History of kidney transplantation
19 February 2021
19 February 2021
Мало хто знає, що трансплантацію нирки людині вперше виконали в Україні. У 1933 році хірург Юрій Вороний пересадив трупну нирку молодій жінці після спроби самогубства. Вона отруїлася хлоридом ртуті через сімейну сварку. У жінки розвинулася гостра ниркова недостатність, і хірург вирішив пересадити їй нирку від чоловіка, який помер від черепно-мозкової травми.
Нирку приєднали до судин стегна. За кілька годин після операції нирка запрацювала та виділила крапельки сечі крізь норицю, сформовану в шкірі. Та через два дні хвора померла. Це сталося через реакцію відторгнення трансплантату. У той час лікарям було ще небагато відомо про гістосумісність – сумісність тканин донора і реципієнта.
У наступні роки Вороний виконав ще п’ять пересадок нирки. Він використовував трансплантацію як тимчасовий захід – для підтримки життя пацієнта, доки не запрацюють його власні нирки. На лікарському симпозіумі в 1950 році Вороний описав два випадки. В одному з них донорська нирка функціонувала чотири дні, в другому – сім. Цього було достатньо, щоб пацієнти одужали та згодом виписалися з лікарні.
Перша успішна трансплантація нирки в сучасному уявленні була виконана в 1954 році американським хірургом Джозефом Мюрреєм. На той час реакція відторгнення трансплантату все ще залишалася непереборною перешкодою. Тому Мюррей вирішив провести операцію, де донором і реципієнтом були би монозиготні близнюки. Вони мають генетично ідентичні організми, а значить – сумісні між собою.
Для 23-річного Річарда Херріка ця трансплантація була єдиним шансом на спасіння. Він отримав нирку від свого брата-близнюка Рональда, прожив ще вісім років, одружився і став батьком двох дітей. У 1962 році Мюррей вперше успішно пересадив нирку молодій жінці від трупного донора. Це стало можливим завдяки розробці ліків, які запобігають реакції відторгнення трансплантата. За свої досягнення хірург отримав Нобелівську премію з медицини в 1990 році.
Ми пишаємося, що робимо свій внесок в розвиток трансплантології в Україні, продовжуючи роботу Юрія Воронова. В «Оберегу» працює Центр реконструктивної урології, хірургії та трансплантації нирок на чолі з лікарем-хірургом Миколою Поляковим. Нещодавно була проведена перша в нашій клініці трансплантація нирки від родинного донора.
Дізнатися більше про історію медицини ви можете в Facebook за хештегом #оберіг_історія або на нашому сайті: https://oberig.ua/news/list/istoriya-medicini.