Алергія на домашній пил – що робити?

Ще в XVII столітті фламандський лікар Джон Баптиста описав випадок ченця, який, підмітаючи підлогу, починав задихатися. Давно відомо, що домашній пил може викликати у деяких людей алергічну реакцію. Що ж робити, якщо ви належите до їхнього числа? Не впадайте у відчай, доклавши певних зусиль, ви можете значно зменшити прояви алергії.

Алергія на домашній пил – хто винен?

У кожному місці проживання пил накопичується по-різному. У сільській хаті, наприклад, її менше, ніж в міській квартирі. В одних кімнатах пилу більше, ніж в інших. Але де б ви не жили, домашній пил містить цілий комплекс алергенів. Причиною алергічної реакції можуть бути спори цвілевих грибів, частки тарганів, бібліотечний пил (частинки целюлози від книг), шерсть і лупа тварин, пір'я птахів, епідерміс людини і багато іншого.

Але основний алерген, який викликає алергію на домашній пил, – це пиловий кліщ. Зв'язок між кліщем і алергією був вперше встановлений більш 50 років тому. У 1964 році група вчених з Нідерландів виділила кліщів виду Dermatophagoides pteronyssinus, які містяться в домашньому пилі. Дослідження показало, що алерген, отриманий з цих кліщів, викликає характерну шкірну реакцію у пацієнтів, які страждають на алергію на домашній пил.

Пиловий кліщ
Пиловий кліщ (Dermatophagoides pteronyssinus), збільшення х700

На даний час науці відомо про понад 150 видах пилових кліщів. Найбільш «алергенні» з них – це вищезгаданий Dermatophagoides pteronyssinus і Dermatophagoides farinae. У перекладі з латині Dermatophagoides означає «той, що поїдає шкіру». Вважається, що щодня людина втрачає 1 грам лусочок рогового шару шкіри. Пилові кліщі харчуються омертвілими частинками шкіри, які складають найбільшу частину домашнього пилу.

Пилові кліщі не можна побачити неозброєним оком, оскільки їхня довжина не перевищує 0,5 мм. Кліщі воліють жити в ліжку, де людина втрачає найбільшу кількість лусочок шкіри. Вони живуть в подушках, матрацах, ковдрах і т.п. В одному грамі пилу з матраца виявляють від 2 до 15 тисяч кліщів! Кліщі «люблять» ліжко, не тільки тому, що вона служить джерелом харчування, а й забезпечує ідеальне середовище для розмноження і росту – теплу і вологу. Алергічну реакцію викликають як самі кліщі, так і їхні екскременти.

Чи є у мене алергія?

Запідозрити наявність у себе алергії на домашній пил можна, якщо прибирання викликає неприємні симптоми – сльозотечу, кашель, нежить та ін. Погіршення стану відбувається при контакті з великою кількістю пилу, наприклад, при вибиванні килимів або знятті штор. Ви можете відчувати себе недобре в приміщеннях, де накопичилося багато пилу в книгах, килимах, м'яких іграшках.

У кожної людини алергія проявляється по-різному, в залежності від того, який орган більш чутливий – шкіра, слизова оболонка носа, очей або бронхів. Відповідно виникають атопічний дерматит, алергічний риніт, алергічний кон'юнктивіт, бронхіальна астма.

Якщо ви помічаєте у себе реакцію на домашній пил, зверніться до лікаря-алерголога для уточнення діагнозу. Лікар запропонує пройти алергологічне обстеження, яке включає аналіз крові для визначення специфічних антитіл до пилових кліщів або шкірні проби.

Домашній пил
Домашній пил містить алергени: пилових кліщів, пилок рослин, спори грибків

Як захиститися від пилових кліщів?

Перший крок в боротьбі з будь-яким видом алергії – мінімізувати контакт з алергеном. Для цього доведеться потрудитися. Пил необхідно прибрати не тільки в кімнаті людини, яка страждає алергією, але й в усьому домі.

Правило №1

Викиньте «пилозбірники»! Замініть їх предметами, які несприятливі для проживання кліщів:

 • Відмовтеся від хутряних шкур, балдахінів і т.п .;
 • Гардини замініть на жалюзі або фіранки, які можна легко випрати в гарячій воді;
 • Меблі з тканинною оббивкою бажано замінити на шкіряні;
 • Відмовтеся в дизайні квартири від різних декоративних деталей (статуеток і т.п.), на яких накопичується пил;
 • Книги зберігайте в заскленій шафі;
 • Не дозволяйте дитині брати м'які іграшки в ліжко;
 • Відмовтеся від пуху, фланелі, ворсу;
 • Не тримайте в спальні декоративні подушки;
 • Вибирайте подушки, матраци і ковдри з синтетичних волокон, які мають високу повітряність і добре сохнуть;
 • Відмовте від килимів або ковроліну, достатньо паркету або лінолеуму;
 • Не заводьте великих кімнатних рослин.

