History of encephalography: "the bourgeois element that changed neuroscience"
19 July 2021
19 July 2021
Українця Володимира Правдич-Немінського можна з повним правом назвати одним із творців сучасної нейронауки. Адже він першим у світі виконав електроенцефалографію (ЕЕГ) – запис електричної активності головного мозку. Це дослідження є ключовим в діагностиці деяких неврологічних захворювань, зокрема, епілепсії.
Про Правдич-Немінського знають лише фахівці. Можливо, це сталося через те, що в радянські часи його вважали «буржуазним елементом». Історія його життя – це багато інститутів, міст, звільнень, доносів. У 1929 році Правдич-Немінський був заарештований за контрреволюційну агітацію і висланий на заслання до Архангельська на три роки. У 1932 році став професором Вологодського ветеринарного інституту, але через рік його звільнили як «представника старої буржуазної інтелігенції» та через його «ідеологічну ворожість».
Правдич-Немінський народився в 1879 році в сім’ї польсько-українського шляхетного роду. У 1901 році вступив на медичний факультет Казанського університету, але за рік перейшов на фізико-математичний факультет. У 1903 році перевівся на навчання до Київського університету, де отримав диплом за фахом «хімія».
У 1912 році Правдич-Немінський уперше в світі зареєстрував електричну активність мозку, використавши електроди, розміщені на поверхні (а не в глибині, як це робили попередні дослідники) головного мозку собаки. Отриманий запис він назвав електроцереброграмою. Згодом він зняв ЕЕГ з неушкодженої поверхні голови тварини.
Цікаво, що тільки після цього він отримав медичну освіту, вступивши в 1915 році на медичний факультет Київського університету. Можливо, навчання та вир історичних подій, у який потрапив український народ, не дали йому можливості випередити німця Ганса Бергера, який у 1924 році зняв першу ЕЕГ у людини.
Дізнатися більше про історію медицини ви можете за хештегом #оберіг_історія або на нашому сайті.