Статьи

Яковенко В.О. продемонстрував операцію із застосуванням методу ендоскопічної підслизової дисекції на II Бакинському ендоскопічному форумі

6 жовтня в конференц-залі Національного центру онкології (НЦО) Азербайджану почав роботу II Бакинський ендоскопічний форум, організований НЦО спільно з "Olympus" – всесвітньо відомим концерном, що спеціалізуються в області ранньої діагностики та в методиці малоінвазивного лікування. В роботі форуму взяв участь завідувач відділенням ендоскопії та малоінвазивної хірургії Універсальної клініки «Оберіг», кандидат медичних наук Яковенко Владислав Олександрович.

На форумі були заслухані доповіді фахівців з Грузії, Росії та України, а також провідних лікарів Національного центру онкології Азербайджану. Крім цього, з операційної НЦО в онлайн режимі була організована трансляція ендоскопічних операцій. Так, завідувач відділенням ендоскопії та малоінвазивної хірургії Універсальної клініки «Оберіг», яке є провідним в Україні в сфері гастроінтестинальної ендоскопії та малоінвазивної ендоскопічної хірургії, Владислав Яковенко в онлайн режимі продемонстрував операцію із застосуванням методу ендоскопічної підслизової дисекції ESD (Endoscopic Submusocal Dissection) при видаленні субмукозного новоутворення шлунка.

Направлення:
Гастроентерологія, Ендоскопія
Відділення:
Гастроцентр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Зв'язок між акне та харчуванням

В медичній практиці для допомоги пацієнтові необхідний комплексний підхід у взаємодії лікарів різних спеціальностей.

Читайте поради гастроентеролога-дієтолога Динник Н.В. щодо боротьби з акне у номері дерматологічного журналу LiStyle.

Направлення:
Дерматологія, Дієтологія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Міфи і правда про жирову хворобу печінки

Жирова хвороба печінки виникає, коли в печінкових клітинах порушується обмін речовин і це призводить до дистрофічних змін органу. Ця хвороба є дуже поширеною. Відповідно, існують численні міфи про лікування жирової хвороби, які можуть лише нашкодити.

Про причини, симптоми і лікування жирової хвороби печінки розказує Наталія Динник, лікар-гастроентеролог, член Європейської асоціації з вивчення захворювань печінки, Американської асоціації з вивчення захворювань печінки, Європейської асоціації клінічного харчування та метаболізму

ЧОМУ ВИНИКАЄ ЖИРОВА ХВОРОБА ПЕЧІНКИ І ЯК ВОНА ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ

Зазвичай хвороба має безсимптомний характер, тому для пацієнтів стає несподіванкою, коли при проведенні ультразвукового дослідження вони чують : “У вас “стеатоз” або “гепатоз” печінки”. Або ж при отриманні результатів аналізу крові встановлено підвищення печінкових проб.

Ці показники свідчать, що у печінці людини почалися зміни, викликані жировою дистрофією печінки. Вони можуть з'явитись внаслідок двох причин - вживання алкоголю та надмірного відкладення вісцерального жиру - при ожирінні.

Погана новина в тому, що це захворювання небезпечне. Воно може переходити у фазу запалення, що надалі може призвести до цирозу печінки або ж гепатоцелюлярної карциноми. Крім того, воно може сприяти виникненню цукрового діабету та серцево-судинних захворюваннь - інсульту та інфаркту.

ЯК ЛІКУВАТИ ЖИРОВУ ХВОРОБУ ПЕЧІНКИ: МІФИ І ПРАВДА

Досить часто люди починають шукати диво-пігулку чи «курс крапельниць», але таке лікування не приносить стійкого ефекту та не ліквідовує причину захворювання.

Серед поширених недоказових способів “лікування” будь-яких проблем з печінкою є практика застосування гепатопротекторів. Вірячи у цілющу силу очищення печінки, пацієнти призначають їх самі собі, як “універсальний засіб”, що нібито допоможе підвищити стійкість печінки до шкідливих факторів і навіть відновити свої функції. У світовій же медичній практиці деякі лідери продажу наших аптек зовсім не застосовуються, оскільки не довели своєї ефективності.

На сьогодні найефективнішим засобом у лікуванні жирової хвороби печінки є модифікація способу життя - зменшення маси тіла на 7-10% шляхом дієтичних рекомендацій та занять спортом. І, звісно, обмеження вживання алкоголю, якщо він є основним фактором захворювання.

