Є різниця: старі й нові підходи до лікування гриж

16 вересня 2020 р.

Грижа черевної стінки. Пахова, пупкова, післяопераційна... Оперувати? Оперувати! Так скаже чи не кожен студент, бо так написано в класичних підручниках. Але між “старою” медициною й розумною медичною допомогою - принципом роботи нашої клініки - є різниця. Ми кажемо: єдиної рекомендації для всіх пацієнтів з таким діагнозом не існує і бути не може.

То чому ж рецепти “старої школи” такі однозначні? Чому ж обов’язково “різати”? Роками покоління лікарів у СРСР не мали особливого вибору:

  • Нелогічна система покарань лікарів за ускладнення при лікуванні створювала дві реальності: те, що написано в історіях хвороби, і те, що було насправді. Оскільки тогочасний наркоз тяжко переносився літніми пацієнтами з супутніми захворюваннями, але формальні накази вимагали оперувати, лікарі показували “чудеса майстерності”, “вправляючи грижу”. А в історії хвороби значилося “вправилася при транспортуванні в операційну”.
  • Відстале технічне забезпечення лікарень не передбачало проведення лапароскопічних операцій, не давало можливостей проведення втручань у пацієнтів з супутніми хворобами.
Пострадянські традиції лікування гриж зазнали комерційного впливу: лікар у державній клініці часто залежав від “подяки”, яку отримає від пацієнта після операції. Це лише стимулювало лікарів завжди і відразу оперувати тих, хто звернувся з грижею. А популярність лапароскопічних операцій підштовхувала навіть до використання списаного обладнання й рестерилізації одноразових інструментів.

Якою ж є розумна медична допомога при грижах живота?

Ми лікуємо не грижу, а пацієнта. І важливою є кожна деталь: що саме турбує - біль, дискомфорт чи косметична складова? Яким є розташування, розмір грижі, час та причина виникнення? Вік пацієнта, супутні захворювання, чи займається спортом, чи пацієнтка вагітна і чи планує вагітність? Відповіді на кожне з цих питань впливатимуть на спосіб лікування. Зрештою можна підібрати навіть зручний для пацієнта час втручання.

  • Так, грижа “не пройде” сама, але є випадки, де з втручанням можна не поспішати;
  • Так, більшості пацієнтів виконується нетравматична лапароскопічна операція;
  • Так, інструменти, хірургічні столи, монітори - нові, технологічні, чисті - це не примха, а необхідні складові розумного лікування;
  • Так, сучасні хірургічні технології дозволяють досягти хорошого результату при складних післяопераційних вентральних грижах;
  • Так, знеболення з використанням інгаляційних препаратів, та апаратури, що слідкує за глибиною медикаментозного сну, чудово переноситься пацієнтами.

Направлення:
Дитяча хірургія, Загальна та абдомінальна хірургія, Хірургія
Відділення:
Центр хірургії
Теги:
грижа у дітей, лапароскопічна операція, лапароскопія, лапароскопія у дітей, малоінвазивна хірургія, Мендель Микола Андрійович