• Головна
  • Післявакцинаційні реакції та ускладнення

Післявакцинаційні реакції та ускладнення

Що таке післявакцинаційні реакції?

Після проведення щеплення протягом деякого часу (наприклад, у випадку зі щепленням від дифтерії – 48годин) організм дитини може демонструвати активні пристосувальні процеси – підвищення температури, почервоніння та біль на місті уколу, тощо. Ці реакції не є дуже приємними для дитини та батьків, і в той же час вони демонструють нам, що дитина виробляє власний імунітет, і віднині захищена від хвороби.

Характер, час виникнення та тривалість реакції залежить від типу вакцини. Наприклад, після вакцинації проти кору, реакція може виникнути на 5-10 добу, та проявитись висипкою на шкірі та підвищенням температури. А після вакцинації від гепатиту В - може виникнути невеличке ущільнення в місті щеплення. Єдина спільна особливість всіх цих реакцій полягає в тому, що вони самостійно проходять через 1-2 доби.

Однак, обов’язково, перед проведенням щеплення запитайте у лікаря, коли післявакцинаційна реакція може виникнути та як довго може тривати.

Що таке ускладнення вакцинації (щеплення)?

Це небажані та досить важкі прояви що можуть виникнути після щеплення: анафілактичний шок, алергічні реакції різного ступеню важкості, судоми, неврологічні порушення та інше. Частота цих реакцій дуже мала, так, наприклад після введення корової вакцини неврологічні порушення можуть виникати в 1 на 5-10 млн. випадків щеплень. Генералізована БЦЖ інфекція, що виникає при порушенні техніки введення вакцини – в 1 на 1 млн. щеплень. При самих захворюваннях, від яких захищають ці вакцини, подібні ускладнення виникають набагато частіше.

Важкість та характер ускладнень після вакцинації може залежати від:

  • Порушення умов зберігання та транспортування вакцини. Вакцини не можна ані перегрівати, ані переохолоджувати, ані заморожувати. Саме через це жоден лікар педіатр не стане використовувати вакцину, за якість зберігання та транспортування якої він не може відповісти.
  • Порушення техніки введення вакцини (введення вакцини БЦЖ внутрішньошкірно, АКДС та інактивованої поліомієлітної – внутрішньом’язево, живої – перорально, тощо)
  • Порушення інструкції по введенню вакцини (недотримання протипоказань, недозволена комбінація)
  • Індивідуальні особливості організму (неочікувано сильна алергічна реакція, судоми, тощо). Саме через наявність цієї групи ускладнень категорично рекомендується відмовитись від вакцинації на дому. Кваліфіковану допомогу в таких ситуаціях можна надати тільки в спеціалізованих медичних закладах.
  • Приєднання інфекції - гнійні запалення в місті вакцинації та інфекції, в інкубаційному періоді яких було зроблене щеплення.