Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Лабораторні дослідження: мікробіологічні дослідження

Лабораторні дослідження: мікробіологічні дослідження

Проби при інфекційно-запальних процесах очей

Напередодні, за 6-8 годин (ніч), скасовують усі медикаменти і процедури.

Урогенітальні інфекції

Перед проведенням забору матеріалу необхідно:

 • протягом 3-х годин утриматись від сечовипускання;
 • виключити на протягом 3-х діб статеві контакти (жінкам - виключити спринцювання, використання внутрішньопіхвових свічок та мазей, не можна брати матеріал під час менструацій)
 • протягом 2-х тижнів не приймати антибактеріальні препарати.


Урогенітальні виділення експрес-мікробіологічне дослідження – аналізатор

За 3 години до обстеження утриматися від сечовипускання; здається лише на прийомі у лікаря-уролога.

Уретральний мазок на флору

За 3 години до обстеження утриматися від сечовипускання; здається лише на прийомі у лікаря-уролога.

Сеча

Забір матеріалу здійснюється до початку лікування

Загальні правила збору проб:

 • не допускається збирати сечу з постільної білизни або з сечоприймача;
 • для дослідження сечі при природному сечовипусканні використовують середню вранішню порцію;
 • перед забором проби зовнішні статеві органи ретельно промивають теплою мильною водою (водою з милом), а область заднього проходу – теплою кип'яченою водою. Особливу увагу при цьому слід приділяти обробці отвору сечовипускального каналу у чоловіків (передвір’ю піхви в жінок) для впевненості, що при проведенні процедури проба не буде додаткова контамінована мікробами; сполоснути теплою кип'яченою водою, висушити стерильною марлевою серветкою.
 • не допускається використання дезінфектантів, оскільки при потраплянні в пробу вони можуть інгібувати ріст мікроорганізмів;
 • пробу передають у лабораторію не пізніше 2 годин з моменту збору;
 • для збору і доставки проб у лабораторію використовують стерильні ємності,
 • для мікробіологічного дослідження неможна використовувати добову пробу сечі.


Кал

Для бактеріологічного посіву на стафілокок (S. aureus), грибкову флору (рід Candida) матеріал здавати до або не раніше ніж через 14 днів після закінчення курсу терапії: антибактеріальної, антимікотичної або пробіотиками, якщо інше не вказав лікар.

Протягом 24 годин перед збором біоматеріалу не застосовувати препарати місцевої дії (якщо інше не вказав лікар).

Матеріал збирають перед прийманням антибіотиків або через 3 дні після закінчення лікування. Бажано ранковий кал, середня порція. Матеріал з домішками крові не досліджується. Фекалії збирають відразу після дефекації зі заздалегідь продезінфікованого, ретельно промитого і облитого окропом, а потім охолодженого на повітрі судна або горщика. Особливу увагу слід приділяти видаленню дезінфектантів, що діють як інгібітори на мікрофлору фекалій та істотно спотворюють результати дослідження.

Для збору проб фекалій не використовують туалетний папір, оскільки він може бути просочений солями барію, що інгібують ріст деяких фекальних патогенів.

Не допускається контамінація проби сечею, оскільки це спотворює результати дослідження. За наявності патологічних домішок у випорожненнях (слизу, крові, пластівців, гною) їх слід включити у відібрану пробу.

Оптимальним для збору фекалій є стерильний одноразовий контейнер з широким горлом, кришкою, що загвинчується і з ложечкою-шпателем, вмонтованою в кришку контейнера.

Інші біологічні матеріали

Матеріал із глотки

Матеріал збирають натщесерце або через 2 години після їжі. Перед забором не полоскати рот і горло, не чистити зуби, не палити. Протягом доби перед взяттям матеріалу не застосовувати місцеві препарати. Здавати до або не раніше, ніж через 14 діб після закінчення курсу антибактеріальної, антимікотичної терапії, якщо інше не прописав лікар.

Мокротиння

Перед забором матеріалу необхідно ретельно почистити зуби, прополоскати рот та глотку. Під час здійснення забору матеріалу необхідно уникати попадання слини.

Грудне молоко

 • безпосередньо перед здійсненням забору молока необхідно ретельно обробити руки і молочні залози милом, а потім – 70% спиртом.
 • перед забором матеріалу бажано зробити масаж щільних ділянок молочних залоз.
 • перші кілька крапель молока треба зцідити й утилізувати.
 • після цього необхідно зцідити молоко в 2 стерильні пластикові або скляні ємності (окремо для лівої і правої молочної залози).
 • ємності необхідно підписати: вказати прізвище, ініціали, рік народження та зазначити, в якій ємності з якої молочної залози молоко.
 • ємності з молоком щільно закриваються кришками, пакуються в окремі, чисті одноразові пакети і доставляються в лабораторію протягом 2 години при кімнатній температурі.


Проби нігтів, шкіри, волосся для виявлення ураження грибками

Шкіру та нігті попередньо миють господарським милом, висушують на повітрі.

Шкіра. При гострому процесі беруть луски шкіри по периферії вогнища та покришки пухирців. При хронічному процесі – з поверхні всього вогнища. Луски шкіри знімають стерильним скальпелем, шкіру між пальцями та покришки пухирців – стерильним пінцетом.

Волосся. З вогнищ облисіння беруть коротке, обламане, перекручене волосся; волосся довжиною 5-10 мм з білуватим чохлом біля кореня; довге білувате волосся. Волосся дістають епіляційним пінцетом. Також у товщі шкірних лусок зустрічається коротке закручене волосся у вигляді чорних цяток, які дістають голкою або скальпелем.

Нігті. Уражений край нігтя зрізають обробленою спиртом бритвою або стерильним скальпелем, усі зрізані шматочки збирають. Через розріз роблять зішкріб з глибини ураженої нігтьової пластинки.

Проби кладуть у будь-яку стерильну ємність (ємність для відбору сечі, пробірки типу Еппендорф, чашки Петрі діаметром 30 мм).

Жовч, мокроту, сечу, змив з бронхів для бактеріологічного дослідження доставляються в стерильному пластиковому контейнері з кришкою, що закручується, протягом 2 годин після збору матеріалу.