History of transplantology
11 September 2020
11 September 2020
Трансплантація органів уже давно не належить до експериментальної хірургії, але залишається втручанням, яке вимагає надзвичайної майстерності.
У 1963 році у Вашингтоні забралася невелика конференція за участі 25 провідних трансплантологів з усього світу. Результати, які вони представили, були вкрай невтішними. Менше ніж 10% з сотен пацієнтів доживали до трьох місяців після пересадки органів.
Звичайно, були і вдалі випадки. У 1954 році американський хірург Джозеф Мюррей вперше успішно виконав трансплантацію нирки. Але орган був пересаджений пацієнту від брата, однояйцевого близнюка, який мав такі самі гени. Спроби трансплантацій від інших людей, навіть від різнояйцевого близнюка, у більшості випадків закінчувалися реакцією відторгнення трансплантату – атакою імунної системи на чужорідний орган.
У конференції брав участь новачок в трансплантології, американець Томас Старзл, якого запросили в останню чергу. Неочікувано доповідь Старзла шокувала присутніх. Він описав новий протокол імуносупресивної терапії (преднізон+азатіопрін), який успішно запобігав реакції відторгнення трансплантату. Завдяки йому 70% пацієнтів після пересадки нирки доживали до 1 року. Ця новина блискавично розлетілася медичними колами.
Подальший розвиток імуносупресивних препаратів дозволив трансплантології стрімко рухатися уперед. У 1967 році Томас Старзл вперше успішно пересадив печінку. Того ж року першу трансплантацію серця виконав Крістіан Барнард, хірург з Південно-Африканської Республіки.
Сьогодні успішність програм трансплантації печінки вимірюється показником п’ятирічного виживання, котрий становить 75%, а для трансплантації від живого донора показник є навіть вищим.
У клініці “Оберіг” з червня проводяться трансплантації печінки від живого родинного донора. Команда Центру хірургії печінки – це професіонали з унікальним досвідом, який дозволяє рятувати життя, змінювати уявлення пацієнтів про лікарню й медицину.
Телефонуйте в наш контакт-центр за номером +38 044 521 30 03.