриття вірусу папіломи людини

18 вересня 2020 р.

У 1951 році до Лікарні Джонса Гопкінса прийшла 31-річна мати п’ятьох дітей Генріетта Лакс. Вона звернулася сюди, тому що це була єдина лікарня в Балтиморі, де приймали афроамериканців. У Генріетти виявили рак шийки матки. Зразок пухлини, отриманий під час біопсії, передали в лабораторію Університета Джонса Гопкінса. Без згоди Генріетти – тоді ніхто не вважав це за потрібне.

Зазвичай людські клітини в лабораторних умовах швидко гинули. Але культура клітин HeLa, названа першими літерами ім’я та прізвища пацієнтки, виявилася «вічною». За 8 місяців Генріетта Лакс померла. А її клітини продовжували ділитися та ділитися… Вони досі використовуються в науці. Завдяки культурі HeLa вчені по всьому світові провели тисячі досліджень. Одне з них допомогло встановити причину раку шийки матки – того раку, який перервав життя Генріетти Лакс.

Німецький вчений Харальд цур Хаузен в дитинстві мріяв стати біологом. Закінчивши медичний університет, він не пішов працювати лікарем, бо переважило бажання займатися наукою. Харальда зацікавила гіпотеза про те, що онкологічні захворювання можуть бути викликані вірусами.

Він почав досліджувати рак шийки матки. Хаузен зрозумів, що існує декілька типів вірусу папіломи людини, і деякі з них викликають рак шийки матки.

Він почав один за одним «відловлювати» ці типи. У 1983 році Харальд і його команда виділили тип 16 вірусу папіломи людини (ВПЛ-16), а в 1984 році – тип 18 (ВПЛ-18). Він дослідив зокрема і культуру клітин HeLa, яка виявилася інфікованою HPV-18.

У 2008 році за своє відкриття Харальд отримав Нобелівську премію з медицини або фізіології.

Вірус папіломи людини – це один з найбільш поширених вірусів, які передаються статевим шляхом. Він є у більшості людей, які зазвичай про це навіть не підозрюють. Організм виробив внутрішні механізми захисту від вірусу папіломи, але якщо вони з певних причин ослаблюються, інфіковані клітини повільно, протягом 15-30 років, перетворюються в ракові.

Наразі є вакцини, які можуть захистити від вірусу папіломи людини і попередити рак. У нашій клініці ви можете здати аналізи на різні типи вірусу папіломи людини та зробити щеплення. Найкраще вакцинацію проводити до початку статевого життя, однак це можна робити і після цього, проконсультувавшись із гінекологом.

Порадьтеся з педіатром стосовно щеплення своєї дитини від вірусу папіломи людини.

Телефонуйте +38 044 521 30 03.

Направлення:
Вакцинація (щеплення для дорослих та дітей), Гінекологія, Онкологія
Відділення:
Лабораторія, Центр здоров'я жінки (гінекологія та акушерство)
Теги:
вакцинація, онкологія, Універсальна клініка «Оберіг», центр здоров’я жінки, ендоскопічна гінекологія