Thromboembolism: understood to prevent
13 September 2019
13 September 2019
На клінічній конференції, яка відбулася 12 вересня 2019 р. в клініці «Оберіг», виступив лікар-анестезіолог М.Я. Саруханов з доповіддю про патофізіологію тромбоемболізму. Ця тема є надзвичайно актуальною в медичній практиці, особливо – в хірургії, анестезіології та інтенсивній терапії.
М.Я. Саруханов навів такі дані: при обстеженні пацієнтів травматологічного профілю у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії (ВРІТ), КТ-сканування випадково виявило тромбоемболію легеневої артерії (ТЕЛА) у 24%. У пацієнтів на штучній вентиляції легень, яким проводилось КТ, не пов’язане з ТЕЛА, остання була виявлена у 18,7%. На автопсіях пацієнтів ВРІТ, ТЕЛА виявлялась у 7%-27% хворих, при цьому клініцисти навіть не підозрювали про це у третині випадків.
М.Я. Саруханов нагадав своїм колегам механізми гемостазу – процесу утворення кров'яних тромбів в ушкоджених судинах, спрямований на запобігання крововтрати й забезпечення рідкого стану крові в просвіті кровоносних судин. Вони включають спазм судини; формування тромбоцитарної пробки; формування кров’яного згустку, як результат коагуляції крові; фібриноліз чи організацію у фіброзну тканину.
Лікар також розповів про особливості тромбоцитів, важливі для коагуляції. Клітинна мембрана тромбоцита вкрита глікопротеїнами, які не дозволяють «приклеюватися» до нормального ендотелію, і, навпаки, значно сприяють адгезії до пошкодженого ендотелію, та ще більше «липнуть» до колагенових волокон. Також в мембрані тромбоцита розташована велика кількість фосфоліпідів, які активують різні стадії коагуляції.
Баланс між коагуляцією та антикоагуляцією підтримується за допомогою складних взаємопов'язаних системних механізмів. Розуміння цих процесів є важливим для успішного використання антикоагулянтів в клінічній практиці. Саме тому ця тема регулярно обговорюється на конференціях, які щочетверга проводяться для лікарів клініки «Оберіг».