Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Рак тіла матки

Рак тіла матки

ПЕРЕВАГИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ РАКУ ТІЛА МАТКИ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

 • Центр здоров’я жінки, який надає спеціалізовану діагностику та оптимальне лікування жінкам з гінекологічними та онкогінекологічними захворюваннями.
 • Сучасна апаратура для інструментального обстеження – УЗД, МСКТ, МРТ, і досвідчені лікарі-діагности.
 • Біопсія ендометрія матки під час гістероскопії з використанням найбільш сучасного обладнання фірми KARL STORZ.
 • Сучасний Патогістологічний центр для дослідження біоптатів.
 • Хірургічне лікування раку ендометрія різними методами, в тому числі, малоінвазивним лапароскопічним доступом: гістеректомія (екстирпація), лапароскопічна асистуюча трансвагінальна гістеректомія, лапароскопічна суперцервікальна (надпіхвова) ампутація матки з придатками.


Рак тіла матки – одне з найбільш розповсюджених онкологічних захворювань. Згідно з Національним канцер-реєстром, в 2014 році серед жінок рак тіла матки займав друге місце після раку молочної залози в структурі захворюваності злоякісними новоутвореннями (за виключенням немеланомних раків шкіри) в Україні.


Зазвичай, коли говорять про рак тіла матки, мається на увазі рак ендометрія – слизової оболонки матки, яка щомісячно відторгається під час менструації. В більшості випадків, рак ендометрія є аденокарциномою (це злоякісна пухлина, яка розвивається з залозистих клітин).


Також зустрічається саркома матки – злоякісне новоутворення в міометрії, м’язовому шарі матки, або інших тканинах. Лікування саркоми і раку ендометрія відрізняються, хоча і мають деяку подібність.


Карциносаркома вважається агресивним типом раку ендометрія, і перший етап лікування в більшості випадків такий самий. Окремо варто згадати ще один поширений вид раку жіночих статевих органів – рак шийки матки. Він має свої особливості діагностики та лікування.


В цій статті ми розглянемо рак ендометрія. Зазвичай дане захворювання зустрічається у жінок старше 50 років після менопаузи. Але 25% випадків відбувається до настання менопаузи. У більшості пацієнток на момент діагнозу рак обмежений маткою (стадія I). Вони мають хороший прогноз, і 5-річна виживаність складає 90%.

ПРИЧИНИ РАКУ ТІЛА МАТКИ

Дуже часто злоякісні новоутворення ендометрія потребують естрогенів для свого росту. Без естрогенів вони не ростуть або ростуть повільно. Тому, за деякими виключеннями, фактори, які підвищують ризик раку ендометрія, пов’язані з естрогенами.


Захворювання може бути викликано синдромом Лінча (спадковий неполіпозний колоректальний рак, СНКРР). Кожна друга жінка з цим спадковим захворюванням стикається в своєму житті з раком ендометрія. Синдром Лінча присутній в 5% всіх випадків раку ендометрія.


Ризик підвищує наявність спадкових факторів, коли рак ендометрія був діагностований у близьких родичів (матері, сестри, доньки). До захворювання більш схильні жінки, які перенесли рак молочної залози або рак яєчників.


У випадку раку молочної залози розвитку раку ендометрія додатково сприяє прийом деяких лікарських препаратів. Вони пригнічують вироблення естрогенів, що повинно було би знижувати ризик раку ендометрія. Але одночасно чинять стимулюючий ефект на ендометрій, який підтримує ріст новоутворення. Тим не менш, користь медикаментозного лікування для пацієнток з раком молочної залози переважає ризик розвитку раку ендометрія.


Рак ендометрія може бути пов'язаний з деякими гінекологічними захворюваннями. Синдром полікістозних яєчників викликає підвищення рівня естрогенів і зниження рівня прогестерону, що сприяє розвитку злоякісного новоутворення.


Гіперплазія ендометрія – це надмірне розростання і потовщення слизової оболонки матки. На цьому фоні клітинии ендометрія можуть змінювати свою структуру і ставати атипічними.


Злоякісна пухлина може виникнути під впливом естрогенів при відсутності або недостатній кількості прогестерону. У деяких жінок спостерігається природній гормональний дисбаланс. Причиною також може бути прийом зовнішніх естрогенів, особливо, гормональна терапія після настання менопаузи, яка містить тільки естрогени без прогестерону.


Зайва вага збільшує ризик раку ендометрія, оскільки він підвищує рівень естрогенів. Також підвищений ризик мають жінки, які страждають на цукровий діабет та гіпертонію.


Рак ендометрія частіше зустрічається у жінок, які ніколи не були вагітними. Навпаки, жінки, які мали 5 і більше дітей, мають знижений ризик розвитку захворювання. На рак матки чинить вплив і загальна кількість менструальних циклів. Чим їх більше – тим вище ймовірність захворювання (з гормональних причин). Прийом протизаплідних таблеток, які містять естроген і прогестерон, знижує ризик розвитку раку ендометрія.

