Answers to the questions of patients of endocrinologist Lilia Taran - part 2
24 April 2016
24 April 2016
Питання:
2013 року вперше поставлений діагноз: первинний гіпотиреоз в результаті АІТ, мед.субкомпенсація (Т3, Т4 в нормі, ТТГ був 3,841 мМо/л (0,25-3,5). Був вперше призначений L-тироксин 75 мкг. Замість нього використовувала еутірокс. На тлі прийому Еутироксу ТТГ практично не стабілізувався, періодично виходило за межі норми до 12 мкМЕ / мл (0,34-5,6). Діагноз підсумковий: АІТ. У зв'язку з тим, що планувала вагітність зробила контрольні аналізи Т3, Т4 , ТТГ в жовтні 2015 р. Результати Т3, Т4 норма ідеально, ТТГ 10,78 мкМЕ/мл (0,34-5,6). Ендокринолог прийняла рішення збільшити дозу з 75 мкг до 100 мкг. Через місяць загальний стан погіршився з'явилася дратівливість, часта зміна настрою, плаксивість, посилене потовиділення, відчуття жару, серцебиття, відчуття перебоїв в роботі серця, схудла на 9 кг (мій постійний вага 48 кг), тиск стало триматися 70/50, а потім впало до 60/40. 07.12. 2015 р
Здала аналізи:
23.12.2015 р ендокринолог ставить діагноз АІТ. Медикаментозний тиреотоксикоз. Лікування: відміна тиждень повністю прийому Еутироксу в дозуванні 100 мкг. І нове дозування 75 мкг + 12,5 мкг = 87,5 мкг
25.12.2015 р здаю аналізи Т3 2,3 пг / мл (1,71-3,71), ТТГ 0,12 мкМЕ / мл (0,34-5,6) Т4 1,0 нг / дл (0, 61-1,37).
з 01.01.2016 р приймаю еутірокс 87,5 мкг. на тлі їх здаю аналізи.
25.01.2016г. Т3 3,15 пг / мл (1,71-3,71), ТТГ 41,68 мкМЕ / мл (0,34-5,6) Т4 0,74 нг / дл (0,61-1,37), Ат до ТПО 402,5 од / мл (0,00-5,61) Ат ТГ 1700,4 од / мл (0,0-4,1).
Питання:
Надія
Відповідь:
Такий "лабільний" перебіг гіпотиреозу не часто зустрічається, але зустрічається. Діагноз встановлено Вам абсолютно правильно, та й корекції дозування Еутироксу проводилися абсолютно адекватно.
Така лабільність зустрічається при високій активності аутоімунного тиреоїдиту (АІТ). Пояснити це можна кількома причинами. Зазвичай перебіг АІТ призводить до розвитку гіпотиреозу з поступовим погіршенням функції щитовидної залози, (ЩЗ), що може вимагати поступового нарощування дози Л-тироксину (Еутироксу). Так буває в більшості випадків. Буває і по іншому, коли велика кількість антитіл занадто активно руйнує клітини щитовидної залози, в кров механічно надходить багато гормонів Т4 і Т3 і виникає якби транзиторний тиреотоксикоз і ми бачимо передозування Л-тироксину. Залежно від ступеня руйнування клітин ЩЗ, з часом, все-одно гормони з крові "вимиваються", але частина клітин "загинули" і не виробляють гормони, а клітини ЩЗ, що залишилися, не встигають виробити гормони. Ось і маємо різку зміну гормональних показників з різким зростанням ТТГ на стабільній дозі Л-тироксину.
Ще може бути одна причина: при АІТ можуть вироблятися інші антитіла - до рецепторів ТТГ. Вони бувають різні: стимулюючі (типові для дифузного токсичного зобу), нейтральні або блокуючі (зустрічаються при АІТ або у здорових). Залежно від впливу цих антитіл на рецептор ТТГ іноді маємо дуже різкі коливання функції щитовидної залози. Для спортивного інтересу можете здати аналіз крові на цей показник. Він допоможе глибше розібратися в причинах гормональних коливань.
