Діагностика ендометріозу

Перш за все потрібно пам’ятати, що ендометріоз – це складне захворювання, яке часто супроводжується безсимптомним перебігом або незначним дискомфортним станом. Це залежить від багатьох факторів: по-перше, розмір вогнищ ендометріозу, де саме вони знаходяться, на яку глибину вони проникли, а також від давності захворювання.

Саме тому і діагностика ендометріозу є досить складною, і складається вона з декількох етапів та повинна проводитись в експертному центрі. По-перше, це огляд гінеколога, який зможе вчасно розпізнати певні симптоми та ознаки ендометріозу, виявити у Вас певні скарги, які можуть вказати на наявність власне ендометріозу.

Основним симптомом ендометріозу є тазовий біль, який пов'язаний із менструальним циклом. Багато жінок описує біль при ендометріозі під час менструації досить сильним та постійно наростаючим.

Наступні ознаки та симптоми, які можуть свідчити про ендометріоз, повинні змусити Вас звернутись до лікаря, щоб якомога раніше виявити проблему і допомогти усунути біль та можливі ускладнення:

 1. Болючі менструації (дисменорея) – біль, який виникає і триває за декілька днів до та під час менструації, а також може супроводжуватись болями в спині та животі.
 2. Біль під час статевого акту.
 3. Болі під час актів дефекації (роботи кишечника) або сечовиділення – які часто повторюються.
 4. Надмірна кровотеча – під час менструації (менорагія) або між менструаціями (менометроррагія).
 5. Безпліддя – ендометріоз був вперше діагностований у жінок із безпліддям.
 6. Інші симптоми – часто жінки відчувають під час менструацій сильну втому, діарею, закреп, здуття живота або сильну нудоту – це теж можуть бути додаткові ознаки ендометріозу.

Саме тому, якщо Ви відмічаєте в себе якісь з вищеперерахованих симптомів Вам необхідно звернутись до спеціаліста, який би зміг вчасно запідозрити або розпізнати це захворювання на ранній стадії і провести додаткові методи дослідження при необхідності, щоб зняти або підтвердити діагноз Ендометріозу.

ЯК же проводиться діагностика ендометріозу:

 1. Огляд гінеколога – повинен включати ретельний збір скарг та анамнезу, огляд певних ділянок малого тазу на предмет виявлення патологічних змін, таких як кісти, спайковий процес, рубців на матці та ін.
 2. Кольпоскопія – дозволяє під візуальним контролем та багатократним збільшенням виявити ділянки ендометріозу шийки матки та слизової оболонки дистальної частини цервікального каналу
 3. Кольпо-цервіко-гістероскопія – дозволяє оглянути повністю цервікальний канал шийки матки.
 4. Ультразвукове дослідження органів малого тазу – дозволяє виявити індометріоїдні кісти яєчників, а також діагности, які спеціалізуються на ендометріозі зможуть виявити глибокі форми тазового ендометріозу.
 5. МРТ (магнітно-резонансна томографія) – метод, який дозволяє оцінити стан органів малого тазу, їх структуру, що особливо важливо при аденоміозі, ендометріозі яєчників, а також ретроцервікальному ендометріозі.
 6. Лапароскопія – є методом вибору діагностики ендометріозу. Звичайно, лікар спершу повинен провести основний медичний огляд, але для остаточної діагностики, він може запропонувати Вам хірургічним шляхом заглянути всередину живота, для виявлення вогнищ ендометріозу безпосередньо під візуальним контролем. Поки ви знаходитесь в наркозі, хірург робить розрізі в області пупка, вставляє тонкий інструмент з камерою (лапароскоп), і шукає ендометрій за межами матки. Хірург може взяти знайдену тканину на біопсію або провести певне хірургічне лікування. Лапароскопія дає відповідь нам на запитання про місце розташування вогнищ, їх розміри, що дозволяє вибрати найбільш оптимальний метод лікування.

Діагностика ендометріозу повинна бути ретельною і комплексною, проводитись спеціалістами, які знають клінічні особливості ендометріозу різних локалізацій, а також можуть створити системний спеціалізований підхід до діагностики з можливістю використання всіх доступних сучасних методів діагностики (кольпоскопія, УЗД, МРТ, гістероскопія, лапароскопія, бронхоскопія). Ендометріоз можна і треба діагностувати та в подальшому результативно лікувати. Цим можуть займатися лише експертні центри, які мають усе необхідне діагностичне обладнання для визначення ступеню важкості ендометріозу та точної локалізації, виконують лапароскопію, і мають можливість виконати складне оперативне втручання при глибокому інфільтративному ендометріозі.