Алфавітний покажчик

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И I Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Аденома простати (передміхурової залози)

Переваги діагностики та лікування аденоми простати в Універсальній клініці «Оберіг»

 • Висококваліфіковані лікарі-урологи, які мають багатий досвід роботи;
 • Ультразвукова діагностика на апараті експерт-класу (3D-дослідження простати, судинне та енергетичне допплерівське картування, еластографія);
 • Уродинамічні тести: урофлоуметрія, профілометрія;
 • Власна лабораторія для швидкого і якісного виконання аналізів;
 • Проведення трансуректальної резекції аденоми простати професором-урологом;
 • Найновіше обладнання та методики для наркозу;
 • Можливість цілодобового моніторингу стану пацієнта.

Аденома простати (передміхурової залози) – це захворювання, яке супроводжується збільшенням об’єму передміхурової залози і може перешкоджати нормальному сечовипусканню. Аденома простати також називається доброякісною гіперплазією передміхурової залози. Захворюваність збільшується з віком. Серед чоловіків від 31 до 40 років аденома простати зустрічається у 8%, а серед чоловіків старше 80 років – у 80%.

Простата – це невелика залоза розміром з волоський горіх, яка розташована нижче сечового міхура. Скрізь неї проходить початкова частина сечовидільного каналу. У всіх чоловіків з віком простата поступово збільшується, але у деяких з них це відбувається занадто активно. В результаті передміхурова залоза перетискає сечовидільний канал, викликаючи відчуття неповного випорожнення сечового міхура, часте сечовипускання в денний та нічний час, затримки сечовипускання, що погіршує якість життя чоловіка.

Причини розвитку захворювання до цієї пори залишаються невідомими. Існує дві основні теорії. Відповідно до першої з них винуватцем росту передміхурової залози є гормон естроген, жіночий статевий гормон. Організм чоловіка містить невелику кількість естрогену (так само, як жіночий – тестостерону). У чоловіків з віком знижується концентрація тестостерону, і, відповідно, збільшується пропорція естрогену, що викликає ріст простати.

Друга теорія говорить, що захворювання пов’язано не з естрогеном, а з дигідротестостероном. На відміну від тестостерону, кількість цього гормону з віком не знижується, а залишається стабільною. Дигідротестостерон накопичується в простаті та викликає розростання її тканин.

Гіперплазія передміхурової залози не перетворюється на рак, а також не підвищує його ризик. Але ці захворювання можуть зустрічатися одночасно.

Надійних способів профілактики аденоми простати не існує. Захворювання рідше буває у чоловіків, які ведуть здоровий спосіб життя, мають нормальну вагу і регулярно займаються спортом. За даними американських дослідників, ймовірність розвитку аденоми тим вище, чим старше чоловік.

Симптоми аденоми простати

Зазвичай симптоми аденоми передміхурової залози виникають у чоловіків старше 50 років. Найбільш поширені серед них:
 • Часте сечовипускання, особливо, вночі;
 • Переривчастий, слабкий струмінь сечі;
 • Сильні позиви до сечовипускання;
 • Ускладнений початок сечовипускання;
 • Нетримання сечі.
Захворювання у кожного пацієнта перебігає по-різному – від невеликого дискомфорту до значного зниження якості життя. У деяких чоловіків зі збільшеною простатою симптоми взагалі відсутні.

Розмір простати не завжди визначає вираженість симптомів. Симптоми можуть бути слабкими при великій простаті – і навпаки. У багатьох чоловіків з часом (декілька років) симптоми посилюються. Тим не менш, у деяких пацієнтів, симптоми не тільки посилюються, але й навіть слабшають.

Схожі на аденому передміхурової залози симптоми можуть зустрічатися при інших захворюваннях – гіперактивному сечовому міхурі, сечокам’яній хворобі, раку простати і сечового міхура, простатиті.

Ускладнення аденоми простати

Оскільки аденома перешкоджає нормальному сечовипусканню, у деяких пацієнтів починають страждати сечовий міхур і нирки. Стінки сечового міхура потовщуються і втрачають здатність нормально розтягуватися. Навіть при незначному наповненні сечовий міхур генерує сильні і часті позиви до сечовипускання.

