Перехресна алергія при полінозі – будьте уважні!

Дев'ять з десяти пацієнтів, які страждають на поліноз, також мають харчову алергію. Необхідно враховувати, що деякі продукти містять білки, які схожі з алергенами пилку. Тому вони викликають погіршення стану у пацієнта з полінозом, особливо в період сезонного загострення.

Перехресна алергія проявляється симптомами, типовими для харчової алергії. У пацієнта після вживання в їжу алергенного продукту виникає свербіж в порожнині рота, кропив'янка, набряк язика і гортані, набряк Квінке. Можуть бути нудота і блювота.

В одну родину входять рослини, які близькі в еволюційному відношенні. Якщо ви маєте алергію на один з видів родини, існує велика ймовірність того, що інші види рослини цієї ж родини також будуть викликати алергічну реакцію. Крім того, відомі «перехрещування» між різними сімействами: злаки – лілійні; березові – розоцвіті; злаки – хрестоцвіті; березові – зонтичні – складноцвіті.

У пилку рослини, її плодах, листі, стеблах, а також в інших споріднених рослинах присутні схожі молекули-алергени. Тому у пацієнта з полінозом може виникати алергія на різні плоди (овочі, фрукти, зерна).

Перехресна реактивність при алергії на березовий пилок
Перехресна реактивність при алергії на березовий пилок

Для тих, хто реагує на пилок злакових трав, харчова алергія може бути викликана продуктами з борошна. У цьому випадку перебіг полінозу може втратити прив'язку до сезонів. Пацієнт страждає від симптомів полінозу цілий рік. Він скаржиться на кашель, утруднення дихання, свербіж очей, нежить.

Перехресна реактивність спостерігається серед різних видів сімейства зонтичних: селера, кріп, кмин, морква, петрушка. Схожі алергени містять банани, авокадо, томати, картопля, ківі, фіга, каштани.

Приклад незвичайної перехресної алергії – так званий «латексно-фруктовий синдром». У людей, які страждають алергією на латекс, можлива реакція на багато фруктів і овочів (наприклад, ананас, шпинат, картопля, помідори, банан та ін.). Ви можете запитати: а який зв'язок між латексом і фруктами / овочами? Справа в тому, що натуральний латекс виготовляють із соку каучуконосних дерев. Таким чином, це перехресна алергія між різними видами рослин. Будьте обережні, якщо у вашого малюка розвивається алергічна реакція на латексну соску (почервоніння навколо рота). Він може також мати алергію до фруктів і овочів.

Для пацієнта з полінозом важливо знати, які рослини здатні викликати реакцію. Серед них можуть бути лікувальні трави, які входять до складу фітопрепаратів. Тому найкраще – порадитися зі своїм лікарем-алергологом перед прийомом «нешкідливих» настоїв і відварів. Загострення полінозу за рахунок перехресної реакції також викликають садові і польові квіти, кімнатні рослини.

Таблиця перехресних реакцій

Є алергія на пилок:Чекайте реакцію на:
злакових травхарчові злаки (пшениця, овес, ячмінь), щавельвсі злакові трави
полину, ромашки, жоржини, соняшнику, кульбаби цитрусові, соняшникове насіння (олія, халва), цикорій, медполин, календулу, ромашку, череду, мати-й-мачуху, оман
ліщини, берези, вільхи, яблуніберезовий сік, черешню, яблука, сливу, персик, картопля, лісові горіхи, селера, морква, ківівільхові шишки, березовий лист (бруньки)
лободишпинат, буряк
амброзії, соняшнику, кульбабисоняшникове насіння (халва, олія), банан, диню