Я б рекомендувала Вам перш, ніж планувати вагітність, все-таки домогтися стабілізації і нормалізації ТТГ на рівні від нижньої межі норми до 2,5. Зараз логічно дозу збільшити до 100 мкг з контролем ТТГ через 1 міс. Можна додати мікроелемент селен для зменшення аутоімунної агресії проти своєї ЩЗ.
Questions:
Good afternoon! I have been taking l-thyroxine for many years. I want to pass the test for TSH. I have a question: should I take l-thyroxine in the morning on the day of the test or not? Do I have to go 30 km to the laboratory, do not consume anything? (I don't know if I can stand it, because it often gets bad on the bus.)
Love
Answer:
On the day of the test on TSH can be taken L-thyroxine, as taken on the day of delivery of the drug does not affect TSH, as the change in the rate is very slow.
sour-milk products or fruit, or low-fat porridge, or weak tea with crackers, low-fat cottage cheese, etc.)
Питання:
Добрий день, Ліліє Федорівно. Мені 39 років, не виходить завагітніти 2-й рік. Пологи були, є дорослий син. У мене підвищений пролактин в 3 рази, пила достинекс, але що б розібратися, знижувати пролактин чи ні, виявляється потрібно ще здати аналіз на макропролактін, про це я вичитала в інтернеті, ні один лікар мені таке не пропонував. Допоможіть будь ласка мені його разшифрувати.
Пролактин - 74,28 нг/мл (норма 4.79 - 23.3 нг/мл). Пролактин мономірний - 20,64 нг/мл. Макропролактін - 72% (<40% - негативний результат; 40 - 60% - пограничний результат;> 60% - позитивний результат). При МРТ підозра на Мікроаденому (її не видно). За макропролактін можна визначити чи є мікроаденома гіпофіза чи ні? Мені пролактин потрібно знижувати Достинексом, Циклодиноном?
Наталя
Відповідь:
У Вас гіперпролактинемія за рахунок макропролактину, так як питома вага його - 72%-більше норми. Зазвичай макропролактинемію не рекомендують лікувати ніякими препаратами, оскільки макропролактін біологічно малоактивний. З іншого боку, якщо у Вас не встановлена причина безпліддя, то, ймовірно, прийом Достинексу все-таки доречний.
Вам обов'язково необхідно здати аналіз крові на тиреотропний гормон (якщо не здавали), щоб виключити порушення функції щитовидної залози, що може впливати на фертильність, а так само на антитіла до тиреопероксідази - маркера аутоімунного тиреоїдиту, що має значення для жінок, які планують вагітність, і вагітних.
Для виключення мікроаденоми гіпофіза необхідно проведення МРТ гіпофіза з введенням контрасту. Без контрасту Мікроаденому можна тільки підозрювати або взагалі можуть не бачити.
Обов'язково необхідно обстежити і чоловіка на предмет виключення чоловічого фактору безпліддя. Якщо є можливість, приходьте з результатами, спробуємо розібратися. МРТ гіпофіза з контрастом, при бажанні, Ви можете провести в нашій клініці.
Питання:
Шановна Ліліє Федорівно, підкажіть чи є який-небудь перелік досліджень, який може точно визначити діагноз ВГКН, некласична форма або його спростувати? Мені він виставлений під питанням на підставі аналізів крові і огляду лікаря.
Скарги:
Аналізи:
УЗД надниркових залоз - норма. УЗД ЩЗ - правобічний вузловий зоб 1 ступеня (утворення 17 мм)
МРТ головного мозку не призначали, з огляду на те, що пролактин не надто високий.
Було призначено лікування: 0,25 мг дексаметазону на ніч 6-8 міс .; 0,25 мг Достинексу 2р. в тиждень постійно.
