Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Потилична невралгія і хронічні головні болі

Потилична невралгія і хронічні головні болі

Деякі пацієнти, які відчувають часті мігрені або головний біль напруги, можуть пов'язувати свій стан з метеозалежністю, підвищеними навантаженнями на роботі або загальною втомою, яка накопичилась за довгі дні без відпочинку. Насправді, проблема може ховатися значно глибше.


Зазвичай, хворі з хронічним головним болем відзначають, що біль починається з одного боку від шиї або від основи черепа і поширюється через тім'яну і скроневу області до лоба і очного яблука. Це так званий біль по типу «знімання шолома»: якщо пацієнта попросити показати, де він починається і як він поширюється, пацієнт виконує рух, що нагадує знімання шолома з голови. Такий біль називають цервікогенним головним болем (тобто «виходить від шиї»).


Джерелом даного больового синдрому часто може бути великий потиличний нерв або нерв Арнольда. Даний нерв формується з другого шийного нервового корінця і проходить під основою черепа. На своєму шляху з хребетного каналу він огинає міжхребцевий суглоб С1-2 (суглоб між 1-м і 2-м шийними хребцями). Недалеко від нерва проходить хребетна артерія. Нерв проходить через м'язи шийно-потиличної області, а потім - до шкіри голови (№5 - великий потиличний нерв).

Розташування великого потиличного нерва

При ураженні великого потиличного нерва може розвинутися больовий синдром за типом невралгії: потилична невралгія (або невралгія Арнольда).

ПРИЧИНАМИ, ЯКІ ВЕДУТЬ ДО УРАЖЕННЯ / ЗАПАЛЕННЯ ПОТИЛИЧНОГО НЕРВА МОЖУТЬ БУТИ:

 • Травма шийно-потиличної області (найчастіше).
 • Спазм м'язів шиї (або міофасциальний синдром).
 • Дегенеративні зміни міжхребцевого суглоба С1-2 (остеоартрит С1-2).
 • Ревматоїдний артрит з ураженням даного суглоба.
 • Мальформація Арнольда - Кіарі (аномалія Арнольда - Кіарі).
 • Нервові або кісткові пухлини даної області.

СПРИЯТИ РОЗВИТКУ ПОТИЛИЧНОЇ НЕВРАЛГІЇ МОЖУТЬ:

 • Неправильна постава.
 • Неправильне положення на робочому місці (наприклад, при роботі з комп'ютером).
 • Психоемоційне напруження.
 • Стреси та ін.


Іноді потилична невралгія може бути сплутана з мігренню або головним болем напруги. В результаті, пацієнт може отримувати не зовсім адекватне лікування.


Проявляється захворювання в 2-х формах:

 1. Пароксизмальна форма (приступоподібна): напади сильного пульсуючого (або у вигляді поштовхів) болю з одного боку голови (рідше з обох сторін), що починаються в підпотиличній ділянці та поширюються через тім'я, скроню в лобову ділянку, в очне яблуко.
 2. Постійна форма: безперервні помірні болі з епізодами посилення.


Під час обстеження пацієнта часто можна виявити порушення чутливості шкіри голови в зоні іннервації великого потиличного нерва (підвищена або знижена больова чутливість). При пальпації визначається болючість в місцях, де проходить даний нерв.


З додаткових методів обстеження застосовуються: рентгенографія шийного відділу хребта, МРТ шийного відділу хребта та голови, МСКТ. У деяких випадках проводиться дуплексне сканування судин шиї та голови.


Лікування, як правило, консервативне. З медикаментів позитивний ефект можуть дати нестероїдні протизапальні засоби, міорелаксанти центральної дії. Якщо дані препарати виявилися неефективними, можна призначити препарати прегабаліну, габапентина, антидепресанти.


Користь можуть принести різні фізіотерапевтичні процедури (ультразвук, черезшкірна электронейростимуляция та ін.), тракції шиї (витягування за голову), спінальні маніпуляції, голкорефлексотерапія, лікувальна фізкультура, правильна організація робочого місця, активний спосіб життя, регуляція режиму праці та відпочинку.


Якщо комплексне консервативне лікування не приносить полегшення, біль переходить у хронічну форму, в цьому випадку проводиться блокада великого потиличного нерва. Ця блокада є також і діагностичною - якщо після її проведення біль пройшов хоча б на деякий час, значить найбільш ймовірне джерело болю - великий потиличний нерв.


До нерва підводиться медикаментозна суміш, що складається з місцевого анестетика (знеболювального препарату: лідокаїн, маркаін і ін.) і кортикостероїду - препарату, що має виражену протизапальну дію.


Найкраще проводити блокаду в місці проходження нерва поруч із міжхребцевим суглобом С1-2. Це дозволить не тільки заблокувати нерв, але й отримати лікувальний вплив на даний суглоб і навколосуглобові тканини. Виконати блокаду можна орієнтуючись на анатомічні структури, що визначаються шляхом промацування. Однак для збільшення ефективності процедури і зниження ризиків краще використовувати різні методи візуального контролю: ультразвук, цифрову рентгенівську флюороскопію або комп'ютерну томографію.


У клініці «Оберіг» можливе виконання даної блокади з використанням всіх перерахованих способів контролю. Найкращою є блокада під контролем МСКТ (мультизрізової спіральної комп'ютерної томографії). Використовуючи МСКТ, лікар підводить кінчик голки прямо до великого потиличного нерву, що значно підвищує ефективність процедури. При цьому чітко візуалізуються інші нервові і судинні утворення шиї (наприклад, хребетні артерії). Це дозволяє уникнути їх травмування і, таким чином, максимально знизити ризики для пацієнта.

Блокада великого потиличного нерва під контролем МСКТ: кінчик голки встановлений біля міжхребцевого суглоба С1-2, де проходить основний стовбур нерва.

Якщо у вас виникли сумніви щодо свого здоров'я, не зволікайте, запишіться на прийом до лікаря-нейрохірурга клініки «Оберіг» Ілляшенко Вадима Ігоревича, зателефонувавши за номером:

(044) 521 30 03