Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Чим небезпечний ендометріоз?

Чим небезпечний ендометріоз?

Ендометріоз – захворювання, яке зустрічається у 6-10% жінок. Осередки ендометріозу – це доброякісні утворення, які не перетворюються на рак. Однак захворювання значно погіршує якість життя, викликаючи сильні болі. Крім того, пацієнткам з цим діагнозом складніше завагітніти. Біль і інші симптоми впливають на різні сфери життя, включаючи здатність ефективно працювати і підтримувати стосунки.

При ендометріозі тканини внутрішньої слизової оболонки тіла матки – ендометрія – знаходяться в частинах тіла, де їх бути не повинно. Найчастіше діагностують ендометріоз тіла матки, шийки матки, яєчників і фаллопієвих труб. Але осередки можуть перебувати і в інших органах, не пов'язаних з репродуктивною системою, – в кишечнику, сечовому міхурі, черевній порожнині, легенях.

Симптоми ендометріозу включають біль, рясні і тривалі менструації, безпліддя. Жінки з ендометріозом відчувають різні болі. Це можуть бути постійні болі в області попереку, живота і таза. Деякі пацієнтки скаржаться на гострі менструальні болі. Також біль може виникати під час і після сексу. Болем може супроводжуватися дефекація або сечовипускання в період менструації.

Осередки ендометріозу набрякають і кровоточать під час менструації, як слизова оболонка матки. Кров, яка не має відтоку, викликає подразнення і запалення тканин. Осередки можуть розростатися, що призводить до різних проблем. Вони можуть заблокувати фаллопієві труби, а накопичена кров у яєчнику може утворити кісти. Ендометріоз сприяє виникненню спайок і рубцевої тканини, яка викликає порушення в роботі кишечника і сечового міхура. Без лікування болі супроводжують жінку всі репродуктивні роки, відступаючи тільки з настанням менопаузи.

Ендометріоз частіше зустрічається у жінок, які мають такі фактори ризику:

  • Відсутність дітей;
  • Менструації тривалістю більше 7 днів;
  • Короткий менструальний цикл (27 днів і менше);
  • Наявність близьких родичів (мати, сестра) з ендометріозом;
  • Захворювання, які блокують нормальний відтік крові під час менструацій.


Точні причини ендометріозу залишаються невідомими. Дослідники висувають кілька гіпотез. Найбільш ймовірно, що ендометріоз виникає через зворотній потік крові під час менструації, коли тканини ендометрія з матки потрапляють через фаллопієві труби в інші органи, наприклад, черевну порожнину. Розвитку ендометріозу сприяє статевий гормон естроген, тому захворювання може бути також наслідком гормональних відхилень. Тканини ендометрія можуть бути випадково перенесені під час хірургічних втручань на черевній порожнині, таких як кесарів розтин або гістеректомія.

Зняття болю при ендометріозі – важлива складова плану лікування. Для цього використовують нестероїдні протизапальні препарати. Якщо жінка не планує вагітність, зазвичай призначають гормональні контрацептиви. Цей метод підходить пацієнткам, які не мають сильних болів.

Жінкам, які планують вагітність, може бути рекомендовані агоністи гонадотропін-рилізинг гормону. Ці ліки зупиняють вироблення гормонів, що відповідають за овуляцію і менструальний цикл. Таким чином, настає тимчасовий штучний клімакс при ендометріозі, який дозволяє взяти під контроль зростання його осередків. Після відміни препарату, менструальний цикл відновлюється, а також збільшується ймовірність вагітності.

Хірургічне лікування застосовують в складних випадках, коли гормональні препарати не приносять полегшення. Під час операції видаляють осередки ендометріозу. Після хірургічного лікування прийом гормональних препаратів відновлюють знову, якщо не планується вагітність.

Кожна пацієнтка з ендометріозом потребує особливого підходу з урахуванням її симптомів і репродуктивних планів. Дуже важливо знайти «свого» лікаря, який допоможе поліпшити якість життя, звільнившись від болю. У нашій клініці працює Центр здоров'я жінки, де вам можуть допомогти! Звертайтеся за телефоном 521 30 03!