Післядипломна освіта лікаря: його професійна кар’єра

29 травня 2018 р.

Надання сучасної медичної допомоги у відповідності до найкращих світових практик (протоколів доказової медицини) можливе лише лікарями, які мають високий рівень теоретичних і практичних знань. В України терміни підготовки інтернів і клінічна база, на яких здійснюється післядипломна підготовка спеціаліста, є контроверсійними та вимагають реформування. Успіх іспанської системи охорони здоров’я, яка є лідером серед світових систем охорони здоров’я, став можливим завдяки реформі підготовки лікарських кадрів. Саме тому Універсальна клініка «Оберіг» запросила на конференцію для керівників вищих медичних закладів України фахівців з Іспанії, які стояли у витоків реформування системи охорони здоров’я в Іспанії.

В конференц-залі Універсальної клініки «Оберіг» 25 травня 2018 року відбулася конференція «Післядипломна освіта, безперервний професійний розвиток медичного персоналу (досвід Іспанії)». На початку зустрічі виступила Ольга Соловйова – магістр економічного управління Executive MBA (стратегічне та корпоративне управління), генеральний представник Асоціації найбільших госпіталів Барселони (Barcelona Medical Agency), директор Barcelona Medical Consulting (BMC). Вона познайомила слухачів з системою охорони здоров'я Іспанії, яка є прикладом успішної бюджетної моделі. В країні всі медичні послуги, за винятком стоматології та естетичної медицини, оплачує держава. При цьому іспанську систему охорони здоров’я характеризує відмінне співвідношення «витрати-результат».

Слід зазначити, що всі повноваження в галузі охорони здоров’я передані автономіям. Один з найкращих результатів — в Каталонії. Ця автономія витрачає всього 1250 євро на душу населення, тоді як Франція — 3200, хоча всі показники результативності у Франції є нижчими. Система охорони здоров’я передбачає ретельний контроль за якістю, в тому числі жорсткі механізми акредитації, опитування задоволеності пацієнтів. Дані щодо ефективності медичних закладів знаходяться в публічному доступі.

На думку Ольги Соловйової, головні фактори успіху Іспанії в галузі охорони здоров’я, це повністю прозора та інформатизована система; ретельне планування територіального розташування медичних закладів з врахуванням рівня складності послуг; створення фінансових та адміністративних інструментів, які стимулюють до вдосконалення; розповсюдженість державно-приватного партнерства в охороні здоров’я, для ефективності якого створені стандарти акредитації.

Також ключовим моментом іспанської моделі є висока якість відбору та підготовки фахівців. Про післядипломну освіту та безперервний професійний розвиток в країні розповіли Енрік Майолас (незалежний консультант по проектам охорони здоров'я та реформам системи охорони здоров'я для урядів різних держав, викладач в декількох університетах та бізнес-школах Іспанії та Франції, Заступник Міністра охорони здоров'я Каталонії з 2004 по 2009 рр.) та Жузеп Рома Міллан (Голова по акредитації та підвищенню кваліфікації медичного персоналу в уряді Каталонії, Завідуючий кафедрою громадського здоров'я медичного факультету університету Барселони).

В Іспанії післядипломна освіта не пов’язана з університетами і проходить на базі медичних закладів, які пройшли складну акредитацію. Престиж лікарської професії в країні є надзвичайно високим, і серед випускників медичних факультетів існує жорстка конкуренція. В резидентуру потрапляють тільки найкращі. Подальша кар’єра оцінюється на основі клінічної діяльності, освіти, викладання, наукових досліджень. При цьому в кожному медичному закладі працює відділ освіти або професійного розвитку, який забезпечує високоякісні програми підвищення кваліфікації.

Універсальна клініка «Оберіг» більше року співпрацює з провідним медичним закладом Іспанії та світу – Інститутом онкології Басельга. Лікарі клініки проходять стажування на робочих місцях нашого партнера, що надасть можливість отримувати медичну допомогу в Україні у відповідності до найвищих стандартів лікування Інституту Онкології Басельга. Крім цього, ми плануємо проведення науково-практичних конференцій в співпраці з іспанськими колегами, щоб якомога більше українських фахівців могли познайомитися з досягненнями однієї з найбільш успішних в Європі систем охорони здоров’я.

Направлення:
Відділення:
Клініко-консультативне відділення (Поліклініка)
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»