Алфавітний покажчик

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И I Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Комп'ютерна томографія: підготовка

До початку обстеження необхідно надати всю необхідну клінічну інформацію, а також дані попередніх обстежень лікарю-рентгенологу.

Вагітним жінкам не рекомендується проводити КТ-дослідження із-за можливого ризику для плода, або проводити його тільки при наявності життєво важливих показань.

Діти в віці до 5 років можуть потребувати седації чи наркозу, питання про проведення яких необхідно попередньо вирішити з анестезіологом.

КТ-дослідження продовжується біля 30 хв., в рідких випадках – до 60 хв. Рекомендується одягнути вільний одяг без металевих пристосувань та ювелірних прикрас.

Якщо планується обстеження з контрастним підсиленням необхідно наступне:

Попередньо вирішити питання з лікуючим лікарем або анестезіологом про можливість застосування контрастного засобу у випадку, якщо пацієнт приймає:

  • b адреноблокатори,
  • гуанідіни,
  • інтерлейкін,
  • глюкофаг (метформин),
  • нестероїдні протизапальні речовини,

а також якщо хворіє на:

хронічні захворювання нирок – необхідно оцінити стан функції нирок ( креатин плазми крові повинен бути в межах 60 - 130 мкм/л). При порушенні функції нирок необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ). При плануванні КТ-дослідження необхідна попередня підготовка в залежності від ступеню ризику, яка назначається лікарем анестезіологом.

захворювання щитоподібної залози (гіпертиреоз, папілярний чи фолікулярний рак щитоподібної залози) та якщо планується сцинтіграфія - дослідження с прийомом йоду щитоподібної залози чи лікування радіоактивним йодом – необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження, чи проводити підготовку до обстеження, консультуючись з лікуючим лікарем та лікарем анестезіологом. При підозрі на гіпертиреоз досліджується рівень гормонів ТЗ, Т4 та тироксина в сироватці крові, можливо необхідно провести УЗД чи сцинтиграфію щитоподібної залози. Активний гіпертиреоз являється протипоказанням до застосування контрастних засобів.

цукровий діабет (діабетична нефропатія) – необхідно оцінити стан функції нирок ( креатин плазми крові повинен бути в межах 60 -130 мкм/л). При порушенні функції нирок необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ). При плануванні КТ-дослідження необхідна попередня підготовка в залежності від ступеню ризику, яка назначається лікарем анестезіологом.

бронхіальну астму, поліалергію – необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ). При плануванні проведення КТ-дослідження необхідна попередня підготовка, яка назначається лікарем анестезіологом.

хвороби серця з серцевою недостатністю 3-4 стадії (чи недавніми серцевими приступами) – необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ). При плануванні КТ-дослідження необхідна попередня підготовка, яка назначається лікарем анестезіологом (можливо при консультації з кардіологом).

Якщо у пацієнта були:

помірні чи тяжкі реакції на контрастні засоби в анамнезі – необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження. При плануванні КТ-дослідження необхідна попередня підготовка, яка назначається лікарем анестезіологом. Премедикація бажана і при легких реакціях (свербіння, кропив’янка).

У випадку проведення дослідження з внутрішньовенним контрастуванням – не вживати їжу за 4 год до обстеження.

При дослідженні кісток, м’яких тканин, хребта, голови, шиї та грудної порожнини спеціальна підготовка до обстеження звичайно не потрібна. Напої, лікарські речовини та медичні процедури можна приймати в звичному режимі.

При дослідженні серця та коронарних артерій частота серцевих скорочень не повинна перевищувати 70-75 ударів за хв. Необхідно виключити прийом кофеїну, атропіну, внутрішньовенне введення теофіліну і N-бутилскополамину. Не палити в день дослідження.

При більш високій частоті серцевих скорочень необхідно попередньо погодити з анестезіологом чи лікуючим лікарем питання про можливість прийому лікарських речовин (b адреноблокаторів). Протипоказаннями до застосування b адреноблокаторів є: бронхіальна астма, атріовентрикулярна блокада, важка гіпотензія, явна серцева недостатність, відома непереносимість b адреноблокаторів.

При дослідженні черевної порожнини пацієнт випиває порціями 1-1,5 л води (негазована, звичайна вода) на протязі 1-1.5 год. до дослідження.

Рентгенолога необхідно також повідомити, якщо безпосередньо після дослідження планується операція, або є підозра на перфорацію (прорив) порожнистого органа чи наявність нориці (свищ).

КТ-дослідження черевної порожнини та малого тазу можна проводити не раніше 3-х діб (а при закрепі і більше) після рентгенологічного дослідження шлунка чи кишківника з барієвою завісою.

При дослідженні органів малого тазу протягом 1-1,5 год. до дослідження необхідно порціями прийняти 1-1,5 л рідини (негазована, звичайна вода). Необхідно мати помірно повний сечовий міхур. При наявності катетера він повинен бути перекритий за 30 хв. до обстеження.

При застосуванні подвійного контрастування під час КТ-дослідження необхідно бути в клініці за 1 годину до початку дослідження. Лаборант дає пацієнту розведений певним чином контрастний засіб, який пацієнт випиває в продовж однієї години безпосередньо перед дослідженням. Це не впливає на вартість дослідження.

Направлення:
Комп'ютерна томографія (КТ)
Відділення:
Діагностичне відділення
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»