Diagnosis of breast cancer
27 August 2021
27 August 2021
Ми поставили запитання, які часто шукають занепокоєні жінки в інтернеті, нашому лікарю-мамологу, онкохірургу Лілії Юріївні Ковальовій. Лілія Юріївна — спеціаліст із 20-річним досвідом, провідний спеціаліст Мамологічного центру клініки «Оберіг», прихильник світових стандартів лікування онкологічних захворювань за настановами NCCN та ESMO.
Лілія Юріївна, перше питання до Вас: чи має рак молочної залози на ранніх стадіях якісь специфічні прояви?
Л.К.: Клінічних і специфічних проявів, як правило, немає. Прояви рентгенологічні. Тому і є регулярні рентгенологічні дослідженні вкрай важливими з погляду раннього виявлення.
А що до змін в аналізах крові, сечі чи інших лабораторних досліджень на ранніх стадіях?
Л.К.: Як правило, змін в аналізах крові чи сечі немає або вони неспецифічні. Інколи пацієнти звертають увагу на патологічні виділення із соска, кров’янистого або некров’янистого характеру, інколи на больовий синдром, з приводу якого і приходять на обстеження. Інколи їм вважається, що вони щось десь пальпують.
Але в цьому випадку, мабуть, це вже не є першою ранньою стадією, якщо є вже виділення з соска, чи вони вже самі щось напальпували, зазвичай це 1,5–2 см в діаметрі?
Л.К.: Симптоми можуть бути проявами доброякісних захворювань, фонових, а ранні стадії раку молочної залози – як рентгенологічна знахідка. Якщо ми говоримо про ранні стадії, то це — до 1 сантиметра. Зараз, у зв’язку з розвитком науки, ми виділяємо декілька біологічних форм раку молочної залози, які є різними за агресивністю протікання. Деякі з цих форм навіть на стадії сантиметру вже вимагають передопераційного лікування, і вже не являються ранньою стадією. Розповсюджена думка в суспільстві про те, що за розміром визначається стадія, є не зовсім вірною. Інколи масивне невузлове розповсюдження пухлини до специфічного обстеження не виявляється ані лікарем, ані пацієнтками. Але в деяких випадках певні форми раку із поверхневим розповсюдженням у худеньких дівчат доступні самовизначенню при пальпації.
Тобто, орієнтуватися на розмір не варто?
Л.К.: Не варто. Немає такого показника розміру, за яким би можна було встановлювати стадію. Бувають анонімні пухлини, які проявляються уже метастатичними змінами, а первинне вогнище ми не знаходимо.
Зрозуміло. Що має знати жінка про так званий сімейний анамнез? Про нього часто згадують в Інтернеті, але не завжди зрозуміло, що мається на увазі.
Л.К.: Мається на увазі наявність родичів, споріднених за своєю генетикою, та про яких відомі факти захворювань на рак молочної залози, рак яєчників, рак тіла матки, або інші види раку, які можуть передаватися із покоління в покоління.
У яких видах раку найбільш часто прослідковується спадковість? Наприклад, у випадку раку молочної залози, який відсоток успадкування?
Л.К.: Менше 15%. Це генетичні форми раку молочної залози, які передаються в сім’ї від покоління до покоління. А інші – це набуті раки, або ми їх називаємо спорадичні. Це ті, які виникли в процесі життя конкретної жінки через купу сукупних факторів і станів.
Дякую. Чи є самообстеження скринінговим методом раку молочної залози?
Л.К.: Ні, не є. Скринінгове обстеження молочної залози – це інструментальне обстеження. Це УЗД у пацієнток до 35 років і мамографія у пацієнток від 40 і старше. В проміжку – за клінічними показаннями ми можемо доповнити ультразвук мамографією, а мамографію— ультразвуком.
Запис на консультацію за телефонами клініки: +38 044 521 30 03 та на сайті.