Тимома – це пухлина вилочкової залози. Тимоми є найбільш частими пухлинами середостіння (простору в середній частині грудної клітки за грудиною). Вилочкова залоза, яка також називається тимусом, бере участь в імунних процесах. В ній відбувається дозрівання Т-клітин імунної системи.
Тимоми можуть бути злоякісними (інвазивними) і доброякісними (неінвазивними). Обидва види зустрічаються з однаковою частотою. На відміну від доброякісної тимоми, злоякісна форма захворювання швидко розповсюджується в оточуючі тканини і органи, в основному, по плеврі (оболонці, яка вкриває легені, середостіння і стінку грудної порожнини). Тимоми зустрічаються переважно у людей старше 30-40 років.
Пухлина тимуса виявляється у 15% пацієнтів, які страждають міастенією. При цьому міастенія спостерігається у 30% пацієнтів з тимомою. Це свідчить про роль вилочкової залози в розвитку даного аутоімунного захворювання, при якому відбувається враження м’язової тканини.
На ранніх стадіях, коли пухлина вилочкової залози має невеликі розміри, а ефективність лікування найбільш висока, симптоми відсутні. В таких випадках тимома часто є випадковою знахідкою при виконанні профілактичного рентгенологічного або КТ-дослідження.
Захворювання дається взнаки, коли відбувається стискання органів середостіння. Клінічні ознаки тимоми залежать від розміру та розташування пухлини, характеру (злоякісна чи доброякісна) і швидкості росту.
Найбільш поширений симптом – біль в грудній клітці, яка може віддавати в шию, плече, між лопатками. Через стискання певних нервів виникає осиплість голосу, опущення верхньої повіки, розширення зіниці і т.д.
Пухлина може викликати порушення відтоку венозної крові від верхньої частини тулуба. Пацієнт скаржиться на шум і важкість в голові, посиніння обличчя, набухання вен в області шиї і грудної клітки. Стискання трахеї, крупних бронхів викликає кашель та задишку.
На пізніх стадіях злоякісної тимоми пацієнт відчуває загальну слабкість. Відбувається інтоксикація організму продуктами, які виділяє зростаюча пухлина. Наприклад, спостерігається біль і припухлість суглобів, набряклість, порушення серцевого ритму.
Для діагностики пухлини вилочкової залози використовується комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Може бути проведена біопсія новоутворення за допомогою тонкої голки для гістологічного дослідження.
Діагностична задача включає також визначення стадії захворювання. При I стадії пухлина знаходиться в межах вилочкової залози. При II стадії раковий процес розповсюджується на жирові тканини навколо тимуса і плевру.
III стадія характеризується ураженням сусідніх органів, в тому числі, легень, перикарда, крупних судин. IV стадія означає, що тимома охопила майже всю плевру і перикард або перейшла не кровоносну та лімфатичну систему.
Основний метод лікування – хірургічне видалення тимоми. Чим раніше виконана операція, тим більше шансів на одужання. Для уникнення рецидивів рекомендується видалити вилочкову залозу повністю.
Якщо у пацієнта була виявлена злоякісна пухлина, після операції необхідно продовжити лікування за допомогою хіміо- і радіотерапії. Обмежитись одним хірургічним втручання можна тільки при пухлинах I і II стадій.
Видалення тимоми і вилочкової залози належить до сфери компетенції торакального хірурга (хірурга, який спеціалізується на операція на органах грудної клітки). При виявленні тимоми на ранніх стадіях операція проводиться торакоскопічним методом, без крупних розрізів.
В Універсальній клініці «Оберіг» використовується сучасне обладнання провідних світових виробників для малоінвазивних відеоторакоскопічних операцій. Біопсія тимоми відбувається під контролем УЗД і КТ, а також за допомогою відеоторакоскопії.
Наші спеціалісти вам допоможуть!
Звертайтесь в Торакопульмонологічний центр Універсальної клініки «Оберіг», зателефонувавши за номером:
(044) 521 30 03