Прочитавши інструкцію із застосування дексаметазону, у мене виникли питання:
Чому призначили пити на ніч, а не вранці?
Чи може при тривалому застосуванні препарату розвинутися надниркова недостатність?
Чим я ризикую, якщо дексаметазон не брати?
Чи можна для тривалого прийому використовувати гідрокортизон, який має менше побічних дій?
Чи може наявність ВГКН впливати на стан МЗ, так як у мене існує проблема масталгії і множинних ФА обох МЗ?
Допоможіть, будь ласка, розібратися з діагнозом і отримати грамотне лікування. Мені 23 роки, незаміжня.
Катерина
Відповідь:
Діагноз ВДКН встановлюється переважно на підставі лабораторних показників: підвищення ДГЕА-С (часто тестостерону і андростендіолу, які синтезуються на периферії з ДГЕА-С). Підвищення 17-ОПГ - є маркером однією з найбільш поширених форм ВДКН- дефіциту ферменту 21-гідроксилази, але є ще кілька інших форм з дефіцитом інших ферментів, при яких буде підвищено тільки ДГЕА-С. Крім лабораторних показників рекомендовано для підтвердження діагнозу проводити пробу з синтетичним аналогом гормону АКТГ -сінактеном. В Україні препарат не зареєстрований, тому пробу практично не проводять. Можна проводити малу або велику дексаметазонову проби для диференціальної діагностики функціональної гіперандрогенії (підвищення рівня чоловічих гормонів) і пухлинної. Так само проводять рідко, оскільки є можливість у разі підозри на пухлинну природу провести УЗД, КТ або МРТ наднирників, яєчників. Другою важливою ознакою є клінічна картина, тобто наявність ознак гіперандрогенії (сальність шкіри, вугровий висип, випадання волосся на голові, надлишковий ріст на тілі в різних комбінаціях, порушення МЦ).
У Вас судячи з усього, має місце це захворювання, тобто його некласична форма, яка дебютує в підлітковому віці або значно пізніше.
На сьогоднішній день, консенсус з питань лікування некласичної форми ВДКН до кінця не досягнутий. У більшості випадків, якщо жінка не планує вагітність, рекомендують призначати контрацептиви з антиандрогенним ефектом, щоб мінімізувати негативний вплив на жіночий організм чоловічих гормонів. Якщо лікування недостатньо ефективно, можна додавати препарати негормональні з антиандрогенним ефектом. Препарати дексаметазон, преднізолон, метилпреднізолон-найбільш часто використовуються, гідрокортизон - це синтетичні аналоги гормону надниркової залози -кортізола, синтез якого трохи погіршується на тлі дефектів роботи певного ферменту, частіше 21-гідроксилази. Гідрокортизон використовують рідше, так як він має мінералокортикоїдні властивості, які небажані при некласичній формі, оскільки не випадає мінералокортикоїдна функція надниркових залоз, хоча, загалом, так само може використовуватися. Даючи маленькі дози препарату на ніч, ми більш ефективно подавляємо вироблення стимулюючого гормону АКТГ, що приводить до зменшення синтезу андрогенів (особливо ефективно пригнічує АКТГ - дексаметазон). Оскільки доза призначається маленька, то після скасування (препарат в більшості випадків призначають на 3-6 міс., іноді довше) наднирники відновлюють свою функцію. Найчастіше ці препарати використовують при підготовці до вагітності, якщо жінка не може завагітніти. Знову ж, консенсусу з прийому цих препаратів так само немає.
Звичайно, оскільки молочні залози є органами-мішенню для дії гормонів яєчників, наднирників, щитовидної залози, то дисфункція, дисгормональні стани в цих органах провокують розвиток мастопатії. Ви можете пробувати застосовувати призначене лікування або обговорити з лікуючим лікарем можливість прийому контрацептивів, якщо для Вас це лікування більш прийнятно. Єдино, не впевнена в доцільності прийому Достинексу при нормальному пролактині. Можна використовувати не таку "важку артилерію", як достинекс, а, наприклад, мастодинон, який знижує рівень пролактину м'яко плюс використовується для лікування мастопатії.
