Spicy history of sanitary and epidemiological surveillance
11 February 2022
11 February 2022
В 1770 році Йоган Струензе, особистий лікар данського короля з психічним розладом, став правителем країни. Вперше в європейській історії необмежену владу отримав медик. Результатом його правління став санепіднагляд.
Одного разу до кабінету Йогана Струензе, який працював у маленькому німецькому містечку, привели данського короля Кристіана VII. Лікареві не повідомили, хто його пацієнт. Просто добре одягнений пан, який занедужав у дорозі. Король не міг описати, що в нього болить. І Струензе запідозрив душевні негаразди. Вони відверто поговорили, і Кристіану лікар дуже сподобався.
Повернувшись додому, король зробив Струензе лейб-медиком і наказав вилікувати від меланхолії свою дружину, 19-річну Кароліну Матильду. Причина меланхолії була зрозуміла лікареві одразу: Кристіан уникав королеви, незважаючи на її красу. Королева та лікар закохалися один в одного. Тоді Струензе вирішив подати у відставку.
Але королю було все одно на зраду дружини, аби медик залишився з ним. Замість відставки Струензе отримав владу. Лікар взявся за реформи. Він виділив більше коштів з бюджету на будівництво лікарень і шкіл. Також Струензе створив «санітарну поліцію», прообраз санепіднагляду. Ця поліція мала право діяти на свій розсуд, не чекаючи наказу зверху. Наприклад, в 1771 році вона закрила порти для російських кораблів, доки в Росії вирувала чума.
На жаль, історія Струензе закінчилася сумно. Вороги кинули його за грати. Без лікування король обезумів і підписав смертний вирок своєму лікареві, не розуміючи, що робить. Королеві оформили розлучення та вислали за кордон. Але дівчинка, яку Кароліна Матильда народила від лікаря, стала принцесою. Її нащадки – нинішні королі Іспанії та Швеції – спадок Струензе, як і санепіднагляд.
Більше цікавого про історію медицини за #оберіг_історія або на нашому сайті.