ДІАГНОСТИКА РАКУ ТІЛА МАТКИ

Найбільш розповсюджена перша ознака раку ендометрія – це вагінальна кровотеча. Після настання менопаузи у жінки не повинно бути вагінальних кровотеч, жодної краплини. Якщо раптом з’явилася кров – це привід негайно звернутися до лікаря.


До настання менопаузи симптоми раку ендометрія включають вагінальну кровотечу між менструаціями і рясну кровотечу під час менструації. Панікувати не варто, зазвичай ці скарги пов’язані з іншими захворюваннями, але обов’язково потрібно обстежитися.


На відміну від раку шийки матки, для раку ендометрія не існує скринінгових методів. Діагностика починається з клінічного огляду та інтравагінального УЗД. Під час УЗД проводиться замір товщини ендометрія. Якщо показник складає більше 4-5 мм в менопаузі, необхідно проведення біопсії.


Для виключення метастазів використовуються такі методи, як рентгенографія грудної клітки, УЗД, КТ. Якщо є підозра, що рак поширився на шийку матки, призначається МРТ з контрастуванням.


Біопсія пухлини ендометрія проводиться під час гістероскопії. Отриманий зразок тканини відправляється в патогістологічну лабораторію. Друге патогістологічне дослідження проводиться пізніше, після хірургічного видалення пухлини і лімфатичних вузлів.

РЕЗУЛЬТАТИ ПАТОГІСТОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

Результати дослідження біоптата включають декілька показників. Гістологічний тип – це тип клітин, з яких складається пухлина. Найчастіше зустрічається аденокарцинома (ендометріоїдна (80%)), серозна, змішана і муцинозна (близько 10%), серозний папілярний рак (5-10%), світлоклітинний рак (близько 1%), плоскоклітинний рак (близько 2%), недиференційований рак (близько 5%).


Ступінь диференціювання – це характеристика того, наскільки клітини пухлини відрізняються від нормальних клітин ендометрія. У випадку раку ендометрія виділяють ступені диференціювання від 1 до 3: високу, помірну та низьку. Високий ступінь (1) краще, ніж низький (3).


Пухлини високого та помірного ступеню диференціювання менш агресивні і рідше поширюються на інші тканини. Захворювання розвивається зазвичай в більш молодому віці на фоні довготривалої гіперестрогенії та гіперплазії ендометрія.


Поширення в лімфатичні судини – це наявність ракових клітин в близькорозташованих кровоносних та лімфатичних судинах, що може вказувати на розповсюдження пухлини в інші органи.

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ РАКУ ТІЛА МАТКИ

Для розробки схеми лікування і оцінки прогнозу необхідно знати стадію захворювання. Виділяють стадії від I до IV. Чим більше стадія, тим гірше прогноз. Стадію раку ендометрія визначають після операції, базуючись на картині, яку побачив хірург, і результатах гістологічного дослідження видаленої пухлини.


На I стадії рак обмежений тільки тілом матки, на II стадії – поширюється на шийку матки. III стадія означає, що рак вийшов за межі матки, але все ще обмежений малим тазом. Також на цій стадії в злоякісний процес можуть бути залучені лімфатичні вузли. На IV стадії рак уражає сечовий міхур, кишечник або віддалені органи – легені, печінку, кістки, мозок.


У більшості жінок рак ендометрія виявляють на I стадії, коли хірургічне лікування дуже ефективне. Для таких пацієнток важливо оцінити ризик рецидиву. Це дозволяє вибрати правильне лікування, яке зменшує ймовірність повернення захворювання, але при цьому зберігає якість життя (оскільки деякі види терапії мають багато побічних ефектів).


Основну роль в лікуванні раку ендометрія матки грає хірургічна операція. Радіотерапія та хіміотерапія, які проводяться після втручання, називаються ад’ювантними терапіями. Це означає, що вони використовуються тільки в доповнення до хірургічного лікування.


Задача хірурга – визначити стадію захворювання і провести видалення осередку захворювання в необхідних межах,  а також при необхідності тазових та поперекових лімфатичних вузлів. Хірургічне втручання може виконуватися лапаротомним (відкритим), лапароскопічним або лапароскопічно-асистованим піхвовим доступом. В останньому випадку видалення органів проводиться через піхву під контролем камери, введеної через невеликий розріз на животі.


Під час операції хірург оцінює розмір, локалізацію пухлини, її поширення на інші органи. Проводиться змив черевної порожнини – рідина з черевної порожнини відсмоктується і відправляється в лабораторію для пошуку ракових клітин. Всі видалені тканини також підлягають патогістологічному дослідженню.

АД’ЮВАНТНА ТЕРАПІЯ

Рішення про проведення ад’ювантної терапії приймається міждисциплінарною командою медичних професіоналів. У пацієнток з раком ендометрія I стадії ад’ювантна терапія не завжди необхідна.


Для попередження рецидиву захворювання може бути призначена радіотерапія. Також вона може бути рекомендована, якщо пухлина визнана неоперебальною. При вагінальній брахітерапії джерело радіації розміщується в піхві. Також може проводитись дистанційна радіотерапія, коли зовнішнє джерело опромінює таз пацієнтки.


