Соматоформні розлади: парадокси психіки і тіла

Соматоформні розлади: парадокси психіки і тіла

Лікар-психоневролог
Керівник Центру
психосоматики та депресій
36 років медичного стажу
Кандидат медичних наук

Стреси, конфліктні ситуації, неприємні життєві події – всі ці складові сучасного життя стали вже звичними для нас. Однак людина до сьогоднішнього дня не навчилася правильно реагувати на зовнішні подразники, і армія соматичних хворих постійно поповнюється загадковими на перший погляд пацієнтами, котрі висувають різноманітні скарги на яскраво виражені симптоми, які різко погіршують якість життя, але не можуть бути пояснені наявністю якої-небудь значущої соматичної патології.

Соматоформні розлади – одна з найбільш актуальних проблем сучасної медицини – стали темою інтерв'ю з керівником Центру психосоматики та депресій Універсальної клініки «Оберіг» (м.Київ), кандидатом медичних наук Сергієм Олександровичем Маляровим.

– Сергію Олександровичу, що позначають терміном «соматоформні розлади» і як часто в реальній клінічній практиці зустрічаються такі пацієнти?

– В середині ХХ століття, на піку популярності психодинамічної медицини, був запропонований термін «соматизаційний» розлад. Він припускав тілесний недуг як прояв витісненого в «підсвідоме» неврозу. Цей термін до деякої міри був еквівалентом «конверсійного» розладу, запропонованого Фрейдом. «Соматизаційний» розлад став одним з ключових положень нозологічної систематики психічних розладів (Міжнародна класифікація хвороб 10-го перегляду – МКБ-10). До 50% пацієнтів, які звертаються до терапевтів, кардіологів, неврологів та інших фахівців, не мають реальної соматично зрозумілої патології за результатами об'єктивного огляду, а також лабораторних та інструментальних досліджень. Діагностичний виклик полягає у відсутності соматичної патології і наявності ознак психічного розладу – тривожності, депресії, іпохондрії. Для таких випадків в МКБ-10 передбачена рубрика F45 – соматоформні розлади.

Читати далі російської мовою

Відгуки про фахівця

Хороший лікар, фахівець своєї справи, чудова людина, а без цих особливостей ніяк не подолати проблем, з якими до нього звертаються люди. Я був у інших лікарів і дуже прикро, що ці лікарі дивляться на пацієнтів як на безнадійних, чого не скажеш про Малярова Сергія Олександровича. Дякую вам, лікар, що даєте надію, а це найголовніше.

Олександр