Укуси кліщів та комах: що робити?

Літо – період пікніків та активного відпочинку на природі! Затьмарити прекрасний час можуть комарі, бджоли, ґедзі та мошки, після укусу яких часто виникають неприємні відчуття.

З приходом теплої пори року до лікарів частіше звертаються з проблемою укусів кліщів. Як відомо, кліщі є переносниками збудників таких хвороб як бореліоз (хвороба Лайма), енцефаліт. Саме тому після прогулянки лісом або парком дитину необхідно оглянути. Варто приділити особливу увагу волосяній частині голови та ділянкам за вухами.

Якщо ж ви все ж таки виявили кліща, треба діяти наступним чином: негайно зверніться до найближчого травмпункту! Якщо ж це неможливо, спробуйте видалити кліща самостійно:

  • ретельно вимийте руки з милом;
  • повільними рухами витягніть кліща разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, або, обгорнувши його марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри, витягуйте кліща обертальними рухами навколо своєї осі;
  • після видалення обробіть місце укусу водою з милом та змастіть ранку антисептичним, безбарвним розчином (хлоргекседином або мирамистином); якщо залишилася частина кліща або він знаходиться у важко доступному місці, все ж таки зверніться до найближчого травмпункту.
Укуси кліщів
Укуси кліщів

⠀Чого не можна робити!

  • заливати кліща олією або жирним кремом, щоб не спровокувати викид збудників хвороби в рану;
  • різко тягнути кліща, так як голівка може відірватися від тіла;
  • обробляти місце укусу зеленкою, йодом, фукорцином.

Протягом 72 годин після укусу необхідно відвідати лікаря. В такий строк можно ефективно провести профілактику бореліозу (хвороби Лайма). Обов'язково спостерігайте за дитиною або дорослим протягом 2-6 тижнів.

З різними видами укусів комах стикається кожен з нас. Особливо небезпечні вони для дітей, які мають більш чутливу до ушкоджень шкіру. Крім того, багато малюків схильні до різних видів алергічних реакцій.

Реакції на укус комахи бувають місцевими (біль, почервоніння в місці укусу, припухлість, свербіж) і системні (озноб, підвищення температури тіла, болі в суглобах, набряк Квінке, анафілактичний шок).

Перша допомога при укусах комах: при появі місцевої реакції потрібно прикласти щось холодне, обробити місце укусу антисептиком (хлоргексидин, спирт), феністил-гелем, псило-бальзамом.

При укусі бджоли, насамперед, потрібно витягти жало, найкраще – пінцетом. Робити це потрібно не кваплячись, щоб жало не зламалося і не залишилося під шкірою. На місце укусу прикласти лід, дати антигістамінний препарат (лоратадин, алерзин) у віковому дозуванні, місцево нанести мазь з вмістом глюкокортикостероїдів (целестодерм).

При укусі комахи в рот, обличчя або голову, після надання першої допомоги, необхідно негайно звернутися до лікаря! – адже такий укус може стати причиною задухи і вираженого набряку обличчя.

На пікніку при собі бажано мати засоби захисту від комах (аерозоль від комарів, дозволений віковій категорії вашої дитини), антисептик.

Особливу увагу потрібно приділити дітям, у яких раніше виникали будь-які алергічні реакції на укус комах (при собі завжди мати антигістамінні препарати, протисвербіжні засоби).

Більш детально обговорити питання профілактики та лікування ви можете зі своїм педіатром