При цьому сечовий міхур не може повністю випорожнитися, в ньому залишається деяка кількість сечі. Порушення роботи сечовивідних шляхів сприяє розвитку циститу, пієлонефриту, ниркової недостатності, інколи – утворенню каменів в нирках.

У деяких пацієнтів може виникнути напад затримки сечі (коли чоловік не може помочитися). Це стан, який потребує невідкладної медичної допомоги.

Діагностика аденоми простати

Лікар-уролог проводить пальцеве дослідження простати через пряму кишку для визначення розміру та форми органа. Діагностика також включає ультразвукове дослідження простати (більш інформативним є трансректальне УЗД).

Призначаються аналізи – загальний аналіз сечі, щоб перевірити наявність інфекції сечового міхура, і аналіз крові на рівень простат-специфічного антигену (PSA), який проводять до огляду уролога та УЗД. Цей антиген виробляється клітинами простати, і у чоловіків з доброякісною гіперплазією він може бути підвищений.

PSA також використовується в діагностиці раку простати. У чоловіків з цим онкологічним захворюванням його рівень значно підвищений.

Пальцеве обстеження, аналіз крові на PSA та УЗД простати дозволяють визначити об'єм простати, що важливо для вибору ефективного лікування.

Консервативне лікування аденоми простати

Лікування аденоми передміхурової залози буває консервативним або хірургічним. Інколи, у випадку маловиражених симптомів, можна не проводити терапію, а просто спостерігати за перебігом захворювання. Обравши тактику спостереження, лікар встановлює план профілактичних обстежень, які допомагають слідкувати за станом пацієнта і почати лікування, якщо в цьому з’явиться необхідність.

Консервативна терапія при симптомах середньої і сильної важкості базується на використанні двох основних груп препаратів – альфа-блокаторів та інгібіторів 5-альфаредуктази. Вони призначаються пожиттєво або до тієї пори, доки не буде проведене хірургічне лікування.

Альфа-блокатори (Омнік) розслабляють м’язові волокна простати і сечового міхура, полегшуючи сечовипускання. Вони зменшують симптоми аденоми, але не знижують об'єм простати і не уповільнюють її ріст. Альфа-блокатори починають працювати швидко (протягом декількох годин або декількох днів) і зазвичай рекомендуються як препарати першої лінії для чоловіків зі слабкими або середніми симптомами.

Інгібітори 5-альфаредуктази (Проскар, Аводарт) блокують вироблення дигідротестостерона і зупиняють подальший ріст простати або навіть зменшують її об'єм. Вони добре підходять для пацієнтів з великою передміхуровою залозою. Покращення стає помітним через 6 місяців після початку лікування. Може використовуватися комбінована терапія – одночасний прийом альфа-блокаторів та інгібіторів 5-альфаредуктази. Подібна комбінація вважається найбільш ефективною в Європі та США.

Хірургічне лікування аденоми простати

Якщо консервативна терапія не допомагає добре контролювати симптоми аденоми, необхідна операція. В більшості випадків хірургічне лікування простати проводиться інструментами, які вводяться через уретру. Такі методики називаються трансуретральними.

Операція базується на висіченні або руйнуванні частини простати навколо уретри. Методів малоінвазивного хірургічного лікування – дуже багато. Тканини простати руйнуються за допомогою електродів, лазера, радіохвиль і т.п.

Найбільш розповсюджена і найкраще вивчена операція – це трансуретральна резекція передміхурової залози (ТУР). Втручання проводиться під загальним наркозом і займає 60-90 хвилин. Хірург вводить інструменти через уретру і видаляє електричною петлею частини простати, які потім вимиваються назовні. Через 3-5 днів пацієнт може виписуватися з клініки.

Чоловікам з масою простати більше 100 г показана відкрита простатектомія (повне видалення простати).

Якщо вас турбують такі симптоми, як часте сечовипускання, сильні позиви, переривчастий струмінь, зверніться на прийом до лікаря-уролога Універсальної клініки «Оберіг». Ви отримаєте найбільш ефективне лікування, підібране індивідуально з врахуванням особливостей перебігу захворювання. Телефонуйте за номерами:

(044) 521 30 03

(099) 521 30 03

(073) 521 30 03

Направлення:
Урологія, Хірургія
Відділення:
Діагностичне відділення, Клініко-консультативне відділення (Поліклініка), Стаціонар для дорослих, Центр хірургії
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»