Answers to questions from patients of endocrinologist Lilia Taran
17 December 2013
17 December 2013
Питання:
Добрий день. Почну з самого початку.
У 2005 році мене направили до ендокринолога у зв'язку з порушенням менструального циклу.
Призначили аналізи: ТТГ - 2,2 .од .; АТРО - 61, 2 од. Призначення - йодомарін і еутірокс.
Проходжу лікування донині, йодомарін згодом заборонили.
У серпні 2013 року, я, сказала доктору, що планую вагітність (мені 26 років).
На той момент приймала еутірокс в дозуванні 75, ТТГ при такому дозуванні був - 3.75 (норма 0, 27 - 4.2), Доктор сказала, що для вагітності рівень ТГГ д.б.н. близько 2. ! Тіреглобулін, анітела - 475,1 (норма до 115,0); Пероксидаза ЩЗ, антитіла - 418,5 (норма до 34,0) !!
На підставі цього доктор підвищив дозу Еутироксу до 100. Через місяць ТТГ - 3.5 (норма 0, 27 - 4.2). (Цей аналіз я не знаючи того, здавала вже вагітна.)
Три тижні тому я дізналася, що вагітна, повідомила лікаря, що вагітна, вона підняла дозу Еутироксу до 125, і пізніше керуючись думкою, що рівень гормону повинен бути нижче (близько 2), вона знову підняла дозування Еутироксу до 150. !!!! !! Сказада повторити аналіз через 3 тижні. І прийом йодомарина 100 по 1 табл. через день. !!!
Чи обгрунтована така висока доза Еутироксу ????
Чи не буде передозування ???
Чи не зашкодить це малюкові ????
Чи можна мені застосують йодомарін ??????
Як бути ????? ч то б зберегти вагітність і не нашкодити малюкові !!!!!!!
Ірина
Відповідь:
Вітаю, Ірино Василівно!
Для жінок з АІТ, які планують вагітність рекомендований цільовий рівень ТТГ від нижньої межі норми до 2,5 од .; вагітним: 1 триместр: 0,1-2,5, 2-ий -0,2-3, 3-ий -0,3-3 од. Під час вагітності рекомендовано контролювати ТТГ і Т4 вільний кожні 4-6 тижнів. Ендокринолог абсолютно обгрунтовано збільшила дозу Еутироксу зі 100 мкг до 125, грунтуючись на отриманому результаті ТТГ 3,5 од., який перевищував цільовий. Справа в тому, що навіть незначна нестача гормону щитовидної залози (ЩЗ) тироксину негативно позначається на зачаття, виношування і розвитку дитини. Незначний надлишок тироксину менш небезпечний в цьому відношенні, ніж нестача. Йодомарин в 100 мкг однозначно не зашкодить Вашій ЩЗ. Десь з 12 тижнів. вагітності ЩЗ плода починає сама синтезувати гормони, тому їй так само потрібен йод. Зазвичай прийом препаратів йоду продовжують на період вагітності та годування груддю (в інтересах дитини).
Так що, Ірина, не переживайте, приймайте 125 мкг Еутироксу і 100 мкг йодомарина, здайте аналіз крові на ТТГ і Т4 вільний через 4-6 тижнів. від початку прийому відкоригованої дози, а далі буде видно. Виникнуть питання - пишіть або приходьте на прийом.
Питання:
У дочки аутоімунний тиреоїдит з 6 років, спостерігається, кожні півроку здаємо аналізи. Зазвичай були підвищені антитіла, гормони були в нормі. Зараз їй 19 років. Здали аналіз на ТТГ 8,64. Лікар прописав пити Еутірокс по 50 мкг протягом 2 місяців, потім здати аналіз повторно. Скажіть, будь ласка, чи треба при такому показнику ТТГ пити гормони, не велика це доза для неї? Я читала, що треба поступово збільшувати дозу. І ще, чи не почнеться прибавка в вазі? Як можна потрапити до Вас на консультацію
Наталя
Відповідь:
У Вашої дочки ТТГ помірно підвищений, тобто виявлений гіпотиреоз - зниження функції щитовидної залози (ЩЗ). Гіпотиреоз є показанням для призначення гормону ЩЗ - Л-тироксину, що б компенсувати брак свого. Інше питання, що не завжди відразу потрібно призначення препарату. Для визначення лікувальної тактики враховують такі моменти: розміри ЩЗ (якщо збільшена - Л-тироксин треба призначати), симптоми (слабкість, стомлюваність, погіршення пам'яті, порушення менструального циклу, планована вагітність і т.д.-треба призначати), визначити Т4 вільний ( якщо знижений-треба призначати). У всіх інших випадках - через 2-3 міс. перездати ТТГ і Т4 вільний, якщо ТТГ НЕ нормалізувався - призначати Л-тироксин. Доза в 50 мкг Л-тироксину (Еутироксу) невелика.
Молодим пацієнтам можна не титрувати (25 мкг, а через тиждень збільшити -50 мкг), а зразу призначати 50 мкг. Тироксин - це гормон енергії, життя. Призначення препарату Л-тироксину, як правило, взагалі не супроводжується зміною ваги або вага знижується, якщо надбавка у вазі до цього була обумовлена гіпотиреозом.