Правило №2

Спальня – улюблене місце пилових кліщів. Тому їй необхідно приділити особливу увагу. У спальні має бути прохолодно. Перегріте повітря висушує слизові оболонки, викликаючи загострення риніту і бронхіальної астми. Крім того, в сухому повітрі пил не осідає годинами.

Правильно вибирайте і доглядайте за постільними речами:

 • Добре провітрюйте ліжко, а не просто перестилайте його. Матрац потрібно пилососити щодня; провітрювати простирадло, вибивати ковдри і подушки – мінімум двічі в тиждень.
 • Якщо ви віддаєте перевагу натуральним наповнювачам для подушок і ковдр, вибирайте продукти зі знаком «NOMITE» (вони придатні для використання людьми з алергією на пилових кліщів);
 • Застосовуйте засоби для обробки м'яких меблів, килимів, матраців і т.д., а також добавки для прання, які руйнують кліщів і епідермальні алергени (більшою мірою – алерген кішки);
 • Періть постільну білизну 1-2 рази в тиждень в гарячій воді (температура вище 60 градусів) або використовуйте спеціальні добавки для прання;
 • Накривайте подушки, ковдри і матраци захисними чохлами зі спеціальної тканини, попередньо обробивши їх вищезазначеними засобами. Вони застібаються на спеціальну дрібну блискавку з внутрішньою захисною планкою. Чохол повинен закривати матрац з усіх боків.
Захисний чохол для матраса
Захисний чохол для матраса

Правило №3

Коли ви користуєтеся звичайним пилососом, в повітря потрапляють частинки пилу і алергени, що не осідають годинами. Весь цей час людина їх вдихає. Спеціально для алергіків розроблені пилососи з НЕРА-фільтрами, які запобігають підвищенню концентрації алергенів в повітрі. Крім НЕРА-фільтра на виході необхідний фільтр після мотора. Також можна використовувати пилососи, які обладнані мішками з товстими стінками і клапанної системою, і пилососи з аквафільтром (при наявності НЕРА-фільтрів). Миючими пилососами можна користуватися тільки з антиалергенними і акарицидними добавками.

Під час прибирання дотримуйтеся наступних правил:

 • Пилососити треба мінімум 2 рази на тиждень;
 • Прибирати треба дуже ретельно. Приділяйте по 1,5-2 хвилини часу на половину квадратного метра поверхні. Особливо уважно пилососьте складки, гудзики, декоративні строчки;
 • Краще, щоб алергіка не було вдома під час прибирання. Якщо ви пилососите самостійно, надіньте маску для захисту шкіри та слизових оболонок.

Правило №4

У будинку необхідно підтримувати оптимальну вологість і проводити очистку повітря:

 • Вологість повинна становити 40-60%. Використовуйте зволожувач повітря і частіше проводьте вологе прибирання, особливо в опалювальний сезон;
 • Зменшити концентрацію алергенів в повітрі можна за допомогою очищувача повітря, який бажано використовувати в постійному режимі (тому він не повинен виробляти шкідливих речовин);
 • Вчасно міняйте фільтри в очищувачі повітря;
 • Кондиціонер або іонізатор не може замінити очисник.

Правило №5

У пацієнтів з алергією на пилового кліща може бути перехресна реакція на ряд харчових продуктів. Будьте обережні з креветками, крабами, раками, равликами, молюсками.

Правило №6

Якщо у вас з'явилася алергія на домашній пил, зверніться до лікаря-алерголога. Лікування проводиться відповідно до проявів захворювання. Алергічний риніт лікується одним способом, бронхіальна астма – іншим, і т.д. Основа лікування – зменшення контакту з алергеном. Якщо ці заходи виявилися неефективними, рекомендують специфічну імунотерапію (СІТ). Метод полягає в тому, що через певні проміжки часу підшкірно вводиться екстракт алергену в зростаючих концентраціях.

Якщо ви страждаєте від алергії на домашній пил, звертайтеся до Універсальної клініки «Оберіг». Запишіться на прийом до лікаря-алерголога за телефонами:

(044) 521 30 03

(099) 521 30 03

(073) 521 30 03