About the Delta strain and the next wave of covid
29 June 2021
29 June 2021
22 червня МОЗ повідомило про перші два випадки COVID-19 в Україні, викликаного варіантом коронавірусу Дельта. Чи варто чекати нову хвилю? Чи захищають від Дельти вакцини? Давайте розберемося разом.
Дельта – це новий варіант коронавірусу (варіанти ще називають штамами). Уперше його виявили в Індії наприкінці минулого року. А в квітні в цій країні відбувся катастрофічний спалах захворюваності через Дельта. Варіант має кілька мутацій у спайковому білку, з якого складається “корона” вірусу. Ці зміни посилюють здатність вірусу інфікувати людину.
У травні ВООЗ віднесла Дельту до “варіантів, які викликають занепокоєння”. Дельта почала стрімко витісняти інші варіанти в багатьох країнах, зокрема в Росії, Португалії, Великобританії, Індонезії. Загалом варіант зафіксований у 80 країнах світу.
Наразі у Великобританії більше 90% нових випадків COVID-19 викликані саме Дельтою. Ріст захворюваності спостерігається у всіх вікових групах, але найбільше – серед людей 20-29 років. Це пов'язано з тим, що молодь ще не вакцинована, на відміну від старшого населення.
Британські вчені прийшли до висновку, що Дельта на 64% більш заразна, ніж Альфа (“британський” штам), яка, в свою чергу, є більш заразною, ніж “уханьський” коронавірус.
Поки що складно впевнено говорити про тяжкість захворювання, викликаного Дельтою. Попередні дані від шотландських вчених вказують на те, що Дельта підвищує ризик госпіталізації в два рази.
Але є і хороші новини: дві дози вакцини компаній AstraZeneca і Pfizer надійно захищають від госпіталізації. Їхня ефективність складає 92% і 96% відповідно. У випадку однієї дози ефективність AstraZeneca знижується до 71%. У Pfizer падіння не настільки відчутне – 94%.
Згідно з прогнозом Робочої групи з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2, НАН України, нова хвиля може початися ще раніше осені. Тому вкрай важливо отримати обидві дози вакцини якомога швидше. І навіть після щеплення варто не нехтувати правилами – носити маску та дотримуватися соціальної дистанції.