Саме зміни способу життя за допомогою здорових дієтичних звичок та фізичної активності (ходьба мінімум 10 тисяч кроків на добу, аеробні тренування щонайменше 30-хвилинні тричі на тиждень) призводять до нормалізації рівня печінкових ферментів у сироватці крові, зменшення жирової інфільтрації печінки, зниження ступеня запалення печінки й також до зниження фіброзу печінки.

Пам'ятайте, що тривалий час захворювання печінки не проявляються яскравою симптоматикою. Тому кожному варто хоча б раз на рік проводити скринінг - здійснювати ультразвукове дослідження черевної порожнини та перевіряти рівень печінкових ферментів у крові, у разі змін при УЗД та підвищенні печінкових проб - не йти в аптеку з проханням порадити "щось для печінки". А звернутися до лікаря. Саме лікар має встановити чіткий діагноз і призначити дієве лікування.

Джерело: сайт МОЗ

Направлення:
Гастроентерологія, Гепатологія, Дієтологія
Відділення:
Гастроцентр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Як не можна худнути і "чистити" організм

Якщо ви намагаєтеся знайти диво-пігулку від усіх хвороб у інтернеті, то цей текст може врятувати ваше здоров’я. Більшість із популярних порад не лише не чинить позитивних впливів, а і дуже часто призводить до розвитку життєзагрожуючих станів.

Лікар гастроентеролог-дієтолог Наталія Динник розповідає, з наслідками яких «оздоровчих» дій лікарі часто стикаються у клінічній практиці.

ЧИ КОРИСНО ВЖИВАТИ СОДУ ТА ПЕРЕКИС ВОДНЮ

Однозначно ні. Тривале споживання соди нерідко викликає електролітні порушення, підвищується рівень натрію в противагу зменшення рівня калію, кальцію та магнію, що може призводити до порушення у серцево-судинній регуляції, підвищення артеріального тиску, порушенню мінералізації кісток, утворення каменів у нирках, нерідко навіть до таких ускладнень, як набряк мозку. Нетривалий ефект у зменшенні симптомів печії звісно підкупає людей з кислотозалежними станами, проте згодом за зворотнім ланцюгом кислотність шлунку навпаки підвищується та нерідко такі експерименти ведуть до виразкової хвороби шлунку та дванадцятипалої кишки, часто викликають екстренні ускладнення, як перфорація та шлунково-кишкова кровотеча, допомогти при яких часто є можливо лише хірургічно та в умовах реанімації.

Інша загрозлива «інтернет-пігулка» стосується вживання перекису водню. Перед тим, як радити вживати будь-яку речовину, тим паче хімічну, необхідні ретельні дослідження на тваринах для визначення безпечності вживання людиною та рандомізовані мультицентрові дослідження ефективності будь-якого засобу і уже лише на основі доказової бази можна радити вживати людям той чи інший засіб. Дана методика не має доказової бази для застосування окрім «думки одного автора-профессора», і досить часто пацієнти вірять у диво -пігулку та часто потрапляють у лікарні з запаленням не лише шлунка, а й кишечника, підшлункової залози, перитонітом.. Крім того пацієнти досить часто маючи первинно складне захворювання не звертаються вчасно за медичною допомогою до лікаря, не мають вчасно встановленого діагнозу та вірять у зменшення симптомів за допомогою таких не лише псевдо-ліків, а по суті отрут - і уже на етапі важких ускладень від «самолікування» лікарям важко відновити здоров´я пацієнта.

ЧИ ПОТРІБНО ВЖИВАТИ РОЗТОРОПШУ ТА ІНШІ ЖОВЧОГІННІ ЗАСОБИ

Досить часто люди роблять помилку, самі собі призначаючи жовчогінні засоби. Особливо це стосується пацієнтів з уже встановленою жовчо-кам´яною хворобою, при якій є суттєвим протипоказом вживання будь-яких засобів, до яких входять і різноманітні трави з жовчогінними властивостями, оскільки вони можуть призвести до загострення холециститу, виходу каменю з жовчного міхура у холедох та спровокувати ургентний стан з гострою жовчною колікою, механічною жовтяницею та розвитком панкреатиту, коли лише вчасна хірургічна допомога може допомогти.

