Hypospadia in children: symptoms, diagnosis and treatment
20 February 2025


20 February 2025
Здоров'я майбутньої дитини формується ще в утробі матері, і на цей процес впливає безліч чинників. Навіть якщо жінка дотримується правильного харчування, веде здоровий спосіб життя, уникає інфекцій і стресів, малюк все одно може народитися з певними особливостями розвитку. Екологічне середовище, використання хімічних добавок у продуктах, пестициди, ГМО, стресові ситуації та навіть генетична схильність - усе це може вплинути на формування організму дитини. Тому вкрай важливо з самого раннього віку приділяти увагу діагностиці, профілактиці, за необхідності - своєчасному лікуванню, щоб дитина могла рости здоровою, активною і щасливою. Одним із серйозних, але виліковних захворювань малюків чоловічої статі є гіпоспадія, яка нині може діагностуватися і лікуватися в ранньому віці.
Гіпоспадія у новонароджених - це вроджена аномалія розвитку сечовипускального каналу в хлопчиків, за якої його зовнішній отвір розташовується не на вершині голівки статевого члена, а нижче - на вінцевій борозні, стовбурі або навіть у ділянці калитки та промежини. Цей стан може супроводжуватися викривленням статевого члена і порушенням процесу сечовипускання.
У дівчаток гіпоспадія трапляється вкрай рідко і виражається в неправильному розташуванні отвору уретри ближче до піхви, але такі випадки є винятком.
Розібравшись, що таке гіпоспадія у хлопчиків, необхідно зрозуміти причини виникнення захворювань.
Вважається, що гіпоспадія в дитини формується на ранніх термінах вагітності (6-14 тижні), коли триває активний розвиток статевої системи в плода. Ризик виникнення цієї патології збільшується при впливі несприятливих факторів. До групи ризику потрапляють:
Будь-які несприятливі чинники можуть негативно позначитися на внутрішньоутробному розвитку. Незважаючи на те, що точну причину захворювання не завжди можна встановити, все ж фахівці виділяють низку чинників, що підвищують ризик його виникнення. Основні причини гіпоспадії у дітей:
Гіпоспадія у дитини може розвиватися під впливом безлічі факторів, і не завжди вдається запобігти її виникненню. Знання можливих ризиків дає змогу майбутнім батькам мінімізувати несприятливий вплив і своєчасно проводити діагностику для виявлення подібних патологій.
Гіпоспадія у новонародженого підрозділяється на кілька типів залежно від розташування зовнішнього отвору уретри:
Головчаста гіпоспадія вважається найлегшою формою. Отвір розташований нижче нормального, але на голівці, можливе незначне викривлення статевого члена, спостерігаються невеликі труднощі з напрямком сечового струменя.
За вінцевої гіпоспадії у дітей уретра відкривається в ділянці вінцевої борозни, спостерігається викривлення пеніса, а сечовипускання частіше відбувається вниз, потрібна сидяча поза.
Стовбурова гіпоспадія в дитини характеризується значним викривленням органа, отвір уретри розташований на стовбурі статевого члена, спостерігаються труднощі із сечовипусканням, а надалі можливі проблеми зі статевою функцією.
За мошоночної гіпоспадії уретра відкривається в ділянці мошонки, статевий член недорозвинений і викривлений. Сечовипускання можливе тільки сидячи.
Промежинна гіпоспадія у новонароджених вважається найважчою формою. Статевий член сильно недорозвинений, отвір уретри розташований у промежині. Крім цього промежинна форма часто супроводжується іншими аномаліями розвитку.
Гіпоспадія у новонародженого виявляється ще в пологовому будинку під час первинного огляду малюка. Але в деяких випадках потрібна більш детальна діагностика для визначення ступеня патології, можливих супутніх порушень.