Хіміотерапія зазвичай призначається при стадіях III та IV. Існує декілька режимів хіміотерапії, які обов’язково містять один препарат платини. Для хіміотерапії раку ендометрія застосовуються такі лікарські засоби, як цисплатин, карбоплатин, доксорубіцин, паклітаксел та інші.


На стадіях III та IV також використовується гормональна терапія, яка підвищує рівень прогестерону або знижує рівень естрогенів в організмі.


Якщо у вас з’явились тривожні симптоми – вагінальна кровотеча під час менопаузи, кровотеча між менструаціями або рясна кровотеча під час менструації – негайно звертайтесь до лікаря! Рання діагностика раку ендометрія – запорука успішного лікування. Запишіться на прийом до лікарів-гінекологів Центра здоров’я жінки Універсальної клініки «Оберіг» за номером:

(044) 521 30 03Як боротися з раком тіла матки

Онкологія ендометрію, також відома як рак тіла матки, є одним із найпоширеніших гінекологічних захворювань. Найбільшого ризику розвитку цієї патології схильні жінки віком 50-70 років, а ключовим провокаційним чинником є ожиріння – бич сучасної цивілізації. Проблема являє собою аномальне і безперервне зростання онкологічних клітин, які формуються в слизовій оболонці органу.

Клінічна картина рака тіла матки

Рак ендометрію дається взнаки відносно швидко.

Особливості симптоматики:

 • Спочатку виникає аномальна вагінальна кровотеча. У жінок, у яких припинилися менструації, такого не повинно бути.
 • 90% жінок повідомляють про нетипові виділення з піхви.
 • При цьому статистика показує, що приблизно 5% випадків раку тіла матки протікають безсимптомно.
 • Пізніші стадії характеризуються болем в нижній частині живота та попереку. З'являються рецидивні запалення зовнішніх і внутрішніх статевих органів.
 • Характерною ознакою, типовою для запущеної стадії є відчуття повноти в тазу.

Варто наголосити, що аномальна кровотеча не завжди означає, що розвивається онкологія, але водночас може бути сигналом інших тривожних гінекологічних захворювань. У будь-якому випадку рекомендується звернутися до лікаря у «Центрі здоров'я жінки» універсальної клініки «Оберіг». Тут поставлять правильний діагноз та призначать сучасне лікування.

Як запобігти раку тіла матки – чинники ризику

Регулярні відвідування гінеколога та трансвагінальне ультразвукове дослідження допомагають виявити проблему. Захворюваність зростає з віком. Основними гормонами, що підвищують ризик хвороби, є естрогени, тому будь-яка ситуація, за якої їхня концентрація підвищена, схиляє до її розвитку.

До них відносять:

 • Ожиріння.
 • Безпліддя.
 • Порушення овуляції.
 • Гормональна контрацепція, що складається лише з естрогенів (без балансування з прогестероном).
 • Відсутність потомства.
 • Ранній початок менструації.

Своєю чергою від онкології ендометрію захищають: народження дітей (під час вагітності висока концентрація прогестерону суттєво пригнічує активність естрогенів), висока фізична активність та відповідне харчування. Рекомендується прийняття оральних контрацептивів (двокомпонентних) або внутрішньоматкова спіраль.

Як діагностувати та лікувати рак тіла матки

Діагностика відіграє ключову роль при ранньому виявленні онкологічного процесу.

Щоб розпізнати захворювання необхідно зробити таке:

 • Найважливішим тестом є так зване вишкрібання (абразія) порожнини органу з наступним гістопатологічним дослідженням. Процедура полягає у вискоблюванні шару клітин ендометрію спеціальним інструментом. Проводиться під загальним наркозом. Варто наголосити, що хірургічна рана не залишається, оскільки проводиться через природні отвори тіла, і пацієнтка залишає клініку через 3-4 години, без будь-яких нездужань.
 • Ще одним часто проведеним обстеженням є гістероскопія, тобто введення в матку мініатюрної камери, що дає змогу побачити ендометрій при великому збільшенні та взяти відповідні зразки для дослідження.
 • Наступний етап – гінекологічний огляд спеціалістів універсальної клініки «Оберіг». Потрібно при спостереженні за жінками, які входять до груп підвищеного ризику.
 • Крім того, проводяться рентгенологічне дослідження легень та комп'ютерна томографія органів черевної порожнини та малого таза для виключення метастазів.

Метод лікування хворих на рак тіла матки залежить від стадії розвитку раку на момент діагностики:

 • Основним способом є хірургічна операція, що має на меті видалення органу та його придатків (тобто яєчників, маткових труб). В окремих клінічних ситуаціях може знадобитися видалення частини піхви, тазових лімфатичних вузлів або великого сальника.
 • У неоперабельних випадках застосовують променеву терапію, рідше хімієтерапію.

Оскільки багато хворих є людьми похилого віку і страждають на хвороби систем кровообігу і дихання, хірургічне лікування часто протипоказане навіть на ранніх стадіях захворювання. Звернення до професіоналів у «Центрі здоров'я жінки» універсальної клініки «Оберіг» – реальний шанс позбутися патології на основі інноваційних методів діагностики та сучасних способів лікування.