БЕЗЖИРОВА ДІЄТА ТА ВІДМОВА ВІД СНІДАНКІВ - ГАРАНТОВАНИЙ ШЛЯХ ДО ЖОВНО-КАМ´ЯНОЇ ХВОРОБИ

Зазвичай схильні до утворення каменів жовчного міхура жінки з генетичною схильністю, надмірною вагою та підвищеним рівнем холестерину, проте наразі ми спостерігаємо змінену парадигму - досить часто встановлюємо наявність каменів у жовчному міхурі у молодих людей з нормальною вагою. Аналізуючи їх харчування встановлюємо, що вони відмовляються від сніданків та дотримуються безжирових дієт задля схуднення, що і призводить до згущення жовчі. Одже найкращим запобіганням жовчно-кам´яної хвороби є:

регулярні повноцінні сніданки з вживанням корисних жирів,

не робити великі перерви між прийомами їжі,

не вживати каву замість їжі.

Також нерідко жовчно-кам´яна хвороба є наслідком різкого схуднення, тому перед тим, як ви вирішили позбутись зайвих кілограмів, особливо це стосується пацієнтів з вираженим ожирінням, рекомендовано здійснювати Ультразвукове дослідження жовчних шляхів та проконсультуватись з лікарем, адже Європейська асоціація по вивченню захворювань печінки радить у Рекомендаціях щодо профілактики розвитку жовчно-кам´яної хвороби під час різкого схуднення застосування певних препаратів, які мають бути призначені та дозовані за індивідуальними показами.

ДО ЯКИХ ЩЕ ЗАГРОЗЛИВИХ СТАНІВ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ РІЗКЕ СХУДНЕННЯ

Безпечним для здоров´я вважається позбуття 500-800г, максимально 1 кг за тиждень. Не варто намагатись схуднути на 10-20 кг за короткий термін, оскільки різке схуднення може призвести не лише до ефекту швидкого повернення втрачених кілограмів, а і може призводити до цирозу печінки, патологій серцево-судинної системи, порушення менструального циклу, зменшення м´язевої маси, гормональних, електролітних та мікроелементних порушень. Європейською та Американською асоціацією клінічного харчування визначено, що при зменшенні маси тіла на 10 % у 3-місячний термін може призвести до розвитку нутрітивної недостатності, яка потребує лікарської корекції.

ЯКІ ОСНОВНІ КРОКИ НА ШЛЯХУ ДО ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ

Сучасний тип харчування, так званий західний тип знаменується підвищеним вживанням продуктів, які мають високий глікемічний індекс- швидко здатні підіймати рівень глюкози крові, що призводить до збільшення продукції інсуліну підшлунковою залозою та поступовим виснаженням рецепторів до дії інсуліну - розвивається інсулінорезистентність. Саме вона є патогенетичною ланкою розвитку цукрового діабету, жирової хвороби печінки, серцево-судинних ускладнень. Задля запобігання розвитку даного стану - необхідно суттєво обмежити вживання продуктів з високим глікемічним індексом, до яких належать цукровмісні продукти, вироби з білого борошна, шліфований рис.

Також слід ретельно ставитись до продуктів, які містять «додатковий цукор», який належить до сахарози або інших рафінованих цукрів у солодких напоях та фруктових соках. Крім того, у безалкогольних солодких напоях «кола» міститься карамельні фарбники, багаті кінцевими продуктами глікації (AGEs), які можуть посилювати інсулінорезистентність та прозапальну активність. Споживання фруктози також призводить до порушення кишкової мікробіоти і зростає доказовість ролі інтестинальної проникності та ендотоксинів у розвитку ожиріння та його негативних наслідків для здоров´я.

Джерело - сайт МОЗ

Направлення:
Дієтологія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Блокада другого поперекового нервового корінця при переломі третього і четвертого поперекових хребців

В клініку звернулася пацієнтка 83 років зі скаргами на сильні болі в ділянці нирок (7 балів за чисельною шкалою). Тривалість болю до моменту надходження близько 3-х тижнів. При обстеженні в клініці виявлено перелом тіла третього поперекового хребця (L3) на тлі вираженого остеопорозу (розрідження кісткової тканини). При огляді не було виявлено неврологічної симптоматики, встановлено зв'язок больового синдрому з переломом хребця L3.

