Breast cancer
16 October 2020
16 October 2020
РМЗ у жінок в Україні з 2000 року залишається на першому місті в структурі захворюваності на злоякісні новоутворення і складає майже 15 тисяч випадків за минулий рік. При цьому 5,5 тисяч українок у рік помирає від цього захворювання.
У віковій категорії 18-29 років рак молочної залози – на другому місці по частоті виникнення після раку шийки матки, а з 30 років і до 74 стійко виходить на першу позицію, і тільки в старечому віці поступається немеланомним захворюванням шкіри.
Які ж досягнення сучасної онкології та які перспективи подолати цю недугу?
Тут є чим похвалитись. Сама парадигма лікування онкологічних захворювань змінилась. Лікування будується за принципом 4 П – персоналізація, превенція, предикція та партнерство.
Перш за все, наука вияснила, що злоякісні пухлини різні за своїми біологічними властивостями. Їх утворення та ріст залежать від активації патологічного клітинного ділення різними шляхами.
У випадку з раком молочної залози – це, перш за все, активація через вплив статевих гормонів, так звана група гормон-залежних пухлин люмінального типу А. Їх більшість, їх клінічний перебіг має сприятливий прогноз, стратегія лікування направлена на блок дії гормонів, а можливості лікування досягають 98% вилікування. Звісно, враховується стадія, на якій діагностовано захворювання: чим раніше, тим менший об’єм лікування та вищий відсоток одужання.
Наступна біологічна група – це залежна від дії епідермальних факторів росту, так звана HER2\neu позитивна. Більш агресивна в перебігу, але добре лікується за допомогою таргетних препаратів – моноклональних антитіл проти білків-рецепторів факторів росту.
Комбінація властивостей першого та другого біологічних типів утворює третій, так званий люмінальний тип В, він потребує лікування направленого проти обох механізмів росту пухлини.
Також є інша група пухлин – тих, що активуються іншими механізмами, ще до кінця не уточненими. Хоча один з них добре відомий – генетично обумовлений дефект системи відновлення ДНК клітини після пошкодження. Найбільш відомими сучасному суспільству (на прикладі Анжеліни Джолі) є представники групи так званих генів-хранителів клітинного циклу, що носять назву BRCA 1 та 2 (breast and ovarian cancer). Певний дефект будови цих генів – мутація – успадковується нащадками і проявляється випадками захворювання на рак молочної залози чи рак яєчників у жінок, рак грудної залози та простати у чоловіків.
Визначення носійства мутацій BRCA 1\2 та інших генів також важливе для превентивного принципу сучасного лікування – профілактичного видалення вразливих органів заздалегідь. Наприклад, профілактичної мастектомії чи оваріектомії.
Інформованість пацієнтки щодо виду та особливостей своєї пухлини сприяє партнерству з лікарем, чіткому дотриманню протоколу лікування, а відповідно підвищує шанси на одужання.
Щодо хірургічного лікування, то можна сказати, що за останні 30 років сталися революційні зміни. Збереження залози – пріоритне. Привабливість, жіночність, материнство – ці поняття в суспільстві асоціюються з молочною залозою. Тому всі дії команди лікарів мають бути спрямовані на збереження чи відновлення її форми. Крім суто психологічного аспекту, існують і науково обґрунтовані дані доцільності зменшення об’єму хірургічного втручання. Ідеться про онкопластичний підхід.
Ще в 80-90 роках минулого століття роботами відомих онкологів доведено: збільшення об’єму операцій не призводить до продовження життя чи вилікування пацієнток. А от комбінація медикаментозної терапії (під нею на цей момент ми розуміємо хіміотерапію, таргетну та імунотерапію), органозберігаючого хірургічного втручання та променевої терапії істотно подовжує і безрецидивну, і загальну виживаність. Наступні дослідження підтвердили ефективність комбінованого підходу та можливість досягти хорошого естетичного результату.
Цим підходам онкологія завдячує пластичній хірургії. Саме звідти прийшли методики реконструкції залози власними тканинами чи імплантатами. На сьогоднішній день метою лікування раку молочної залози є повне одужання з найкращим естетичним результатом.
З чого ж починається цей важкий для пацієнтки шлях одужання? З правильного вибору лікувального закладу. Тільки в клініці, де є мультидисциплінарна команда, можливе якісне лікування за світовими стандартами. І з гордістю можемо сказати, що наша клініка саме така.