How has tomography changed medical diagnosis?
24 April 2020
24 April 2020
Відкриття рентгенівських променів у 1895 році вперше дозволило “зазирнути” у людське тіло без розрізів. На початку ХХ століття спроби покращити інформативність рентгенівського обстеження призвели до створення технології сканування – томографії, від грецького слова tomos, що означає “зріз”.
Спочатку томографія представляла собою одночасне пересування джерела та детектора рентгенівських променів, що давало розмитий знімок, на якому в фокусі була тільки одна площина.
Перші апарати комп’ютерної томографії (КТ) з’явилися в 1970-х роках. Розвиток комп’ютерів та програмного забезпечення дозволив об’єднувати декілька рентгенівських знімків, виконаних під різними кутами, в єдине зображення.
Сучасні КТ виконують тисячі вимірювань рентгенівських променів за секунду, а отримані дані після цифрової обробки перетворюються на тривимірні зображення.
У той же час, в 1970-х роках, почала розвиватися і магнітно-резонансна томографія (МРТ). На відміну від КТ цей метод не супроводжується опроміненням пацієнта.
Апарат МРТ по суті є великим циліндричним магнітом. Метод ґрунтується на вимірюванні електромагнітного сигналу ядер атомів водню під впливом магнітного поля високої напруженості.
Перший МРТ-апарат для сканування всього тіла був створений Реймондом Дамадьяном, американским вченим вірменського походження. У 1977 році він випробував свій винахід, зробивши МРТ грудної клітки асистента. Дослідження тривало 5 годин!
Сучасні томографи працюють набагато швидше та дають значно якісніші зображення. У новому корпусі клініки “Оберіг” використовуються апарати найвищого класу – один МРТ та два КТ від компанії Siemens.
Сила магніту МРТ Magnetom Vida є в два рази більшою ніж у стандартних МРТ – 3 проти 1,5 Тесла (Тесла – одиниця вимірювання магнітної індукції).
Це забезпечує надзвичайну чіткість та деталізацію зображення при меншій тривалості обстеження.
На апараті Magnetom Vida можна проводити МРТ серця, легенів і кишечника. Раніше МРТ не використовували для дослідження цих органів через їхню рухливість.
Magnetom Vida дає можливість проводити обстеження без затримки дихання, що є важливим для дітей та пацієнтів у важкому стані.
А також він працює тихіше ніж звичайні МРТ.
У новому корпусі використовуються КТ Somatom go.Top та Somatom Confidence.
Доза опромінення на таких апаратах значно зменшена.
Somatom Confidence – це спеціалізований КТ для планування радіотерапії. Отримані на ньому знімки дозволяють медичним фізикам розрахувати дозу опромінення, а лікарям-онкологам – провести контурування (точне виділення пухлини та критичних органів).