Згідно з рекомендаціями Американської Асоціації Хірургів-Oртопедов (AAOS) по лікуванню переломів хребта на тлі остеопорозу (AAOS Guideline on The Treatment of Osteoporotic Spinal Compression Fractures) одним з методів лікування больового синдрому при переломі третього і четвертого поперекових хребців є блокада другого поперекового нервового корінця:

«It is an option to treat patients who present with an osteoporotic spinal compression fracture at L3 or L4 on imaging with correlating clinical signs and symptoms suggesting an acute injury and who are neurologically intact with an L2 nerve root block. Strength of Recommendation: Limited» (https://www.aaos.org/research/guidelines/scfsummary.pdf)

Представлений випадок повністю відповідав критеріям даної рекомендації (гостра травма, відсутність неврологічних симптомів, зв'язок больового синдрому з переломом третього поперекового хребця). Пацієнтці була рекомендована блокада нервових корінців L2 з двох сторін (з огляду на двосторонній характер болю).

Блокаду корінців L2 під контролем комп'ютерної томографії виконав лікар-нейрохірург Вадим Ілляшенко. За пультом апарату КТ лікар-рентгенолог Олександр Власенко.

Біль у пацієнтки пройшла ще під час процедури. На наступну добу знеболюючий ефект зберігався. Виписана на амбулаторне лікування з рекомендаціями щодо лікування остеопорозу, з програмою рухової реабілітації. У більшості випадків проведення даної блокади не вимагає госпіталізації.

На знімках видно розташування голок у місця виходу нервових корінців і контрастування повітрям епідурального простору через міжхребцеві отвори. Одним з переваг методу КТ-навігації при проведенні інтервенційних процедур на хребті є те, що замість йод-вмісних препаратів в якості контрастної речовини можна використовувати повітря. Це дозволяє проводити процедури у хворих з непереносимістю йод-вмісних препаратів.

У Клініці "Оберіг» для лікування компресійних переломів хребців на фоні остеопорозу також застосовуються: вертебропластика, кіфопластика, програми рухової реабілітації.

Направлення:
Нейрохірургія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Пункційна вертебропластика у пацієнтів з метастазами в хребці

Хребет є третьою за частотою мішенню для метастазування ракових клітин. Найчастіше метастази в хребет дають рак легенів, молочної залози і шлунково-кишкового тракту. 90% хворих з метастазами в хребці турбують сильні болі в спині, які можуть посилюватися в нічний час.

Одним з ефективних методів усунення больового синдрому у даної групи пацієнтів є пункційна вертебропластика (https://www.nice.org.uk/guidance/CG75/chapter/1-Guidance#treatment-of-spinal-metastases-and-mscc): введення цементу в тіло хребця через прокол шкіри. Цемент зміцнює хребець і частково руйнує метастаз. Крім того при застиганні цементу виділяється тепло, яке також сприяє загибелі клітин метастазу. Як результат – біль в спині проходить або значно зменшується, поліпшується якість життя пацієнта. Введення цементу в хребець виконується під контролем цифрової рентгенівської флюороскопії або комп'ютерно-томографічної флюороскопії (спеціальний режим апарату КТ, що дозволяє отримувати зображення в режимі реального часу).

В даному повідомленні представлений випадок пацієнта з раком легені 4-й стадії з метастазом в третій поперековий хребець. Пацієнта турбували сильні болі в попереку (7 балів за числовою шкалою) на тлі постійного прийому знеболюючих препаратів (кожні 4 години), посилення болю в нічний час, що змушувало пацієнта проводити ночі в положенні сидячи.

Хворому виконана пункційна вертебропластика під контролем КТ-флюороскопії. Час операції 45 хв. Провів втручання лікар-нейрохірруг Вадим Ілляшенко. За пультом апарату КТ лікар-рентгенолог Марія Луцька.

Пацієнту дозволено вставати і ходити через 2 години після втручання. Біль у спині пройшла повністю. Виписаний з стаціонару через добу, знеболюючий ефект зберігається, ніч спав, відмова від прийому знеболюючих.

Іншими показаннями для проведення вертебропластики є больовий синдром при переломі хребців на тлі остеопорозу, агресивні гемангіоми хребта і мієломна хвороба.

Пункційні втручання на хребті під контролем КТ-флюороскопії проводяться в клініці з 2010 р.

Направлення:
Нейрохірургія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Тромбофілічні стани та вагітність

Тромбофілічні стани є однією з важливих причин невиношування вагітності та фетоплацентарної недостатності. Репродуктивні втрати за своєю соціальною значущістю залишаються найбільш актуальною проблемою акушерства. Згідно з літературними даними, частота цієї акушерської патології коливається від 16 до 20%.

