• Головна
  • Хірургія раку шлунка та кишківника

Хірургія раку шлунка та кишківника

Хірургічне лікування злоякісних новоутворень шлунка та кишківника залишається «золотим стандартом» лікування цих видів раку. У тих випадках, коли ендоскопічні оперативні методики вже не можуть дати очікуваного результату, лікарі звертаються до загальної хірургії. Залежно від розмірів і локалізації пухлини, стадії розвитку раку, загального стану хворого лікарі-хірурги клініки «Оберіг» готові запропонувати пацієнтам найбільш оптимальне хірургічне лікування раку шлунка та кишківника. Хірургічне лікування є одним з найбільш поширених та ефективних методів лікування раку, в поєднанні з хіміотерапевтичним або/і радіотерапевтичним методами.

Рак кишківника (рак ободової кишки, прямої кишки, ануса)

В Україні захворюваність на рак кишківника співставна з цими показники розвинених країн, таких як США, Нова Зеландія, Австралія, Канада. У рік в Україні реєструється близько 20 000 нових випадків раку кишківника. Невтішна статистика полягає в тому, що більше 37% пацієнтів, у яких діагностують це захворювання вмирають на протязі 1 року, після постановки діагнозу (бюлетень Національного канцер - регістру № 14 «Рак в Україні 2011-2012»). Для порівняння, в США п'ятирічна виживаність (живуть 5 і більше років після діагностування раку) становить 65%. Це пов'язано зі своєчасним виявленням захворювання на 1-2 стадії хвороби, коли ефективність лікування висока. Країни з розвиненою системою охорони здоров'я довели на своєму прикладі як профілактичні скринінги (колоноскопія) підвищують виживаність при раку кишківника, виявляючи його на ранній або передраковій стадії.

Що робити, якщо був виявлений рак кишківника?

Тактика лікування кожного пацієнта залежить від правильного і точного стадіювання (визначення ступеню поширеності раку). Для цього команда лікарів оцінює розмір пухлини і поширення її в прилеглі органи і тканини, ураження прилеглих лімфатичних вузлів, метастазування раку в інші органи, а також морфологічні характеристики пухлини (заключення патогістолога). Етапність лікування (КТ, операція, радіотерапія) визначається рішенням мультидисциплінарної групи, до якої входять клінічний онколог, хіміотерапевт, хірург і при необхідності лікар-патогістолог. При прийнятті рішення про вид лікування раку, лікарі клініки «Оберіг» завжди спільно з пацієнтом і його родичами зважують шанси на повне одужання, або, якщо таких шансів мало, відверто оцінюють доцільність проведення оперативного втручання. На жаль, пацієнт повинен бути готовий до того, що в клініці йому відмовлять в операції, якщо вона не принесе позитивного результату.

Хірургічне лікування раку кишківника може мати дві основні мети:

  • Повне лікування за допомогою радикального видалення пухлини (геміколектомія);
  • Симтоматичне лікування раку кишківника. Цей різновид хірургічного лікування застосовується при метастатичних ураженнях лімфатичних вузлів, а також інших органів ШКТ, рецидивах пухлини, злоякісній непрохідності кишківника.
  • Усунення найбільш загрозливих хворобливих симптомів хвороби з метою поліпшення якості життя хворого (паліативне лікування). До цих операцій належать виведення колостоми (формування спеціального отвору на передній черевній стінці, через яке виводяться з організму калові маси).

ВАЖЛИВО! Контроль болю!

Незалежно від стадії раку і етапу його лікування в клініці «Оберіг» стежать за тим, що б пацієнт не відчував больових відчуттів під час лікування. Контроль болю - не менш важлива складова ефективного лікування, ніж операція чи хіміотерапевтичне лікування.

Рак шлунка

Українська статистика по раку шлунка, на жаль, ще більш невтішна, ніж по раку кишківника. Незважаючи на те, що рак шлунка зустрічається набагато рідше (щорічно реєструється трохи більше 10 000 нових випадків раку шлунка в Україні), статистика виживання при цьому захворюванні гірша. Більше 61% пацієнтів помирають протягом першого року після постановки діагнозу. У першу чергу, це свідчить про пізню діагностику, коли захворювання починає активно себе проявляти. Тут, прикладом для наслідування для нас є Японія, де через високу захворюваність на рак шлунка, ввели обов'язкові скринінги (гастроскопія), спрямовані на раннє виявлення раку. Програма скринінгу раку шлунка, яка існує більше 50 років в Японії, забезпечила дуже позитивні результати: до 50 % випадків раку шлунка, виявлення на ранній стадії, рівень смертності від раку шлунка знизився на 68% у чоловіків і на 37% у жінок, п'ятирічна виживаність хворих збільшилася з 40 % до 70 %.

Тактику хірургічного лікування раку шлунка лікар вибирає залежно від того, на якій стадії розвитку знаходиться злоякісна пухлина. Якщо рак чітко локалізований і пухлина невеликого розміру, то застосовують оперативне втручання - повне (повна резекція шлунка) або часткове видалення шлунка- гастректомія, після чого лікар-хіміотерапевт призначає хіміотерапевтичне лікування.

Якщо ж злоякісна пухлина поширилася, а операцію провести не можна, або дуже ризиковано, то виконують неоад'юватную терапію (перед оперативним втручанням), щоб розміри пухлини зменшилися, і надалі можна було провести операцію.

Ефективність хірургічного лікування раку шлунка на порядок нижче, ніж при раку кишківнику. Тому, в клініці «Оберіг» ми приділяємо особливу увагу скринінговим програмами, які дозволяють виявити рак на ранній стадії, коли є можливість повністю вилікуватися за допомогою малоінвазивних ендоскопічних методик.

Пам'ятайте, що Ваше здоров'я у Ваших руках, тому не варто думати, що до лікаря потрібно йти тільки за наявності скарг і хворобливих симптомів. Якщо Ви старше 40 років, то проходити планові гастро- і колоноскопію необхідно регулярно, з періодичністю рекомендованою Вашим лікуючим лікарем.

Телефонуйте:

(044) 521 30 03

(099) 521 30 03

(073) 521 30 03