Записати дочку на прийом Ви можете за тел. колл-центру: 044-521 3003. Приходьте, будемо намагатися розібратися.
Питання:
Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, які гормони можна перевірити при підозрі на гормональні порушення, так як турбує випадання волосся і надмірна пітливість долонь при неспокої? Дякую.
Ганна
Відповідь:
Надмірне випадання волосся може зустрічатися при різних захворюваннях. Необхідно виключати порушення функції щитовидної залози (мінімально можна здати аналіз крові на тиреотропний гормон - найбільш чутливо відображає, як функціонує ЩЗ), зміна рівня кальцію (здати аналіз крові на кальцій іонізований), анемію (загальний аналіз крові + ферритин (відображає запас заліза)) . Часто у жінок надмірне випадання волосся зустрічається при гіперандрогенії (надлишку чоловічих гормонів або при підвищеній чутливості до їх нормальної кількості). Якщо немає порушень менструального циклу (МЦ), то можна обмежитися визначенням 3 показників (тестостерон вільний, дегідроепіандростерона сульфат, дигідротестостерон - на 3-5 день МЦ).
З результатами приходьте, спробуємо розібратися. Так само проконсультуйтеся у дерматолога на предмет застосування зовнішніх засобів для зміцнення волосся і щодо підвищеної пітливості долонь при хвилюванні (не є ознакою якихось гормональних порушень, пов'язане з особливостями функціонування вегетативної нервової системи). При бажанні, обстежитися Ви можете в клініці "Оберіг".
Питання:
Уже рік відчуваю себе погано: слабкість, нудота і блювота вранці, серцебиття. Почалося після перенесеного ГРВІ.
Основні аналізи крові і сечі норма, УЗД черевної порожнини, гінекологія, щитовидка в порядку.
Буквально змушую терапевта виписати мені направлення на додаткові обстеження, туго у нас в містечку з вузькими спеціалістами, ендокринолога взагалі немає.
При здачі гормонів з'ясувалося:
СТ4 = 1,2 (діапазон норми 0,8-1,8)
ТТГ = 2,0 (діапазон норми 0,25-3,5)
АТТПО = 42,5 (діапазон норми до 30,0)
Пролактин 1008 (діапазон норми 109-557)
Ще один аналіз на пролактин в іншій лабораторії показав
Пролактин 33,66 (діапазон норми 4,79 - 23,3)
Кортизол 658,9 (діапазон норми 171- 536)
Видали направлення на МРТ гіпофіза. Ні де його зробити, ні як його правильно діяти не розповіли. МРТ я вже знайшла. Як правильно його зробити? І найголовніше, які аналізи ще здати потрібно і куди далі з результатами? Чи можливий варіант, що консультуюся у Вас он-лайн, збираю повний пакет аналізів і з результатами приїжджаю в Київ на очну консультацію?
Якщо Ви не займаєтеся цим напрямком, до якого фахівця варто звернутися? Якось я вже втомилася і від поганого самопочуття і від недолугої біганини по кабінетах.
Наталя
Відповідь:
Доброго здоров'я, Наталє!
З тих обстежень, які ви надали, має місце підвищення рівня пролактину (гіперпролактинемія), за останнім аналізом досить незначна. Однозначно гіперпролактинемія не може викликати нудоту і блювоту вранці, тому проведення МРТ обов'язково. Більш того, необхідно провести дослідження з контрастом. Спеціальної підготовки не потрібно.
На жаль, Ви не уточнили: Ваш вік, зріст і вагу, як часто вранці нудота і як часто вона закінчується блювотою, приносить чи блювота полегшення, чи немає головного болю, чи немає порушень менструального циклу, чи немає виділення молозива з молочних залоз при натисканні, чи не змінилася вага, який у Вас артеріальний тиск, чи немає виразкової хвороби шлунка або 12-палої кишки, чи немає стресів, чи оглядав Вас невролог, які препарати приймаєте. Ці моменти важливі в побудові плану дообстеження.
Якщо є порушення менструального циклу (МЦ), необхідно здати аналізи крові на наступні показники: ЛГ, ФСГ, тестостерон вільний, дегідро-епіандростерона сульфат + повторити пролактин крові на 3-5 день МЦ.
За результатами аналізу крові підвищений незначно кортизол, він часто підвищується при стресі. Навіть забір крові з вени може бути стресом для людини. Більш інформативно дослідження добової сечі на кортизол (уточніть, чи проводять у Вас за місцем проживання це дослідження). Якщо раптом не проводять, можна провести нічну дексаметазонову пробу. Правила проведення: 1-ий день: о 8 ранку натщесерце здаєте аналіз крові на кортизол + адрено-кортикотропний гормон. В цей же день о 23 годині приймаєте 2 таб (1 мг) дексаметазону. 2 день: о 8 год ранку повторно здаєте аналіз крові тільки на кортизол.
Обстеження надішлете, розберемося чи треба щось додатково проводити перед очною консультацією. Якщо у Вас є можливість, всі ці обстеження Ви можете провести і в нашій клініці.