З найбільш ранніх строків фізіологічна вагітність сама по собі є тромбофілічним станом, при якому в 5-6 разів підвищується ризик венозних тромбозів за рахунок стиснення вагітною маткою нижньої порожнистої вени і клубових вен, збільшення об’єму крові під час вагітності, недостатності венозних клапанів. Факторами, які сприяють, можуть бути тенденція до стазу в результаті гормональних змін, стан фізіологічної гіперкоагуляції, інгібування фібринолізу, зниження вмісту та активності природних антикоагулянтів крові, підвищення функціональної активності тромбоцитів.

Оскільки повноцінний плацентарний кровообіг залежить від збалансованого співвідношення прокоагулянтних і антикоагулянтних механізмів, спадкові тромбофілії можуть призводити не тільки до розвитку тромбозів під час вагітності та в післяпологовому періоді, а й до різних плацентарних судинних ускладнень, наслідком яких може бути порушення імплантації або розвитку зародка. Ризик венозних тромбозів і тромбоемболій додатково зростає у жінок з поєднаними тромбофілічними станами і антифосфоліпідним синдромом.

Таким чином, виявлення спадкових тромбофілій, що найчастіше зустрічаються при звичному невиношуванні вагітності, вплив їх на становлення і перебіг вагітності, післяпологовий період, є актуальною медичною проблемою.

Наш гематолог, враховуючи набутий досвід ведення пацієнтів із зазначеною патологією в іспанській клініці IOB, допоможе виявити генетичні порушення і провести медикаментозну корекцію тромбофілії і антифосфоліпідного синдрому для успішного планування вагітності або завершення вагітність.

Направлення:
Ведення вагітності, Гематологія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Сучасний алгоритм діагностики і тактика лікування неалкогольної жирової хвороби печінки

Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) патогенетично пов’язана з інсулінорезистентністю (ІР) не тільки в печінці, а й у м’язах і жировій тканині, а також із метаболічним синдромом (МС). Наявність МС встановлюється за сукупністю будь-яких трьох із п’яти перелічених нижче ознак: підвищення рівня глюкози натще або цукровий діабет (ЦД) 2 типу, гіпертригліцеридемія, зниження рівня холестерину ліпопротеїдів високої щільності – ЛПВЩ (залежно від віку), збільшення окружності талії (залежно від етнічної належності) та підвищення артеріального тиску. Оскільки усі компоненти МС корелюють із вмістом жиру в печінці незалежно від індексу маси тіла (ІМТ), при виявленні МС у конкретного пацієнта необхідно оцінити ризик наявності в нього НАЖХП, і, навпаки, діагностування НАЖХП потребує оцінки всіх компонентів МС.

Читати статтю

Направлення:
Гастроентерологія, Гепатологія
Відділення:
Гастроцентр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Алгоритм діагностики та вибору дієтичних рекомендацій при неалкогольній жировій хворобі печінки

Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) є найпоширенішим хронічним захворюванням печінки в сучасному метаболічно нездоровому суспільстві та має патогенетичну спільність з інсулінорезистентністю (ІР) та метаболічним синдромом (МС). Наявність МС встановлюється за сукупністю будь-яких 3 із 5 перелічених нижче ознак: підвищення рівня глюкози натще або цукровий діабет (ЦД) 2 типу, гіпертригліцеридемія, зниження рівня холестерину ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) (залежно від віку), збільшення окружності талії (залежно від етнічної належності) та підвищення артеріального тиску. Оскільки усі компоненти МС корелюють із вмістом жиру в печінці незалежно від індексу маси тіла (ІМТ), при виявленні МС у конкретного пацієнта необхідно оцінити ризик наявності в нього НАЖХП. І навпаки, діагностування НАЖХП потребує оцінки усіх компонентів МС.

Читати статтю

Направлення:
Гастроентерологія, Гепатологія
Відділення:
Гастроцентр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»

Клінічний випадок лімфоми Беркітта

Пацієнтка: жінка, 32 роки.

Звернулася по швидкій допомозі 26.12.2016 в Клініку зі скаргами на розпираючий біль в обох молочних залозах, що виникла кілька днів тому.

При огляді - ознаки запалення обох молочних залоз, масивні гематоми. Температура тіла 37,1. Периферійні лімфовузли не збільшені.

Живіт збільшений в розмірі, ознак перитоніту не виявлено, печінка, селезінка не пальпуються. ECOG 3. Пацієнтка госпіталізована в клініку.

Читати далі російською мовою

Направлення:
Гематологія
Відділення:
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»