Алфавітний покажчик

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И I Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Тимома (пухлина вилочкової залози)

Тимома – це пухлина вилочкової залози. Тимоми є найбільш частими пухлинами середостіння (простору в середній частині грудної клітки за грудиною). Вилочкова залоза, яка також називається тимусом, бере участь в імунних процесах. В ній відбувається дозрівання Т-клітин імунної системи.

Тимоми можуть бути злоякісними (інвазивними) і доброякісними (неінвазивними). Обидва види зустрічаються з однаковою частотою. На відміну від доброякісної тимоми, злоякісна форма захворювання швидко розповсюджується в оточуючі тканини і органи, в основному, по плеврі (оболонці, яка вкриває легені, середостіння і стінку грудної порожнини). Тимоми зустрічаються переважно у людей старше 30-40 років.

Пухлина тимуса виявляється у 15% пацієнтів, які страждають міастенією. При цьому міастенія спостерігається у 30% пацієнтів з тимомою. Це свідчить про роль вилочкової залози в розвитку даного аутоімунного захворювання, при якому відбувається враження м’язової тканини.

Симптоми тимоми

На ранніх стадіях, коли пухлина вилочкової залози має невеликі розміри, а ефективність лікування найбільш висока, симптоми відсутні. В таких випадках тимома часто є випадковою знахідкою при виконанні профілактичного рентгенологічного або КТ-дослідження.

Захворювання дається взнаки, коли відбувається стискання органів середостіння. Клінічні ознаки тимоми залежать від розміру та розташування пухлини, характеру (злоякісна чи доброякісна) і швидкості росту.

Найбільш поширений симптом – біль в грудній клітці, яка може віддавати в шию, плече, між лопатками. Через стискання певних нервів виникає осиплість голосу, опущення верхньої повіки, розширення зіниці і т.д.

Пухлина може викликати порушення відтоку венозної крові від верхньої частини тулуба. Пацієнт скаржиться на шум і важкість в голові, посиніння обличчя, набухання вен в області шиї і грудної клітки. Стискання трахеї, крупних бронхів викликає кашель та задишку.

На пізніх стадіях злоякісної тимоми пацієнт відчуває загальну слабкість. Відбувається інтоксикація організму продуктами, які виділяє зростаюча пухлина. Наприклад, спостерігається біль і припухлість суглобів, набряклість, порушення серцевого ритму.

Діагностика тимоми

Для діагностики пухлини вилочкової залози використовується комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Може бути проведена біопсія новоутворення за допомогою тонкої голки для гістологічного дослідження.

Діагностична задача включає також визначення стадії захворювання. При I стадії пухлина знаходиться в межах вилочкової залози. При II стадії раковий процес розповсюджується на жирові тканини навколо тимуса і плевру.

III стадія характеризується ураженням сусідніх органів, в тому числі, легень, перикарда, крупних судин. IV стадія означає, що тимома охопила майже всю плевру і перикард або перейшла не кровоносну та лімфатичну систему.

Лікування тимоми

Основний метод лікування – хірургічне видалення тимоми. Чим раніше виконана операція, тим більше шансів на одужання. Для уникнення рецидивів рекомендується видалити вилочкову залозу повністю.

Якщо у пацієнта була виявлена злоякісна пухлина, після операції необхідно продовжити лікування за допомогою хіміо- і радіотерапії. Обмежитись одним хірургічним втручання можна тільки при пухлинах I і II стадій.

Видалення тимоми і вилочкової залози належить до сфери компетенції торакального хірурга (хірурга, який спеціалізується на операція на органах грудної клітки). При виявленні тимоми на ранніх стадіях операція проводиться торакоскопічним методом, без крупних розрізів.

В Універсальній клініці «Оберіг» використовується сучасне обладнання провідних світових виробників для малоінвазивних відеоторакоскопічних операцій. Біопсія тимоми відбувається під контролем УЗД і КТ, а також за допомогою відеоторакоскопії.

Наш торакальний хірург має багатий практичний досвід видалення новоутворень вилочкової залози. Крім того, цій темі була присвячена його дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук.

Звертайтесь в Торакопульмонологічний центр Універсальної клініки «Оберіг», зателефонувавши за номером 521-03-03! Наші спеціалісти вам допоможуть!

Направлення:
Торакальна хірургія
Відділення:
Торакопульмонологічний центр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»