Міфи про кашель

Десятка найпоширеніших міфів, оман і помилок, пов'язаних з хронічним кашлем:

1. Думати, що хронічний кашель - це щось нормальне, з чим можна просто звикнутися, наприклад, при «бронхіті курця».

Кашель - це симптом хвороби, і практично у всіх випадках лікар за допомогою медичного обстеження може з'ясувати причину кашлю і призначити ефективне лікування.

2. Вважати, що джерело кашлю - тільки легені і що кашель - це «легенева проблема».

Хоча безліч випадків кашлю дійсно пов'язані із захворюваннями легенів, серед найбільш частих причин хронічного кашлю - захворювання, не пов'язані з легенями (наприклад, хронічний риніт або синусит, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба)

3. Очікування миттєвого або швидкого позбавлення від хронічного кашлю на тлі лікування.

У багатьох випадках хронічного кашлю потрібен тривалий курс лікування (декілька тижнів і більше). Тому вкрай важливо запастися терпінням, регулярно приймати призначене лікування і ретельно дотримуватися всіх рекомендації лікаря. Інакше навіть найправильніше лікування виявиться неефективним.

4. Продовжувати палити, маючи хронічний кашель. Багато пацієнтів скаржаться на хронічний кашель і продовжують курити.

Куріння не тільки безпосередньо викликає кашель, а й погіршує перебіг інших захворювань, що є причиною кашлю. Успішне лікування захворювань, викликаних курінням, неможливо, поки пацієнт продовжує палити. Мальовнича і правильна метафора: «Це як скаржитися на головний біль і продовжувати бити себе молотком по голові»!

5. Страх вживання гормонів (глюкокортикоїдів). Тривале застосування гормональних препаратів може супроводжуватися низкою побічних ефектів. Страх перед ними утримує багатьох пацієнтів від початку ефективного лікування деяких причин кашлю.

У частині випадків хронічного кашлю дуже ефективні топічні (місцеві) гормони. Уже давно і абсолютно переконливо доведено, що застосування інтраназальних (в ніс) і інгаляційних гормонів не викликає тих побічних реакцій, яких багато хто побоюється. На відміну від таблетованих або ін'єкційних гормональних препаратів, ці ліки діють безпосередньо в слизовій оболонці носа або бронхів, не потрапляють в кров і не циркулюють в організмі.

6. Призначати сучасні протиалергічні засоби (антигістамінні препарати II і III покоління) для лікування кашлю внаслідок неаллергічного риніту.

Сучасні антигістамінні препарати II і III покоління ефективні при лікування алергічного риніту, проте у всіх інших випадках кашльового синдрому верхніх дихальних шляхів (затікання внаслідок риніту, синуситу) ефективні тільки більш «старі» антигістамінні засоби I покоління (з седативним побічним ефектом).

7. Не розглядати подвійну причину кашлю.

Багато пацієнтів мають одночасно два, або навіть три захворювання, що викликають кашель. Успішне позбавлення від кашлю можливе тільки при виявленні та лікуванні усіх причин.

8. Не розглядати інші причини кашлю у пацієнта з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ).

З одного боку, ГЕРХ дуже поширена хвороба, особливо у осіб з хронічним кашлем. З іншого боку, спостерігається тенденція надлишкової діагностики ГЕРХ, а іноді також переоцінка її значущості в походженні кашлю у конкретного пацієнта. Це може привести до упущення інших можливих причин кашлю.

9. Невиконання комп'ютерної томографії навколоносових пазух при підозрі на синусит.

Серед усіх методів візуалізації, «золотим стандартом» діагностики хронічного синуситу вважається саме комп'ютерна томографія, оскільки виконання звичайної рентгенографії дуже часто супроводжується хибнонегативними даними (тобто метод не дозволяє побачити хворобу там, де вона насправді є).

10. Найбільш прикра помилка - «махнути рукою на кашель». Іноді й пацієнт, і лікар можуть здатися і припинити пошук причини кашлю.

Практично всі випадки хронічного кашлю мають причину - захворювання, яке можливо діагностувати і лікувати. Не опускайте руки, від кашлю можна позбутися! Запишіться вже зараз на прийом до керівника Клініки кашлю, Вишнивецького І.І. за номером телефону 521 03 03.