Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Врослий ніготь «оніхокріптоз»

Врослий ніготь «оніхокріптоз»

Врослий ніготь («оніхокріптоз») - це захворювання, пов'язане з вростанням нігтьової пластинки в бокову частину нігтьового валика, частіше з однієї, рідше з двох сторін. Захворювання супроводжується запаленням м'яких тканин, а саме почервонінням, набряком нігтьового валика або пальця, болем. При прогресуванні захворювання з'являються гнійні виділення, гіпергрануляції (наростання «зайвої» тканини нігтьового валика). (Малюнки 1-4) Палець з врослим нігтем збільшується в розмірі, що заважає ходьбі, стає важко носити своє звичайне взуття. 


Вросший ноготь

Найчастіше ніготь вростає на великому пальці ноги, проте іноді це відбувається і з нігтями на інших пальцях. Найбільш часто вростання нігтів зустрічається у хворих пубертатного віку і вагітних жінок.


Причинами появи врослого нігтя може бути спадковість, різні види деформації нігтя (наприклад «пінцетний ніготь») (рис 5), гормональна перебудова організму, неправильний педикюр (дуже глибоке підрізання нігтя близько країв), грибкові захворювання (оніхомікоз) (рис 6, 7).


До можливих причин появи врослого нігтя відносять також постійне носіння вузького, незручного і неякісного взуття, що викликає сильну пітливість ніг. Іноді захворювання може бути наслідком травми пальця ноги.

Вросший ноготь
Вросший ноготь

У залежності від ступеня вростання і тривалості захворювання у дорослих виділяють три стадії врослого нігтя.


1 стадія - Почервоніння, набряк, біль і відчуття тиску в нігтьових валиках.


2 стадія - Приєднання інфекції. Вросла частина нігтьової пластинки веде себе як сторонній предмет, підтримуючи запалення з відділенням гною з рани.


3 стадія - Розростання грануляційної тканини в області нігтьового валика. Гостре запалення змінюється хронічним, на це необхідні місяці, а іноді й роки.

Вросший ноготь
Вросший ноготь

Консервативне лікування можливе на першій стадії врослого нігтя. Це лікування тривале, полягає у виведенні кута нігтя з-під нігтьового валика за допомогою ватних турунд, спеціальних пластикових трубочок, або виправлення форми нігтя за допомогою спеціальних пластин. Протягом всього курсу лікування потрібно носити широке, вільне взуття, обмежувати фізичні навантаження.


Ефективність консервативного лікування невисока, часто настає рецидив. Чому найчастіше консервативне лікування неефективне можна зрозуміти, подивившись на фотографії видалених при крайової резекції нігтів (рис.8, 9) - вростання нігтя починається не з його кута, а з основи нігтьової пластини і крім видимої частини нігтя існує ще й прихована нігтьовим валиком, і вивести цю частину без операції часто неможливо.


Показаннями до оперативного лікування є:

  • наявність вростання нігтьової пластинки;
  • розвиток гіпергрануляцій нігтьового валика, запалення нігтьового валика (пароніхія).


Існує безліч методик операції при врослому нігті, однак найбільш визнаними і ефективними є дві методики: крайова резекція нігтьової пластинки з паростковою зоною і електрокоагуляцією рани і крайова резекція з фенолізаціею паросткової зони. Останню методику на території СНД практично не використовують, зокрема це пов'язано з тим, що як лікарський засіб фенол в Україні не зареєстрований (інформація на 21.08.2012). Крім того методика з фенолізаціею має більше ускладнень і досить багато рецидивів (в деяких публікаціях до 17%). 

Вросший ноготь3
Наростання «зайвої» тканини нігтьового валика

Видалення всієї нігтьової пластинки використовують рідко, як правило, при грибкових захворюваннях, хоча з виникненням сучасних протигрибкових препаратів, що дозволяють вилікувати оніхомікоз без видалення нігтя, ця методика поступово відходить в історію. Просте ж видалення нігтьової пластинки без обробки паросткової зони, яку, на жаль, досі виконують дуже часто, призводить практично до 100% рецидиву.


Операція крайової резекції з електрокоагуляції паросткової зони (рис 10) звужує нігтьову пластину і зменшує навколонігтєвий валик, при правильному виконанні частота рецидивів становить менше 1%.


Операцію виконують під місцевою анестезією. Під джгутом в основу пальця вводять 4 мл 2% розчину лідокаїну (провідникова анестезія по Лукашевичу-оберст). Через 3-5 хвилин виникає оніміння пальця, стає можливим виконання операції, при якій пацієнт абсолютно не відчуває болю.


Після операції в перший день рекомендується постільний режим, максимальне обмеження навантаження на ногу, прийом анальгетиків. На наступний день виконують перев'язку, потім, залежно від стану рани перев'язки виконують або через день, або щодня. З другого третього дня пацієнт живе звичайним життям, лише обмежуючи фізичне навантаження на ноги (біг, футбол, танці та ін.) до загоєння рани. Якщо операція виконана з накладенням швів, їх знімають на 7-10 день, якщо рану ведуть відкритим методом, то вона заживає протягом 2-3 тижнів.


Краевая резекция ногтевой пластины с электрокоагуляцией ростковой зоны является радикальным окончательным лечением вросшего ногтя, имеет небольшое количество осложнений и рецидивов (до 1%).


Крайова резекція нігтьової пластини з електрокоагуляції паросткової зони є радикальним остаточним лікуванням врослого нігтя, має невелику кількість ускладнень і рецидивів (до 1%). Тому, при виникненні вростання нігтьової пластини, доцільно максимально раннє звернення до хірурга з метою вибору методу, місця і строку корекції захворювання.


Клініка «Оберіг» володіє великим досвідом операцій при врослому нігті, в тому числі і при рецидивних формах захворювання, для десятків пацієнтів успішно виконана операція остаточно усунула проблему, мучить багатьох з них роками. Телефонуйте:

(044) 521 30 03