Why do we learn "Spanish"?
3 April 2020
3 April 2020
У 1918-1919 роках світом прокотилася хвиля “іспанки” – важкого та смертельно небезпечного грипу.
Вірусом заразилась третина людства – близько 500 млн осіб. Загинуло щонайменше 50 млн людей, а за деякими оцінками – навіть 100 млн.
Крім високої температури, “іспанка” викликала важкі симптоми, не притаманні звичайному грипу, такі як кровотечі зі слизових оболонок – легень, носа, вух, шлунку та кишечника. Вона часто закінчувалася смертельною пневмонією.
Незважаючи на свою назву, “іспанка” вирувала не тільки в Іспанії. Справа в тому, що пандемія відбувалася в часи Першої світової війни, і країни-учасники приховували рівень захворюваності, щоб про нього не дізнався ворог.
Іспанія ж була нейтральною країною, де про епідемію грипу вільно писала преса. Тому цей грип і називали “іспанським”.
Війна зіграла свою роль в поширенні захворювання. Сотні тисяч солдат скупчувалися у військових таборах, а потім розвозили грип світом. Багато людей були ослаблені та легко підхоплювали інфекцію.
Лікарі не знали, як лікувати “іспанку”. У той час не було вакцини від грипу та антибіотиків для боротьби з вторинними бактеріальними інфекціями. Зупинити поширення грипу могли тільки ізоляція хворих, карантин, заборона зібрань та миття рук. Дуже знайомо, правда?
Але не всі громади дотримувалися цих рекомендацій.
Після того як США приєдналися до Першої світової війни в 1917 р., в американських містах проводили паради для збору грошей на воєнні витрати.
Влада міста Філадельфія проігнорувала протести медичної спільноти та не скасувала парад 28 вересня 1918 р.
Зібралося близько 200 тис. глядачів. Протягом наступного місяця в Філадельфії загинуло від “іспанки” більше ніж 10 тис. людей.
У той же час місто Сент-Луїс відмовилося від параду. Більш того, за два дні після появи перших хворих, були закриті школи, ігрові майданчики, бібліотеки, зали судових засідань та церкви. У результаті від грипу у Сент-Луїсі померло не більше 700 осіб.
Сьогодні ми часто чуємо вираз “flatten the curve” – зробити криву захворюваності пологішою, щоб медична система могла витримати навантаження.
Аналіз того, коли в 1918 р. міста закривали школи, кафе і театри, забороняли масові зібрання, впроваджували соціальне дистанціювання, дає нам простий урок. Раннє втручання до того, як вірус “вибухне” в громаді, дійсно може “flatten the curve”.