History of the first heart transplant
13 January 2022
13 January 2022
В грудні 1967 року під яскравим світлом операційних ламп своє друге життя почало серце молодої жінки Деніз Дарваль. Воно забилось у грудях безнадійно хворого Луї Вашканскі. Це була перша в світі успішна пересадка серця, яку виконав 45-річний хірург Крістіан Барнард.
Крістіан народився у сім’ї бідного священика в Південно-Африканській Республіці. Батьки не могли забезпечити освіту сина, тож він міг покладатися лише на свої сили. Крістіану вдалося отримати стипендію на навчання в Кейптаунському університеті.
Щодня він йшов пішки 8 кілометрів до своєї Alma mater. Також хлопцю довелося швидко вивчити англійську мову, оскільки в його родині розмовляли на африкаанс – мові нащадків нідерландських колоністів. Після закінчення університету Крістіан почав працювати сімейним лікарем.
В 1956 році Крістіан отримав стипендію на навчання в США. Він вирушив опановувати загальну хірургію. Одного разу його запросили асистувати на кардіологічній операції. Можливості хірургії на відкритому серці настільки вразили Барнарда, що він вирішив обрати саме цю спеціалізацію.
В США Крістіан познайомився з технікою пересадки серця, розробленої американськими лікарями в експериментах на собаках. Ті не сприймали допитливого Крістіана як конкурента, тому дозволяли йому спостерігати за дослідами. Але амбіційний Барнард вважав інакше. Він говорив про себе: «Я ніколи не був хорошим глядачем. Я або беру участь у грі, або вона мене не цікавить».
В 1958 році Крістіан повернувся в Кейптаун і почав власні дослідження на собаках. В жовтні 1967 року він сказав керівнику відділення кардіології: «Все готово до пересадки серця. У нас є команда, і ми знаємо, як це зробити».
Луї Вашканскі прожив лише 18 днів. Вже 2 січня Барнард зробив другу пересадку пацієнтові, який отримав додаткових 19 місяців життя. Наступні двоє прооперованих прожили рік, а 5-ий і 6-ий – відповідно 13 і 24 роки. Наразі в світі виконується щорічно більше 5 тисяч пересадок серця.
Трансплантація значно розвинулася: вдосконалилися хірургічні техніки, анестезіологічне забезпечення, імуносупресивні препарати. Пишаємося, що наша клініка також залучена до цієї галузі: в «Оберегу» проводиться трансплантація печінки.
Дізнайтеся більше про історію медицини в соцмережах за #оберіг_історія або на нашому сайті.