Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Поліпи жовчного міхура

Поліпи жовчного міхура

Поліпи – це патологічні розростання епітелію слизової оболонки жовчного міхура, що виступають над її поверхнею і ростуть в просвіт жовчного міхура. Вони зустрічаються у 4-6% людей, частіше у жінок у віці > 30 років. 

У ЖОВЧНОМУ МІХУРІ НАЙЧАСТІШЕ ВИЯВЛЯЮТЬ ЧОТИРИ ВИДИ ПОЛІПІВ

  1. Холестеринові поліпи — гіперплазія слизової оболонки жовчного міхура з відкладеннями холестерину. 

  2. Запальні поліпи — запальна реакція слизової оболонки жовчного міхура у вигляді розростань грануляційної тканини. 

  3. Аденоматозні поліпи — доброякісна пухлина у вигляді поліповидного розростання залозистої тканини. 

  4. Папілома — доброякісна пухлина слизової оболонки жовчного міхура у вигляді сосочкових розростань. 

Клінічних проявів найчастіше самі поліпи не мають і специфічних скарг у пацієнтів з поліпами жовчного міхура немає. Симптоматика зазвичай пов'язана з супутніми захворюваннями жовчного міхура: дискінезією, хронічним холециститом. Зазвичай поліпи жовчного міхура є випадковою знахідкою при ультразвуковому дослідженні. 


Найбільш поширеним методом діагностики поліпів жовчного міхура є ультразвукове дослідження (УЗД). Поліп в жовчному міхурі видно у вигляді округлої або овальної пухлини, яка не дає акустичної тіні, пов'язаної із стінкою жовчного міхура, який не зміщується при зміні положення тіла пацієнта. 


Також поліпи можна побачити і точніше описати їх структуру при використанні інших технологій візуалізації. Ендоскопічна ультрасонографія (ендосонографія), завдяки високій частоті датчика (чим вище частота, тим більше дрібні деталі можливо розглянути) і близькості жовчного міхура до дванадцятипалої кишки, через яку проводиться дослідження, дозволяє уточнити структуру і локалізацію поліпа. 


Магнітно-резонансна холангіографія дозволяє не лише виявити і оцінити структуру і локалізацію поліпа, але і переконатися у відсутності іншої патології жовчних шляхів. 


Комп'ютерна томографія дозволяє оцінити накопичення контрастної речовини поліпом, а також виявити і диференціювати об'ємні утворення в печінці, які можуть супроводжувати поліп при його переродженні на рак. Деякі з цих технологій діагностики доступні в Україні лише в клініці «Оберіг» і можуть бути вироблені в одній лікувальній установі (ендосонографія + МРТ+ МСКТ).


Поліпи не є небезпечними самі по собі, проте частота їх малігнізації (розвитку злоякісних пухлин) досить висока – від 10 до 33%. Саме ризик малігнізації і обумовлює лікувальну тактику при виявленні поліпів. Єдиним методом лікування поліпів жовчного міхура є оперативне лікування – холецистектомія. 


Але це не означає, що при виявленні поліпа жовчного міхура слід виконувати негайну операцію. Якщо розмір поліпа менше 1 см, і поліп має ніжку – показано спостереження з УЗД контролем один раз в 6 місяців протягом двох років, після цього – раз на рік. Інколи подібні поліпи можуть самостійно зникати.


Якщо розмір поліпа не перевищує 1 см, але він знаходиться на широкій ніжці, частота УЗД контролю зростає до 1 разу в три місяці (це пов'язано з більшою частотою перетворення на рак пухлин таких поліпів). 


Якщо на одному з контрольних досліджень виявляють, що поліп збільшується – необхідне його оперативне видалення. Бажано УЗ дослідження проводити на одному апараті і у одного і того ж лікаря, оскільки помилка в 1-2 мм при вимірі, обумовлена характеристиками апарату і площиною сканування, що може привести до псевдопозитивного результату в оцінці росту поліпа. 


Поліпи більше 10 мм в діаметрі, а також з чітко визначеною при допплерівському дослідженні судинною ніжкою, слід видаляти через високий ризик малігнізації. Якщо в поліпів є клінічні прояви – також слід розглядати питання про їх видалення незалежно від розмірів. Найчастіше хірургічне лікування поліпів жовчного міхура проводять лапароскопічним методом, проте можливе вживання як малоінвазивного відкритого доступу (мінідоступу), так і стандартної відкритої холецистектомії (за показами).


Всі вказані технології успішно застосовуються в універсальній клініці «Оберіг», яка також пропонує пацієнтам програму реабілітації після холецистектомії.


Всі види хірургії на жовчному міхурі і жовчовивідних шляхах (біліарної хірургії) за світовими стандартами в клініці «Оберіг». Телефонуйте:

(044) 521 30 03