Напередодні, за 6-8 годин (ніч), скасовують усі медикаменти і процедури.
Перед проведенням забору матеріалу необхідно:
За 3 години до обстеження утриматися від сечовипускання; здається лише на прийомі у лікаря-уролога.
За 3 години до обстеження утриматися від сечовипускання; здається лише на прийомі у лікаря-уролога.
Забір матеріалу здійснюється до початку лікування
Загальні правила збору проб:
Для бактеріологічного посіву на стафілокок (S. aureus), грибкову флору (рід Candida) матеріал здавати до або не раніше ніж через 14 днів після закінчення курсу терапії: антибактеріальної, антимікотичної або пробіотиками, якщо інше не вказав лікар.
Протягом 24 годин перед збором біоматеріалу не застосовувати препарати місцевої дії (якщо інше не вказав лікар).
Матеріал збирають перед прийманням антибіотиків або через 3 дні після закінчення лікування. Бажано ранковий кал, середня порція. Матеріал з домішками крові не досліджується. Фекалії збирають відразу після дефекації зі заздалегідь продезінфікованого, ретельно промитого і облитого окропом, а потім охолодженого на повітрі судна або горщика. Особливу увагу слід приділяти видаленню дезінфектантів, що діють як інгібітори на мікрофлору фекалій та істотно спотворюють результати дослідження.
Для збору проб фекалій не використовують туалетний папір, оскільки він може бути просочений солями барію, що інгібують ріст деяких фекальних патогенів.
Не допускається контамінація проби сечею, оскільки це спотворює результати дослідження. За наявності патологічних домішок у випорожненнях (слизу, крові, пластівців, гною) їх слід включити у відібрану пробу.
Оптимальним для збору фекалій є стерильний одноразовий контейнер з широким горлом, кришкою, що загвинчується і з ложечкою-шпателем, вмонтованою в кришку контейнера.
Матеріал із глотки
Матеріал збирають натщесерце або через 2 години після їжі. Перед забором не полоскати рот і горло, не чистити зуби, не палити. Протягом доби перед взяттям матеріалу не застосовувати місцеві препарати. Здавати до або не раніше, ніж через 14 діб після закінчення курсу антибактеріальної, антимікотичної терапії, якщо інше не прописав лікар.
Мокротиння
Перед забором матеріалу необхідно ретельно почистити зуби, прополоскати рот та глотку. Під час здійснення забору матеріалу необхідно уникати попадання слини.
Грудне молоко
Проби нігтів, шкіри, волосся для виявлення ураження грибками
Шкіру та нігті попередньо миють господарським милом, висушують на повітрі.
Шкіра. При гострому процесі беруть луски шкіри по периферії вогнища та покришки пухирців. При хронічному процесі – з поверхні всього вогнища. Луски шкіри знімають стерильним скальпелем, шкіру між пальцями та покришки пухирців – стерильним пінцетом.
Волосся. З вогнищ облисіння беруть коротке, обламане, перекручене волосся; волосся довжиною 5-10 мм з білуватим чохлом біля кореня; довге білувате волосся. Волосся дістають епіляційним пінцетом. Також у товщі шкірних лусок зустрічається коротке закручене волосся у вигляді чорних цяток, які дістають голкою або скальпелем.
Нігті. Уражений край нігтя зрізають обробленою спиртом бритвою або стерильним скальпелем, усі зрізані шматочки збирають. Через розріз роблять зішкріб з глибини ураженої нігтьової пластинки.
Проби кладуть у будь-яку стерильну ємність (ємність для відбору сечі, пробірки типу Еппендорф, чашки Петрі діаметром 30 мм).
Жовч, мокроту, сечу, змив з бронхів для бактеріологічного дослідження доставляються в стерильному пластиковому контейнері з кришкою, що закручується, протягом 2 годин після збору матеріалу.