Питання:
Добрий день. Мені 25 років. Хворію на цукровий діабет 1 типу з кінця 2011 року. Інсулінозалежна.
Протягом цього періоду часу поміняла не раз інсулін: з Хумодар на Фармасулін, потім на актрапид і протафан і зараз користуюся останніми. У 2013 році народила дитину. поки була в декреті -вела більш менш активний спосіб життя (більш рухливий і трудомісткий). Зараз вийшла на роботу і у мене сидячий, мало рухливий режим. Скажу Вам чесно. я вже боюся щось їсти. Цукор скаче постійно. варто мені тільки поїсти, хоч і уколю собі інсулін.За час виходу на роботу (півроку) у мене погіршився зір (підозрюю, що це через цукрові стрибки), минулого тижня прихопило нирки (на узі сказали 2х сторонній пієлонефрит)...
Мені страшно! я хочу ще жити і жити хоча б більш-менш повноцінно ... порадьте, що мені з цим усім робити? Як бути, куди звернутися?
Альона
Відповідь:
На жаль, Ви не конкретизуєте схему інсулінотерапії, як коригуєте інсулін в залежності від з'їдених вуглеводів (ХО), як часто проводите самоконтроль рівня глюкози крові та які показники глікемії, який показник останнього глікозильованого гемоглобіну.
Починати необхідно з контролю рівня глюкози крові (не менше 4 разів на день: перед сніданком, обідом і вечерею для того, щоб знати яку дозу короткого інсуліну вколоти, а так само перед сном. Крім того, через 2 години після їжі - для того, щоб розуміти правильно вибрали необхідну дозу інсуліну) і підрахунку кількості ХО. Для початку необхідно розрахувати, скільки Вам в середньому треба з'їдати в день ХО і розподілити їх за прийомами їжі. Далі визначитися з дозою короткого інсуліну під їжу. Для цього необхідно вимірювати рівень глюкози до прийому їжі і через 2 години після (або хоча б перед черговим прийомом їжі). У кожного пацієнта своя індивідуальна доза інсуліну, необхідна для засвоєння 1 ХО називається вуглеводний коефіцієнт і своя доза інсуліну на корекцію підвищеного рівня глікемії вище цільового на 1 ммоль / л - називається фактор чутливості до інсуліну. Ці знання по тонкощам корекції інсуліну і харчуванню можна отримати в школах діабету, які є в кожному районі або в ендокринологічних центрах/диспансерах, якщо щось забули або не знаєте. Дізнайтеся, де вони функціонують у Вашому населеному пункті. Навчання в школах безкоштовне.
У будь-якому випадку, Вам необхідно в першу чергу звернутися на консультацію до ендокринолога з щоденником самоконтролю із зазначенням показників глікемії, ХО, який допоможе розібратися з цукрами і дозою інсуліну.
Крім того, практично у всіх ендокринологічних центрах є прилади для добового моніторування рівня глікемії, які встановлюються зазвичай на 3 дні і вимірюють рівень глюкози кожні 5 хв. Через 3 дні апарат знімають і переносять в комп'ютер з програмою, яка вибудовує графіки, таблиці з показниками глікемії. Далі спільно з лікарем оцінюються результати і шукають проблемні точки в інсулінотерапії.
Якщо конкретний інсулін не підходить, незважаючи на зусилля, діабет все одно протікає лабільно, то можна людський замінити на аналоги інсуліну, які суттєво покращують глікемію.
Ну і, нарешті, можна встановити помпу для введення інсуліну, якщо дозволяють фінанси.
Починайте з того, що треба звернутися до ендокринолога за місцем проживання для отримання направлення в ендокринологічний центр, де є прилади для добового моніторування глікемії і обов'язково пройти знову навчання в школі діабету.