• Головна
  • Новини
  • Менінгококова інфекція – «страшний сон» педіатра. Що робити, щоб сон не справдився?

Менінгококова інфекція – «страшний сон» педіатра. Що робити, щоб сон не справдився?

1 квітня 2015 р.

28 березня в клініці «Оберіг» відбулася перша науково-практична Школа педіатра для практикуючих дитячих лікарів: педіатрів, інфекціоністів, імунологів за участі дитячих анестезіологів-реаніматологів. Незважаючи на суботній день, в конференц-залі клініки зібралося близько ста дитячих лікарів, адже тема засідання була дуже гостра, життєвоважлива – своєчасна діагностика, лікування та вакцинація від менінгококової інфекції.

Чому менінгококову інфекцію називають «страшним сном» педіатра? По-перше, це тяжке інфекційне захворювання з високою летальністю, до 20% осіб, що перенесли тяжкі форми менінгококової інфекції, мають залишкові наслідки, половина з них отримують тяжку інвалідність. Це типова «дитяча» інфекція, діти до 5 років складають понад 70% всіх хворих. Зазвичай, хвороба виникає дуже гостро і на початкових етапах практично не відрізняється від звичайної застуди – проявляється запальними явищами (нежить, висока температура тіла тощо). Через це лікарі швидкої, яких викликають через високу температуру або дільничні чи чергові педіатри часто помилково виставляють діагноз гостре респіраторне захворювання. Основний клінічний симптом, що дозволяє розпізнати менінгококцемію (поширення менінгококу в крові пацієнта) — характерний геморагічний висип, що зазвичай з'являється в 1-шу добу захворювання, рідше висипання утворюються трохи пізніше. Така висипка на ранніх етапах розвитку хвороби часто маскується під алергічну реакцію або звичайну, у дитячому віці, вітряну віспу, що також вводить в оману багато лікарів, які втрачають дорогоцінний час

Аналіз історій хвороб дітей, що померли від менінгококової інфекції в Україні (56 дітей, 2008 р.), дані дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. О.О. Богомольця.
Аналіз історій хвороб дітей, що померли від менінгококової інфекції в Україні (56 дітей, 2008 р.), дані дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. О.О. Богомольця.

Паралельно з тим, що хвороба вміло маскується під інші менш небезпечні захворювання, вона ще надзвичайно швидко розвивається. При блискавичних формах менінгококової інфекції від початку проявів захворювання проходить всього від 6 до 9 годин, коли наступає критична стадія хвороби та дитина помирає. Тяжким проявом менінгококцемії, нерідко з летальним результатом, є синдром Уотергауза-Фредеріксена, що характеризується розвитком тяжкого шоку вже у перші години захворювання.

Незважаючи на те, що менінгококова інфекція зустрічається доволі рідко (від 1 до 5 на 100 тис. людей), одна тільки зустріч лікаря з нею, залишає по собі страшний досвід на все життя, адже випадки, коли ти безсилий перед інфекцією, що стрімко розвивається та забирає життя дитини просто на твоїх очах не залишать байдужими жодного досвідченого лікаря-педіатра. Наразі єдиним науково обґрунтованим і надійним захистом від цієї страшної інфекції для дітей та дорослих є вакцинація (щеплення) від неї. В клініці «Оберіг» ми використовуємо сучасну полівалентну вакцину МЕНАКТРА® виробництва Sanofi-Pasteur, що захищає не тільки від можливої хвороби, а і від носійства інфекції.

Численні історичні приклади демонструють ефективність вакцинації в боротьбі з епідеміями менінгококової інфекції. Як приклад, у грудні 2010 р. вакцина проти менінгокока була застосована на усій території Буркіна-Фасо і в окремих районах Малі і Нігера (так званий «менінгітний пояс» у екваторіальній Африці), де, в цілому, було вакциновано 20 млн людей у віці 1-29 років. Згодом, у 2011 р., в цих країнах було зареєстровано найнижче за усю історію число підтверджених випадків генералізованої менінгококової інфекції, під час епідемічного сезону.

Шановні батьки, пам’ятайте, що захист Вашої дитини тільки у Ваших руках. Дізнайтеся про можливість вакцинації від менінгококової інфекції в клініці «Оберіг» та зробіть усвідомлений вибір на користь Вашої дитини! З питань вакцинації звертайтеся до контакт-центру клініки за номером 044 521 03 03.

Направлення:
Вакцинація (щеплення для дорослих та дітей), Дитяча імунологія, Дитячий стаціонар
Відділення:
Педіатрична служба
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»